WAKACYJNE ROZKŁADY JAZDY

WAKACYJNE ROZKŁADY JAZDY

Sobota to pierwszy dzień wakacji. Tego dnia zacznie obowiązywać letni...
OPOWIEŚCI JACKA CYGANA

OPOWIEŚCI JACKA CYGANA

Gdyby nie on, polska muzyka nie byłaby taka sama. Jego piosenki od lat...
ZŁODZIEJASZEK W RĘKACH POLICJI

ZŁODZIEJASZEK W RĘKACH POLICJI

Dużym tupetem lub dużą bezmyślnością wykazał się 24-latek który kradzionym...
KRADLI KWIATY Z PARKU

KRADLI KWIATY Z PARKU

Aleja różana w wejherowskim parku cieszy oczy mieszkańców i turystów....
POGODA SIĘ POPSUJE

POGODA SIĘ POPSUJE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed pogorszeniem...
23
Sobota
Czerwiec 2018
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DRZEWA NA RAZIE ZOSTAJĄ

2018-06-08 14:11:45

We miniony wtorek odbyło się w Filharmonii Kaszubskiej spotkanie podczas którego przedstawiciele Urzędu Miasta przekazali mieszkańcom wyniki zebranych ankiet w sprawie rewitalizacji ulicy Hallera oraz dyskutowano o dalszym losie kilkudziesięcioletnich lip rosnących przy tej ulicy.

Ankiety zbierane były wśród mieszkańców ulicy Hallera i zawierały trzy pytania. Do Urzędu Miasta wpłynęło 318 ankiet.

  • Na pytanie: Czy jest Pan/Pani za pozostawieniem istniejącej alei drzew (z wyjątkiem drzew wymagających wycinki ze względu na ich zły stan) co wiąże się z koniecznością ograniczenia szerokości chodnika do ok. 1 m (pozostawienie istniejącej szerokości chodnika)? 195 osób odpowiedziało TAK, a 120 osób odpowiedziało NIE (w 3 ankietach pozostawiono to pytanie bez odpowiedzi).
  • Na pytanie: Czy jest Pan/Pani za wymianą starych drzew na nowe (w formie alei) co umożliwi wykonanie chodnika o szerokości 1,5 m? 90 osób odpowiedziało TAK, a 222 - NIE (6 ankiet bez odpowiedzi).
  • Na pytanie: Czy jest Pan/Pani za całkowitym wycięciem drzew i nienasadzaniem nowych (likwidacja alei), co umożliwi wykonanie pełnowymiarowego chodnika o szerokości 2 m? 70 osób odpowiedziało TAK, a 239 - NIE.
  • Na pytanie o opinię na temat wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ul. Hallera, od ul. Sobieskiego do Strzeleckiej, 161 osób jest za wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego, a 156 nie chce takiej zmiany.

Pomysł na zebranie opinii mieszkańców był efektem kontrowersji jakie pojawiły się wśród mieszkańców po upublicznieniu informacji o możliwości wycięcia wszystkich rosnących w ciągu ulicy Hallera drzew, w ramach prac związanych z projektem rewitalizacji Śródmieścia Wejherowa. Na ten cel Miasto Wejherowo otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Projekt dopuszcza kilka wariantów przebudowy ulicy Hallera. Najdalej idący zakłada wycięcie wszystkich drzew rosnących przy tej ulicy i kosztem nich - poszerzenie chodnika, a także zwężenie jezdni z jednoczesnym jej przekształceniem w ulicę jednokierunkową.

Władze miasta deklarują, że przed przyjęciem ostatecznej koncepcji rewitalizacji ulicy, uwzględnią stanowisko mieszkańców w tym temacie. Mieszkańcy, zarówno poprzez ankiety, jak i poprzez spontaniczne akcje, w tym otwarte petycje publikowane na platformach społecznościowych, są za utrzymaniem dotychczasowego wyglądu i charakteru tej ulicy. Jezdni i chodnikom z pewnością przyda się gruntowny remont oraz położenie nowej nawierzchni, ale można to zrobić bez usuwania obecnego drzewostanu.

Konsultacje w Filharmonii nieco uspokoiły nastroje ale nie zapadła na nim żadna konkretna decyzja, ani żadne zobowiązanie władz miasta co do dalszego losu drzew. Deklaracje, że głos mieszkańców będzie miał istotne znaczenie dla przyjęcia ostatecznej koncepcji rewitalizacji ulicy Hallera nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz wprawdzie odżegnuje się od wycinki wszystkich drzew ale dopuszcza możliwość wycięcia pojedynczych egzemplarzy oraz usuwanie drzew chorych.

Dowiedzieliśmy się, że Miasto Wejherowo przystępuje do prac projektowych w sprawie rewitalizacji ul. Hallera. Konsultacje z mieszkańcami w sprawie sposobu przebudowy tej ulicy będą kontynuowane. Wypracowana koncepcja ma zostać upubliczniona na stronie internetowej Urzędu Miasta, gdzie najprawdopodobniej znajdzie się kolejna ankieta w tej sprawie. Los alei lipowej nie został zatem rozstrzygnięty.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Zbliżające się wakacje to okres wzmożonej pracy dla służb porządkowych, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Jak skoordynować wspólne działania w celu skutecznego działania, rozmawiali...

2018-06-16 12:29:49

Aż 2 kg amfetaminy znaleziono przy zatrzymanym przez policjantów 34-latku. Trudno mu będzie przekonać śledczych, że narkotyki miał wyłącznie na własny użytek. Teraz usłyszy zarzuty za które grozi...

2018-06-19 19:18:03

Pięciu nieletnich zdewastowało kapliczki na Kalwarii Wejherowskiej. W toku prowadzonych czynności wyjaśniających oraz po analizie zapisów monitoringu miejskiego, ustalono sprawców. Okazali się...

2018-06-19 09:49:05

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!