REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIE

Rząd zdecydował o nowym podziale etapu I szczepień. Skorygowany plan został...
ULICZNA BIJATYKA

ULICZNA BIJATYKA

Agresora zatrzymano, a poszkodowanego opatrzono. Funkcjonariusze Straży...
OSZUKIWAŁ NA BLIKA

OSZUKIWAŁ NA BLIKA

Obcokrajowiec oszukujący metodą na Blika został zatrzymany przez...
PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
22
Piątek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XX ZJAZD KASZUBÓW

2018-07-03 12:29:14

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości w Luzinie odbędzie się także jubileuszowy XX Światowy Zjazd Kaszubów, na który przybędą Kaszubi ze wszystkich stron świata. Wielka plenerowa impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę 7 lipca.

Jedno z największych kulturalnych wydarzeń w naszym regionie, promujące tradycję, historię i język kaszubski, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów rozsianych po całym świecie, rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godzinie w Luzinie od wjazdu specjalnego pociągu Transcassubia, którym przybędą uczestnicy Zjazdu (10:00). Po oficjalnym przywitaniu uformuje się wspólny, barwny pochód, który przemaszeruje ulicami Luzina do kościoła p.w. św. Wawrzyńca na ul. Kościelnej 4, gdzie o godzinie 11:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. – oczywiście w języku kaszubskim.

O godzinie 13:30 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci profesora Gerarda Labudy, a o 13:45 na boisku GOSRiT przy ul. Olimpijskiej nastąpi oficjalne otwarcie XX Światowego Zjazdu Kaszubów i do wieczora będzie trwać wspólna zabawa i świętowanie. Wśród przygotowanych atrakcji znajdują się miedzy innymi: Turniej Baśki Kaszubskiej, Mistrzostwa Świata Kaszubów w Piłce Nożnej 6-osobowej oraz wiele występów artystycznych. Wśród wykonawców znajdują się zespoły: Fucus, Black Biceps, Ewelina Pobłocka i Poblo, Zgrywańce, Weronika Korthals, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice", kapela Ciupaga.

Przez cały czas trwania imprezy nie zabraknie stoisk wyrobami artystycznymi, rękodziełem i specjałami kuchni kaszubskiej. Do nabycia będą książki, pamiątki i przeróżne drobiazgi. Specjalne atrakcje będą przygotowane dla dzieci.

Szczegółowy program imprezy publikujemy w załączeniu.

XX Światowy Zjazd Kaszubów otrzymał "Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości". Obecność na Zjeździe potwierdził m. in. były Premier RP oraz były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Organizatorami imprezy są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Gmina Luzino.

qratorPrzeczytaj również
W lasach powiatu wejherowskiego już kilkukrotnie zaobserwowano obecność rysia. Najprawdopodobniej jest to introdukowany osobnik, wypuszczony do lasu w ramach akcji "Powrót rysia do...

2020-12-07 09:42:11

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął kąpielisko w Lubkowie. Przebywanie w takiej wodzie może być niebezpieczne dla zdrowia.

2020-08-11 11:18:38

Dziś ruszył rządowy program Polski Bon Turystyczny - to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii...

2020-07-25 17:20:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!