TRAGICZNY POŻAR

TRAGICZNY POŻAR

Ofiara śmiertelna pożaru w budynku wielorodzinnym w Rumi przy ul....
CZYM ODDYCHAMY?

CZYM ODDYCHAMY?

Jest szansa, ż w Wejherowie wznowi działalność stacja monitoringu jakości...
NIEBEZPIECZNE DROGI

NIEBEZPIECZNE DROGI

Ujemne temperatury i gwałtowne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem...
PRZEGRNA NA INAUGURACJĘ

PRZEGRNA NA INAUGURACJĘ

Były nadzieje ale szybko zostały rozwiane. W pierwszym w tym roku meczu III...
ZMIANA DOWÓDCY

ZMIANA DOWÓDCY

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy...
9
Wtorek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Dominika, Franciszki, Katarzyny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XX ZJAZD KASZUBÓW

2018-07-03 12:29:14

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości w Luzinie odbędzie się także jubileuszowy XX Światowy Zjazd Kaszubów, na który przybędą Kaszubi ze wszystkich stron świata. Wielka plenerowa impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 7 lipca.

Jedno z największych kulturalnych wydarzeń w naszym regionie, promujące tradycję, historię i język kaszubski, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów rozsianych po całym świecie, rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godzinie w Luzinie od wjazdu specjalnego pociągu Transcassubia, którym przybędą uczestnicy Zjazdu (10:00). Po oficjalnym przywitaniu uformuje się wspólny, barwny pochód, który przemaszeruje ulicami Luzina do kościoła p.w. św. Wawrzyńca na ul. Kościelnej 4, gdzie o godzinie 11:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. – oczywiście w języku kaszubskim.

O godzinie 13:30 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci profesora Gerarda Labudy, a o 13:45 na boisku GOSRiT przy ul. Olimpijskiej nastąpi oficjalne otwarcie XX Światowego Zjazdu Kaszubów i do wieczora będzie trwać wspólna zabawa i świętowanie. Wśród przygotowanych atrakcji znajdują się miedzy innymi: Turniej Baśki Kaszubskiej, Mistrzostwa Świata Kaszubów w Piłce Nożnej 6-osobowej oraz wiele występów artystycznych. Wśród wykonawców znajdują się zespoły: Fucus, Black Biceps, Ewelina Pobłocka i Poblo, Zgrywańce, Weronika Korthals, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice", kapela Ciupaga.

Przez cały czas trwania imprezy nie zabraknie stoisk wyrobami artystycznymi, rękodziełem i specjałami kuchni kaszubskiej. Do nabycia będą książki, pamiątki i przeróżne drobiazgi. Specjalne atrakcje będą przygotowane dla dzieci.

Szczegółowy program imprezy publikujemy w załączeniu.

XX Światowy Zjazd Kaszubów otrzymał "Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości". Obecność na Zjeździe potwierdził m. in. były Premier RP oraz były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Organizatorami imprezy są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Gmina Luzino.

qratorPrzeczytaj również
W lasach powiatu wejherowskiego już kilkukrotnie zaobserwowano obecność rysia. Najprawdopodobniej jest to introdukowany osobnik, wypuszczony do lasu w ramach akcji "Powrót rysia do...

2020-12-07 09:42:11

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął kąpielisko w Lubkowie. Przebywanie w takiej wodzie może być niebezpieczne dla zdrowia.

2020-08-11 11:18:38

Dziś ruszył rządowy program Polski Bon Turystyczny - to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii...

2020-07-25 17:20:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!