KOD ZAPRASZA

KOD ZAPRASZA

Komitet Obrony Demokracji, w ramach cyklicznych spotkań z politykami,...
WODA POD KONTROLĄ

WODA POD KONTROLĄ

Wybierając miejsca wypoczynku nad woda na terenie powiatu wejherowskiego,...
WYSTAWA JUBILEUSZOWA

WYSTAWA JUBILEUSZOWA

Wejherowskiemu Muzeum stuknęła pięćdziesiątka. Z tej okazji przygotowana...
WARSZTATY PODRÓŻNICZE

WARSZTATY PODRÓŻNICZE

Uczestnicy warsztatów podróżniczych w Porcie Rumia Centrum Handlowym...
KTO ZGUBIŁ SKUTER?

KTO ZGUBIŁ SKUTER?

Zdarza się, że gubimy drobne monety czy inne drobiazgi które wypadają nam z...
18
Środa
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

UKŁAD SIŁ W RADZIE

2018-07-02 12:49:11

Sesja Rady Miasta podczas której radni odrzucili uchwałę o udzieleniu absolutorium dla prezydenta Krzysztofa Hildebrandta wywołała duży rezonans społeczny i stała się tematem rozmów wśród mieszkańców. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak doszło do tego, że Rada Miasta negatywnie oceniła działanie Prezydenta.

O tym, co wydarzyło się w miniony piątek pisaliśmy TUTAJ. Nasz artykuł był wnikliwie czytany i analizowany przez wejherowian. Jeden z internautów zwrócił uwagę na nieścisłości w nim zawarte, a dotyczące obecnego układu sił w Radzie Miasta, którego konsekwencją był taki a nie inny wynik głosowania. Dziękujemy za tę słuszną  uwagę i doprecyzowujemy.

Jesienią 2014 roku, po ogłoszeniu wyniku wyborów samorządowych układ sił w Radzie Miasta wyglądał następująco: Klub Wolę Wejherowo – 9 mandatów, Klub PO–Samorządność – 9 mandatów, Klub PiS – 2 mandaty, Wejherowski Ruch Sąsiedzki – 1 mandat. Rada Miasta liczy sobie 21 radnych, co oznacza, że bezwzględną większość podczas głosowania daje 11 mandatów.

W trakcie kadencji doszło do kilku zmian, w efekcie których obecny układ sił wygląda następująco: Klub Wolę Wejherowo – 8 mandatów, Klub PO – Samorządność – 7 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 1 mandat, Wejherowski Ruch Społeczny – 1 mandat oraz nowy podmiot: Klub Dla Wejherowian – 4 mandaty. Ten nowy klub został zasilony jedną osobą z Wolę Wejherowo, jedną osoba z PiS i dwoma osobami z PO – Samorządność.

Taki układ sił w Radzie Miasta oznacza, że Wolę Wejherowo bez poparcia innych radnych, nie jest w stanie samodzielnie wygrać żadnego głosowania. Podczas głosowania absolutorium dla prezydenta, za jego udzieleniem był cały Klub Wolę Wejherowo (8 radnych) oraz 1 radny Kluby PO – Samorządność i 1 radny Wejherowskiego Ruchu Sąsiedzkiego. Razem dało to 10 głosów „za”. Do wymaganej większości zabrakło jednego.

Nasz czytelnik zwraca też uwagę na inny „kruczek” prawny jaki został wykorzystany podczas głosowania nad absolutorium, który był „bezpiecznikiem” dla obecnie urzędującego prezydenta.

Pod głosowanie poddano uchwałę o udzielenie absolutorium dla Prezydenta Miasta z wykonania zadań w roku 2017 i ta uchwała nie uzyskała poparcia, ale nie oznacza to automatycznego uruchomienia procedury referendalnej w temacie odwołania prezydenta. Tak byłoby, gdyby Rada Miasta przyjęła uchwałę o nieudzieleniu absolutorium dla Prezydenta Miasta, a taka nie była w ogóle przedmiotem debaty. Drobny szczegół prawny ale jak się okazuje, istotny.

Tym niemniej, jak pisaliśmy wcześniej, nawet gdyby radni przegłosowali uchwałę o nieudzieleniu absolutorium, to i tak w związku z końcem kadencji samorządu, procedura referendalna nie zostałaby uruchomiona.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W Wejherowie, tak jak na terenie całego województwa pomorskiego, od poniedziałkowego poranka trwa akcja prewencyjna "Bezpieczny pieszy", której celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z...

2018-07-16 11:32:52

Komendant 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie komendant płk Piotr Calak awansował na komendanta 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony...

2018-07-14 21:37:19

Długo oczekiwany deszcz kolejny raz obnażył tragiczny stan infrastruktury deszczowej w Wejherowie. Były zalane ulice i nieprzejezdny tunel. Kierowcy utknęli w korkach. Ta sytuacja powtarza się...

2018-07-13 11:51:01

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!