ZAŁÓŻ FIRMĘ

ZAŁÓŻ FIRMĘ

Od 20 lutego Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie rozpoczyna przyjmowanie...
UDANY START DZIEWCZĄT

UDANY START DZIEWCZĄT

Młodzi adepci kickboxingu spotkali się w Piasecznie za zawodach KIDS...
HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

Kilka rodzajów narkotyków w zncznych ilościach znaleźli policjanci w...
SPARINGI TYTANÓW

SPARINGI TYTANÓW

Wejherowscy szczypiorniści szlifują formę na rundę wiosenną sezonu...
NOCNE WYŁĄCZENIA

NOCNE WYŁĄCZENIA

W związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, władze Gminy...
7
Wtorek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KONFERENCJA PRZEDWYBORCZA

2018-07-05 12:11:54

Mówią o sobie że są konstruktywną i merytoryczną opozycja w Radzie Miasta. Stowarzyszenie Dla Wejherowian wraz z klubem radnych, zorganizowało w minioną środę konferencję prasową na której poinformowano o dotychczas podjętych inicjatywach i działaniach oraz wskazano obszary, które wymagają od władz lokalnych szczególnej uwagi.

Głównym celem konferencji było przedstawienie najistotniejszych działań Stowarzyszenia, które podejmowane były na wniosek członków i mieszkańców w ostatnim czasie.

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy prowadziliśmy ożywiony dialog z mieszkańcami, miedzy innymi odbyliśmy 6 spotkań, w każdej dzielnicy miasta. Zbieraliśmy ankiety, zbieraliśmy opinie i jesteśmy dużo bardziej bogatsi o wiedzę, jak nasze miasto powinno funkcjonować powiedział Arkadiusz Szczygieł. – Nasz klub radnych przygotował kilka projektów uchwał, m. in. o przystąpieniu Wejherowa do rządowego programu Mieszkanie+, uchwałę o ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza, o rewitalizacji terenu po dawnym basenie na ul. Kalwaryjskiej – propozycja alternatywna w stosunku do projektu "Wodne Ogrody" forsowanego przez prezydenta Krzysztofa Hildebrandta i Wolę Wejherowo.

Przedstawiciele Stowarzyszenia oraz radni wyrażali duże zaniepokojenie ogłoszeniem przez miasto przetargu w kwocie 30 mln zł na realizację inwestycji pod nazwą "Wodne Ogrody – kompleks otwartych basenów". Klub Radnych "Dla Wejherowian" proponował własną koncepcję polegającą na budowie całorocznego obiektu wraz z krytą pływalnią z funkcja rekreacyjną na zewnątrz, przygotowując stosowny projekt uchwały w tym zakresie.

- Pomimo dwukrotnej próby wprowadzenia tej uchwały pod obrady Rady Miasta, dwukrotnie większość radnych na wniosek Prezydenta odrzucała go i zdjęła z porządku obrad – kontynuuje Arkadiusz Szczygieł. – Rzekomym powodem było posiadanie przez miasto dofinansowania do budowy "Wodnych Ogrodów" oraz gotowa dokumentacja techniczna tego obiektu. Tymczasem wiemy już od kilku miesięcy, że istniejąca dokumentacja techniczna jest bezużyteczna, nie ma pozwolenia na budowę, nie ma dofinansowania zewnętrznego, a od kilku tygodni mamy nową sytuację o której prawie nikt nie wie, czyli przetarg na "Wodne Ogrody - kompleks otwartych basenów" w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Jesteśmy z tego bardzo niezadowoleni. Dziwi nas, ze już zabezpieczono 30 mln zł w wieloletniej prognozie finansowej miasta na ten cel, a nie zabezpieczono pieniędzy na dokończenie Węzła Zryw na Śmiechowie, czy na budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 5. Uważamy, że koncepcja budowy takiego obiektu powinna zostać ponownie przeanalizowana i podjęta po wyborach samorządowych, a nowy Prezydent i nowa Rada Miasta powinna podejmować tak ważną decyzję po wnikliwym przedyskutowaniu tego pomysłu. Apelujemy zatem aby ten przetarg anulować.

Przedstawiciele Stowarzyszenia zwrócili także uwagę na problemy w komunikacji miejskiej realizowanej przez MZK Wejherowo.

- W ostatnich dniach na sesji Rady Miasta pod dyskusję zostało poddane sprawozdanie z działalności Miejskiego Zakładu Komunikacji za ubiegły rok. Dokument w bardzo lakoniczny sposób zaznacza jedynie drobne trudności przed jakimi stoi ta spółka – mówi Artur Cierzniewski. – Z naszych rozmów z wieloma pracownikami MZK, szczególnie z kierowcami, wyłania się bardzo problematyczna sytuacja tej spółki. Kierowcy sygnalizują nam przede wszystkim niskie, w porównaniu do innych firm z branży przewozowej, wynagrodzenia. Średnia stawka płacowa kierowców w MZK wynosi około 13 zł brutto za godzinę. Dla porównania, w Trójmieście takie stawki dochodzą do 18 – 19 zł. Odbija się to na motywacji i na podejściu kierowców do pracy. Zwrócono nam też uwagę na stan techniczny taboru. Rekordziści wśród autobusów mają przebiegi rzędu 1,2 – 1,3 mln kilometrów, co negatywnie odbija się na komforcie pracy kierowców i komforcie podróżowania pasażerów.

Zwracano także uwagę na brak zaplecza sanitarnego i socjalnego na trasach linii autobusowych, głównie na pętlach i przystankach końcowych oraz na brak elastycznego reagowania firmy na zmieniającą się sytuację na drogach. Wskazywano na brak właściwej korelacji rozkładów jazdy autobusów z kursowaniem pociągów SKM Trójmiasto oraz nieuwzględnianie w rozkładach jazdy koniecznych korekt czasów przejazdu autobusów wynikających z licznych remontów i prac drogowych odbywających się na terenie miasta, co skutkuje znacznymi opóźnieniami oraz niezadowoleniem pasażerów.

- Apelujemy do pana Prezydenta i urzędników w ratuszu aby przyjrzeli się sytuacji w tej spółce. Należy potraktować bardzo poważnie transport publiczny. Wydaje się, że podstawowym narzędziem powinno być dofinansowanie z budżetu miasta do transportu publicznego świadczonego przez MZK, bo z własnych środków firma nie jest w stanie się rozwijać i świadczyć usług na należytym poziomie – dodał Artur Cierzniewski.

Na spotkaniu podkreślano wysiłki podejmowane przez klub radnych Dla Wejherowian w sprawie przystąpienia Wejherowa do rządowego programu Mieszkanie+.

- Miało to miejsce w marcu tego roku. Później wskazaliśmy konkretne działki na ulicy Kotłowskiego o powierzchni kilku tysięcy metrów, gdzie można realizować zabudowę wielorodzinną i zachęcaliśmy aby miasto Wejherowo formalnie zgłosiło się do programu Mieszkanie+, który finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego tłumaczył Arkadiusz Szczygieł. - Apelujemy aby pan Prezydent formalnie zgłosił miasto do programu, bo nie chcemy marnować czasu w sytuacji gdy jest możliwość aby za pieniądze zewnętrzne wybudować mieszkania na wynajem dla osób o skromnych dochodach. Nie wolno zaniechać żadnej okazji do pozyskania zewnętrznych pieniędzy które podniosą jakość życia mieszkańców.

Podczas konferencji zwrócono uwagę na rozwój sportu młodzieżowego jako elementu przemyślanej polityki społecznej i prozdrowotnej. Członkowie Stowarzyszenia uważają, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, w porównaniu z innymi miastami w naszym powiecie, Wejherowo notuje słabe wyniki we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. Jednocześnie wskazali działania, które należy podjąć aby ten stan zmienić.

- Jedną z ważniejszych naszych propozycji jest zmiana finansowania stowarzyszeń i klubów sportowych – powiedział Wojciech Wasiakowski. – Środki na sport przeznaczane przez miasto są zdecydowanie za niskie, w porównaniu chociażby do Rumi, która jest miastem podobnej wielkości. Rumia przeznacza na sport ponad 400 tys. zł a my zaledwie około 240 tys. zł. Naszą propozycją jest przynajmniej dwukrotne zwiększenie środków z budżetu na wsparcie klubów i stowarzyszeń sportowych.

Zdaniem członków stowarzyszenia, w Wejherowie funkcjonują złe rozwiązania w zakresie dostępności do miejskich obiektów sportowych i szkolnych sal gimnastycznych. Przede wszystkim stawki za wynajem sal są zbyt wysokie. Stowarzyszenie chce aby główny koszt wynajmu obiektów sportowych przez kluby i stowarzyszenia ponosiło miasto, co pozwoli organizacjom sportowym korzystać z obiektów za przysłowiową złotówkę. Kolejny postulat dotyczy stypendiów sportowych.

- W tej chwili funkcjonuje prowizoryczne stypendium przyznawane przez szkoły w mieście, w wysokości kilkudziesięciu złotych rocznie. To jest tak naprawdę mydlenie oczu mieszkańcom i mówienie że coś jest, gdy tak naprawdę to stypendium jest tylko z nazwy. Proponujemy aby dla najlepszych sportowców w naszym mieście przyznawane były prawdziwe stypendia sportowe - argumentuje Wojciech Wasiakowski. - Zależy nam także aby granty dla klubów i stowarzyszeń były przyznawane w sposób przejrzysty, według ściśle określonych zasad, które są znane dla wszystkich. Granty należy przyznawać nie na pojedynczy rok tylko na 2-3 lata, żeby kluby mogły się skupić na działaniach sportowych, pracy trenerskiej, pozyskiwaniu nowych zawodników, na osiąganiu coraz lepszych wyników sportowych, a nie martwić się co będzie jutro i czy starczy pieniędzy na czynsze za sale czy wyjazdy na zawody. W tej chwili środki są przyznawane według "widzimisię" Prezydenta. Tym których lubi daje więcej, a tym których mniej lubi, daje mniej.

Kolejna propozycja to powołanie do życia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zdaniem pomysłodawców, w takiej formule łatwiej byłoby zarządzać sportem w mieście i koordynować współpracę z klubami i stowarzyszeniami sportowymi, a także organizować bogatą ofertę zajęć pozaszkolnych dla uczniów.

Na zakończenie członkowie stowarzyszenia oraz radni klubu Dla Wejherowian zaapelowali do innych kandydatów oraz do mediów lokalnych o przeprowadzenie debaty wszystkich ugrupowań i wszystkich kandydatów na Prezydenta Wejherowa możliwie jak najszybciej po wakacjach, najlepiej na początku września, co ich zdaniem pozwoliłoby mieszkańcom dokładnie poznać poglądy poszczególnych kandydatów oraz ich propozycje dla Wejherowa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Do końca sierpnia zakończy się gruntowny remont starego skrzydła szkoły w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a nowy rok szkolny uczniowie...

2023-02-01 10:08:57

Przebieg Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta rzucił nowe światło na sprawę budowy galerii handlowej w centrum Wejherowa, w kwartale wyznaczonym ulicami: Sienkiewicza, św. Jana, Wałową i Srebrny...

2023-01-31 11:53:36

Czas na pierwsze podsumowanie niedzielnej zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab w Wejherowie podał wstępne dane. Trwają jeszcze licytacje na Allegro oraz zbiórki do...

2023-01-30 10:08:17

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!