ROADPOL SAFETY DAYS

ROADPOL SAFETY DAYS

Równolegle z Europejskim Tygodniem Mobilności, we wszystkich krajach...
V WEJHER CROSS GAMES

V WEJHER CROSS GAMES

Po raz piąty do Wejherowa przyjadą atleci, którzy wezmą udział w zawodach...
PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

Po blisko dwóch latach od pozyskania dofinansowania, przystań kajakowa na...
NOWY RADIOWÓZ

NOWY RADIOWÓZ

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu...
TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO...

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji...
18
Sobota
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

PODPATRYWALI PORTUGALCZYKÓW

2018-07-30 18:46:10

Nauczyciele, terapeuci i wychowawcy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie zapoznawali się z system szkolnictwa w Portugalii. W ramach realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu, obserwowali pracę szkół w Lizbonie, ze szczególnym uwzględnieniem kształceniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wizyta w Portugali odbywała się w ramach projektu "Nowa jakość edukacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu – nową szansą na samodzielność i pełną integrację", który trwał od 15.11.2016 r. do 14.06. 2018 r.

W ramach projektu nauczyciele, terapeuci i wychowawcy poznali państwowy system edukacji w Portugalii, a także wspomagający go, finansowany z publicznych pieniędzy, system szkół prywatnych realizowany w rejonach, w których występuje niewystarczająca liczba miejsc w szkołach państwowych. Przyglądali się rozwiązaniom organizacyjnym, finansowym oraz autonomii pedagogicznej jaką cieszy się szkolnictwo prywatne w Portugalii.

Wejherowscy pedagodzy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego najbardziej zainteresowani byli kształceniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W Portugalii większość dzieci potrzebujących kształcenia specjalnego (SEN), w tym niesłyszące, uczy się w szkołach masowych. W ich przypadku przedziały wiekowe określone dla uczniów objętych obowiązkiem szkolnym nie mają zastosowania. Edukacja takich dzieci stawia na integrację, indywidualne podejście i dotyczy każdego dziecka czy nastolatka wykazującego ciągłe trudności na różnych płaszczyznach: komunikacji, uczenia się, mobilności, autonomii, stosunków interpersonalnych czy uczestnictwa społecznego. Dla takich uczniów w szkołach masowych opracowuje się indywidualne programy nauczania, które zawierają raporty na temat ich dotychczasowych wyników w nauce, zakres niezbędnych modyfikacji w programie nauczania, procedurę oceniania, wsparcie specjalistów oraz specjalistyczne wyposażenie. Specjaliści, którzy wspomagają rozwój dzieci zatrudnieni są w krajowych centrach, których w Portugalii jest 25 – tyle ile rejonów administracyjnych. Zatrudnieni tam specjaliści udzielają pomocy zarówno dzieciom jak i dorosłym i robią to nieodpłatnie.

Wszystkie dzieci o stwierdzonej niepełnosprawności mają nieograniczony dostęp do specjalistów. Do wieku trzech lat pomoc taka może odbywać się w domu dziecka. W młodszych klasach niesłyszący uczniowie szczególnie intensywnie pracują z terapeutami mowy, którzy zajmują się budowaniem systemu językowego dziecka i artykulacją. Typowych zajęć logopedycznych w portugalskich szkołach nie prowadzi się.

Kadra Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie podczas wizyt w placówkach oświatowych w Portugalii zobaczyła, jak w praktyce wygląda edukacja włączająca osób z wadą słuchu. Obserwowali zajęcia w trzech typach szkół: Centrach Edukacji i Rozwoju, szkołach referencyjnych i szkołach ogólnodostępnych.

W nauczaniu niesłyszących w Portugalii stosuje się metodę bimodalną (dwujęzyczną). Dzieci uczą się jednocześnie języka migowego i języka portugalskiego, z tym że język migowy traktowany jest jako język pierwszy. Zajęcia z tego języka odbywają się w ramach zajęć objętych planem lekcji (w Centrach Edukacji i Rozwoju oraz w placówkach referencyjnych) bądź jako zajęcia dodatkowe (w szkołach masowych), w których mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie szkoły (też słyszący lecz nieobowiązkowo). We wszystkich placówkach uczniowie niesłyszący od początku do końca kształcenia obowiązkowego mają prawo do tłumacza języka migowego. Nawet jeśli w klasie integracyjnej jest tylko jeden uczeń niesłyszący, obecny jest tłumacz. Dodatkowo, w przypadku dzieci z innymi niepełnosprawnościami, zatrudnia się nauczyciela wspomagającego. Bywa więc, że na lekcji oprócz nauczyciela przedmiotu uczniem opiekują się jeszcze dwie osoby. Podobnie podczas indywidualnej rewalidacji - nauczyciela wspiera pedagog wspomagający i tłumacz języka migowego. Z tej dogodności nie mogą korzystać studenci.

Ciekawostką jest brak internatów, w szkołach w których mogłyby mieszkać dzieci z oddalonych miejscowości. Państwo nie zwraca też kosztów dowozu. Istnieje jednak możliwość zorganizowania dla ucznia nauczania na odległość (e-learning). Inną ciekawostką jest to, że placówki mogą dowolnie organizować nauczanie: stosując 45 minutowe lekcje lub bloki zajęć o długości 90 minut.

Zaskakujące rozwiązania, pokazujące liczenie się z potrzebami niesłyszących, uczestnicy projektu zaobserwowali nawet w architekturze, np. w budynku jednej ze szkół w betonowych ściankach podtrzymujących balkon zaprojektowano okrągłe okienka umożliwiające porozumiewanie się w języku migowym.  

Doświadczenia, jakie przywieźli do Polski uczestnicy projektu, dostarczyły nowych tematów do dyskusji na temat edukacji osób niesłyszących. Niektóre rozwiązania można będzie próbować przenieść na nasz rodzimy grunt, dzięki czemu jakość szkolenia i terapii osób głuchych i niedosłyszących w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Wejherowie niewątpliwie wzrośnie.

opr. qrator

foto: OSW nr 2 WejherowoPrzeczytaj również
W ostatnim dniu sierpnia, podczas skromnej uroczystości w Starostwie Powiatowym, odbyło się uroczyste ślubowanie i wręczenie aktów mianowania nauczycielom.

2021-09-02 12:03:29

Kolejny rocznik zakończył studia. W piątek blisko 40. absolwentów odebrało dyplomy ukończenia studiów socjologicznych. Na uroczystym wręczeniu dyplomów obecni byli Starosta Powiatu Puckiego...

2021-07-17 18:19:33

Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie wywalczyli tytuł Mistrzów Świata w międzynarodowym finale konkursu Odysei Umysłu, który zakończył się na...

2021-06-01 08:42:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!