ZMIENIAMY POMORZE

ZMIENIAMY POMORZE

Pomorscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym o...
LUZINO NA PODIUM

LUZINO NA PODIUM

W hali widowiskowo - sportowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji...
SMAKI ŚWIATA - KONFERENCJA

SMAKI ŚWIATA - KONFERENCJA

XIII Ogólnopolski Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka...
JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Jak każe tradycja, przed świętami Bożego Narodzenia na wejherowskim rynku...
LODOWISKO DZIAŁA

LODOWISKO DZIAŁA

Amatorzy zimowego ślizgania już mogą zacierać ręce. Wprawdzie na zewnątrz...
10
Poniedziałek
Grudzień 2018
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZAPOMNIANE GROBY

2018-10-10 09:19:42

Muzeum Piaśnickie zaprasza do udziału w akcji porządkowania zapomnianych grobów i miejsc na cmentarzach, w ramach której porządkowane będą groby na cmentarzu w Wejherowie, przy ul. 3 Maja. Inicjatywa jest częścią ogólnopolskiej akcji "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij  grób obok".

W środę 24 października br. na zabytkowym cmentarzu przy ulicy 3 Maja, nazywanym też "wejherowskimi Powązkami", po raz drugi zainicjowana zostanie, organizowana przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, ogólnopolska akcja pn. "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok". Akcja potrwa tydzień, do środy 31 października.

- Celem akcji jest zachęcenie ludzi do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą mogiły obok i uprzątnęli chociaż jedną z nich – wyjaśnia inicjatorka akcji Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej i nekropolii, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja ma również zainspirować nas do przemyśleń, ponieważ w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, leżą często osoby zasłużone dla Polski i lokalnych społeczności. Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych starych grobów na naszych cmentarzach.

Organizatorzy szczególnie zachęcają i liczą na aktywny udział w akcji dzieci i młodzieży. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie prosi o przesyłanie na adres e-mailowy promocja@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli wraz z danymi o uczestnikach (dane indywidualne osoby, szkoły, organizacji lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone).

Najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i facebookowej stronie instytucji oraz nagrodzone. Nagrodę stanowić będą egzemplarze unikatowej publikacji wydanej przez Muzeum Piaśnickie pt. "Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny” autorstwa Tomasza Meringa. Komiks historyczny, który powstał pod nadzorem pracowników naukowych muzeum, obrazuje mechanizm zbrodni popełnionych na polskich warstwach przywódczych w Piaśnicy jesienią 1939 roku.

Akcja "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij  grób obok" odbywać się będzie w dniach od 24 do 31 października 2018 roku. Zadbajmy wspólnie o Miejsca Pamięci Narodowej i nekropolie.

opr. qrator

foto: M. JasińskiPrzeczytaj również
Za nami kolejna edycja Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim oraz Ogólnopolskiego Turnieju Sportowego Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa jakie...

2018-12-05 21:55:33

Fontanna na rynku zniknęła tylko na pewien czas. Spieszymy uspokoić wszystkich zaniepokojonych całkowitym rozebraniem konstrukcji fontanny znajdującej się na placu Wejhera, że to nie likwidacji....

2018-12-05 10:53:54

Wielka chwila dla społeczności Ziemi Wejherowskiej i całych Kaszub. W Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego o hitlerowskiej zbrodni w Lesie Piaśnickim w 1939 roku....

2018-12-03 15:41:21

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!