KOD ZAPRASZA

KOD ZAPRASZA

Komitet Obrony Demokracji, w ramach cyklicznych spotkań z politykami,...
WODA POD KONTROLĄ

WODA POD KONTROLĄ

Wybierając miejsca wypoczynku nad woda na terenie powiatu wejherowskiego,...
WYSTAWA JUBILEUSZOWA

WYSTAWA JUBILEUSZOWA

Wejherowskiemu Muzeum stuknęła pięćdziesiątka. Z tej okazji przygotowana...
WARSZTATY PODRÓŻNICZE

WARSZTATY PODRÓŻNICZE

Uczestnicy warsztatów podróżniczych w Porcie Rumia Centrum Handlowym...
KTO ZGUBIŁ SKUTER?

KTO ZGUBIŁ SKUTER?

Zdarza się, że gubimy drobne monety czy inne drobiazgi które wypadają nam z...
18
Środa
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

AKADEMIA NIEPODLEGŁOŚCI

2018-06-15 12:16:24

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie kontynuuje cykl wykładów pod hasłem "Akademia Niepodległości", organizowanych wespół z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. We wtorek 12 czerwca odbyło się kolejne, trzecie już spotkanie poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej.

Spotkanie odbyło się w auli Szkoły Podstawowej nr 9 (budynek byłego Gimnazjum nr 1), przy ul. Sobieskiego 300. Przybyłych, wśród których oprócz zaproszonych gości byli uczniowie, przywitała dr Barbara Męczykowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Po niej głos zabrał dr Mariusz Kardas, historyk i politolog z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który wygłosił ciekawy wykład pt. "Polska Marynarka Wojenna w stulecie odzyskania Niepodległości".

Sto lat, według historyków, to pięć pokoleń. To pięć pokoleń, które doświadczyły wolności naszego państwa. Odtwarzanie i budowanie Polski było rzeczą niesamowicie trudną. Do powstania marynarki mogło w ogóle nie dojść. Jednak już 28 listopada 1918 roku naczelnik Józef Piłsudski rozwiał wątpliwości i swoim dekretem rozkazał utworzenie Marynarki Polskiej – mówił we wstępie historyk. Naczelnik państwa nie precyzował wprawdzie, że chodzi o Marynarkę Wojenną, jednak okoliczności i ludzie powołani do tej historycznej misji, uzasadniają traktowanie tej daty jako dzień narodzin Polskiej Marynarki Wojennej.

Teresa Patsidis dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, dziękując prelegentowi za ciekawy wykład, w kilku słowach nawiązała do tego, że niektóre z osób z kadry Marynarki Wojennej oraz zaangażowanych w budowę portu i miasta Gdyni zginęły potem w Piaśnicy.

Cykl popularnych wykładów w ramach projektu IPN "Akademia Niepodległości" to próba przybliżenia, w możliwie przystępny sposób, zarówno dróg, które doprowadziły do państwowego odrodzenia Polski w listopadzie 1918 roku, jak i tych poczynań w latach późniejszych, które przyniosły wykucie granic i zbudowanie trwałego państwowego gmachu. Przesłaniem Akademii jest nie tylko poszerzanie wiedzy i przybliżanie czasu heroicznego wysiłku pokolenia niepokornych, ale także formowanie postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Kolejne spotkanie w ramach "Akademii Niepodległości" odbędzie się po wakacjach.

opr. qrator

foto: muzeum piaśnickiePrzeczytaj również
Kolejny rocznik absolwentów Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie odebrał dyplomy ukończenia studiów. Uroczyste zakończenie roku akademickiego miało miejsce 12 lipca.

2018-07-16 11:49:43

Uczniowie pomorskich szkół, którzy odebrali świadectwa z czerwonym paskiem, mogą ubiegać się o specjalne stypendia. Przygotowane zostały trzy pule programów stypendialnych, w których łączna kwota...

2018-07-06 11:45:24

Niepubliczna Szkoła Rzemiosła w Wejherowie otrzymała patrona. W piątek podczas oficjalnej uroczystości zostało jej nadane imię św. Józefa. Z tej okazji szkoła została także wyróżniona Medalem...

2018-06-09 20:52:40

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!