OUTSIDER POKONAŁ GRYF

OUTSIDER POKONAŁ GRYF

Zaskakująca i przykra porażka. Gryf Wejherowo na własnym boisku przegrał z...
NIELEGALNE SKŁADOWISKO ODPADÓW

NIELEGALNE SKŁADOWISKO ODPADÓW

Śmieci to biznes, który może być dochodowy, o ile ktoś potrafi w...
ZWYCIĘSKA SERIA TRWA

ZWYCIĘSKA SERIA TRWA

Po zaciętej walce KS Tytani Wejherowo odnieśli kolejne, cenne zwycięstwo...
POJADĄ NA FINAŁ

POJADĄ NA FINAŁ

Wejherowskie licealistki zwyciężyły w Półfinale Wojewódzkiej Licealiady w...
IGRZYSKA BADMINTONOWE

IGRZYSKA BADMINTONOWE

W hali sportowej w Szemudzie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży...
15
Poniedziałek
Październik 2018
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Jadwigi, Leonarda, Teresy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZAPOMNIANE GROBY

2018-10-10 09:19:42

Muzeum Piaśnickie zaprasza do udziału w akcji porządkowania zapomnianych grobów i miejsc na cmentarzach, w ramach której porządkowane będą groby na cmentarzu w Wejherowie, przy ul. 3 Maja. Inicjatywa jest częścią ogólnopolskiej akcji "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij  grób obok".

W środę 24 października br. na zabytkowym cmentarzu przy ulicy 3 Maja, nazywanym też "wejherowskimi Powązkami", po raz drugi zainicjowana zostanie, organizowana przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, ogólnopolska akcja pn. "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok". Akcja potrwa tydzień, do środy 31 października.

- Celem akcji jest zachęcenie ludzi do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą mogiły obok i uprzątnęli chociaż jedną z nich – wyjaśnia inicjatorka akcji Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej i nekropolii, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja ma również zainspirować nas do przemyśleń, ponieważ w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, leżą często osoby zasłużone dla Polski i lokalnych społeczności. Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych starych grobów na naszych cmentarzach.

Organizatorzy szczególnie zachęcają i liczą na aktywny udział w akcji dzieci i młodzieży. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie prosi o przesyłanie na adres e-mailowy promocja@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli wraz z danymi o uczestnikach (dane indywidualne osoby, szkoły, organizacji lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone).

Najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i facebookowej stronie instytucji oraz nagrodzone. Nagrodę stanowić będą egzemplarze unikatowej publikacji wydanej przez Muzeum Piaśnickie pt. "Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny” autorstwa Tomasza Meringa. Komiks historyczny, który powstał pod nadzorem pracowników naukowych muzeum, obrazuje mechanizm zbrodni popełnionych na polskich warstwach przywódczych w Piaśnicy jesienią 1939 roku.

Akcja "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij  grób obok" odbywać się będzie w dniach od 24 do 31 października 2018 roku. Zadbajmy wspólnie o Miejsca Pamięci Narodowej i nekropolie.

opr. qrator

foto: M. JasińskiPrzeczytaj również
Od kilku dni trwa remont fragmentu drogi wojewódzkiej nr 218 przebiegającej przez Wejherowo, co powoduje pewne problemy w ruchu samochodowym. Prace odbywają się na ul. 3 Maja na odcinku od...

2018-10-11 10:32:07

Na tę informację mieszkańcy Śmiechowa czekali od wielu lat. Wszystko wskazuje na to, że budowa nowe hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 wreszcie się rozpocznie. Wczoraj podpisano umowę w...

2018-10-11 10:51:33

Śmieci to biznes, który może być dochodowy, o ile ktoś potrafi w profesjonalny sposób zająć się utylizacja odpadów i sprzedażą surowców wtórnych. W przeciwnym razie mamy do czynienia z...

2018-10-15 12:36:58

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!