DZIEŃ WCZEŚNIAKA

DZIEŃ WCZEŚNIAKA

Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, by przypomnieć jak ważna...
BENEFIS WESSERLINGA

BENEFIS WESSERLINGA

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z...
KUCHENNE PRZYGODY

KUCHENNE PRZYGODY

Zabawa nie tylko dla miłośników naleśników. W najbliższą sobotę Port Rumia...
MARATON ŚPIEWACZY

MARATON ŚPIEWACZY

Piękną tradycję kultywuje wejherowskie muzeum. Co roku z okazji Święta...
BRĄZ "ELEKTRYKA"

BRĄZ "ELEKTRYKA"

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie odbył się Finał...
16
Piątek
Listopad 2018
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Edmunda, Marii, Marka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DAWNE, DOBRE CZASY…

2018-10-14 10:07:39

Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Wejherowskie Centrum Kultury przygotowuje spektakl teatralno-muzyczny "12 opowieści na dobre czasy". Spektakl będzie można zobaczyć 21 października na Placu Jakuba Wejhera oraz 11 listopada w Filharmonii Kaszubskiej.

Spektakl jest częścią projektu "Oblicza Niepodległej" w ramach którego realizowany jest szereg działań takich jak konkursy dla mieszkańców i dla szkół, warsztaty pisarsko – kaligraficzne,  wystawa w galerii Filharmonii Kaszubskiej, czy lekcje historii przez telefon.

Inspiracją do stworzenia scenariusza przedstawienia stała się międzywojenna historia Wejherowa. Był to czas wyzwań, wielkich nadziei, rozwoju miasta i inicjatyw społecznych, a impulsem do tego stało się odzyskanie przez Polskę niepodległości. Twórcy sięgnęli do anegdot, starych zdjęć, a także wspomnień wejherowian m.in. syna burmistrza - Tadeusza Bolduana.

Spektakl "12 opowieści na dobre czasy" ma niezwykle rozbudowaną obsadę, w skład której wchodzą soliści i muzycy współpracujący między innymi z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy oraz wejherowskie chóry: Chór Mieszany Camerata Musicale z gościnnym udziałem reprezentantów Chóru Męskiego Harmonia, Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9, a także wejherowscy aktorzy pasjonaci począwszy od dzieci i młodzieży z wejherowskich szkół, a skończywszy na nauczycielach i seniorach z Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na scenie zobaczymy ponad 100 artystów.

Za muzykę w spektaklu odpowiada Daniel Zieliński, który współpracuje między innymi z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy. Sławomir Narloch autor scenariusza i tekstów piosenek, który podjął się także reżyserii przedstawienia, tak zachęca do obejrzenia spektaklu:

- Chcę, żeby widowisko, które przygotowuję dla mieszkańców Wejherowa, a w zasadzie razem z nimi, było przede wszystkim wielkim radosnym świętem, stąd tyle muzyki i rozmach tego przedsięwzięcia. Myślę, że o wielkich sprawach, takich jak odzyskanie niepodległości, trzeba mówić zawsze z perspektywy pojedynczego człowieka, a może nawet dziecka. Dopiero wtedy możemy ponazywać rzeczy od nowa, dostrzec jak cudowną i zarazem kruchą wartością jest wolność. A kiedy jesteśmy wolni, możemy uruchomić naszą wyobraźnię. Dlatego opowiemy o Wejherowie, do którego powróciła epoka lodowcowa, o Wejherowie, do którego dzieci przywiozły z Afryki nasiona bananowców, o Wejherowie, w którym zakochani spotykają się w nieistniejących kawiarniach na wzgórzach. To nie teatralne science fiction, tylko twory wyobraźni, która jest w stanie dokonać wielkich rzeczy tylko wtedy, gdy człowiek jest wolny.

Premiera spektaklu "12 opowieści na dobre czasy" odbędzie się 21 października o godzinie 16:00 na Plac Jakuba Wejhera. Ponownie będzie można go zobaczyć na deskach Filharmonii Kaszubskiej 11 listopada, na podstawie bezpłatnych wejściówek.

qrator

foto: WCKPrzeczytaj również
Święto Niepodległości to powinien być czas wspólnej radości i rodzinnego świętowania. Niezrozumiałe do końca zamieszanie związane z tzw. marszami niepodległości w Warszawie, czy we Wrocławiu, o...

2018-11-09 14:39:59

Piękną tradycję kultywuje wejherowskie muzeum. Co roku z okazji Święta Niepodległości organizuje cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem Maraton Pieśni Patriotycznych, podczas którego wspólnie...

2018-11-14 11:52:18

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki Gminy Puck zapraszają na benefis rzeźbiarza Wojciecha Wesserlinga jaki odbędzie się w...

2018-11-15 21:14:29

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!