DZIEŃ WCZEŚNIAKA

DZIEŃ WCZEŚNIAKA

Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, by przypomnieć jak ważna...
BENEFIS WESSERLINGA

BENEFIS WESSERLINGA

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z...
KUCHENNE PRZYGODY

KUCHENNE PRZYGODY

Zabawa nie tylko dla miłośników naleśników. W najbliższą sobotę Port Rumia...
MARATON ŚPIEWACZY

MARATON ŚPIEWACZY

Piękną tradycję kultywuje wejherowskie muzeum. Co roku z okazji Święta...
BRĄZ "ELEKTRYKA"

BRĄZ "ELEKTRYKA"

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie odbył się Finał...
16
Piątek
Listopad 2018
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Edmunda, Marii, Marka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

2018-10-21 18:41:03

Trzecie miejsce zajęła ekipa Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie w konkursie Pomorskie Drogi do Niepodległości. Finał konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Konkurs Pomorskie Drogi do Niepodległej to jeden z elementów programu obchodów 100-lecia niepodległości Polski i Pomorza, przygotowany przez samorząd województwa pomorskiego. Przez ostatnie miesiące uczniowie pomorskich szkół średnich szukali w swoim najbliższym otoczeniu bohaterów wydarzeń sprzed 100 lat. W konkursie wystartowało ponad 300 uczniów z całego regionu, którzy przygotowali 112 prezentacji.

Finał Wojewódzki był poprzedzony eliminacjami powiatowymi. Na gali powiatowej, jaka odbyła się 24 września br. w Wejherowie pierwsze miejsce zajęła przygotowana przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie prezentacja o Antonim Abrahamie. Zespół popularnego "Elektryka" w pokonanym polu pozostawił wtedy swoich rówieśników z III LO w Gdyni, ZSP w Lęborku, PZS nr 1 w Rumi, PZS nr 2 w Wejherowie i I LO w Pucku.

Do Finału Wojewódzkiego konkursu Pomorskie Drogi do Niepodległości awansowało pięć prezentacji zespołów, które zwyciężyły na powiatowych galach w Gdańsku, Sztumie, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie i Bytowie. Uczniowie mogli wybierać – albo sięgając po nazwiska z przygotowanej w ramach konkursu listy, albo samodzielnie odnajdując postacie działające w ich najbliższym otoczeniu – w rodzinie czy najbliższym sąsiedztwie. Opisywali znane postacie historyczne, ale też osoby, które były zaangażowane w działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości, a o których losach później zapomniano.

Decyzją jury ekipa Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie (Sandra Rogala, Filip Lidzbarski, Karol Malottki pod kierunkiem Andrzeja Tamulewicza) zajęła trzecie miejsce. Zwyciężyła drużyna  II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, a drugie miejsce zajęła ekipa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie.

Konkurs realizowany jest przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Słupsku oraz Pomorską Akademią Działania w Nowym Dworze Gdańskim.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wspólne zajęcia lekcyjne oraz warsztaty integracyjne oraz zwiedzanie pięknej Toskanii. Grupa osiemnastu uczniów I LO im. króla Jana III Sobieskiego po raz kolejny uczestniczyła w wymianie...

2018-11-12 17:52:56

Oprócz obchodów oficjalnych, większość instytucji kultury, szkół i placówek oświatowych przygotowały własne uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Obchody Święta Niepodległości...

2018-11-12 11:50:51

Dwie pierwsze edycje Kursu Tańca Kaszubskiego cieszyły się dużym zainteresowaniem. To skłoniło Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej do przygotowania i rozpoczęcia naboru na trzecią...

2018-10-21 14:05:24

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!