ROADPOL SAFETY DAYS

ROADPOL SAFETY DAYS

Równolegle z Europejskim Tygodniem Mobilności, we wszystkich krajach...
V WEJHER CROSS GAMES

V WEJHER CROSS GAMES

Po raz piąty do Wejherowa przyjadą atleci, którzy wezmą udział w zawodach...
PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

Po blisko dwóch latach od pozyskania dofinansowania, przystań kajakowa na...
NOWY RADIOWÓZ

NOWY RADIOWÓZ

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu...
TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO...

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji...
18
Sobota
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SPRZĄTNIJ GRÓB OBOK…

2018-10-27 13:51:01

Ponad 240 osób uczestniczyło w inauguracji drugiej edycji ogólnopolskiej akcji "Nie pozwól pamięci zarastać trawą. Sprzątnij grób obok" organizowanej przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w środę 24 października. W sprzątaniu starego, zabytkowego cmentarza przy ul. 3 Maja w Wejherowie, zwanego wejherowskimi "Powązkami", młodzież wsparli również przedstawiciele wejherowskich instytucji publicznych. Dopisała zarówno frekwencja, jak i pogoda.

W środę 24 października br. na zabytkowym cmentarzu przy ulicy 3 Maja, nazywanym też "wejherowskimi Powązkami", po raz drugi zainicjowana została, organizowana przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, ogólnopolska akcja pn. "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok". Akcja potrwa do środy 31 października.

- Celem tej ogólnopolskiej akcji jest zachęcenie ludzi odwiedzających właśnie takie nekropolie jak nasz wejherowski cmentarz, by zwrócili szczególną uwagę na groby, którymi od lat już nikt się nie zajmuje. Groby opuszczone, zaniedbane, zarastające trawą, przykryte grubą warstwą jesiennych liści… I uprzątnęli choćby jeden z nich mówi dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie,Teresa Patsidis.

Akcja to również sposób na krzewienie szacunku do Miejsc Pamięci Narodowej i nekropolii, zwłaszcza wśród młodych ludzi. W ten sposób dzieci i młodzież uczy się historii oraz poszanowania tradycji.

Na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja spoczywają osoby zasłużone dla Wejherowa i Ziemi Wejherowskiej. Na zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedzieli nauczyciele nie tylko wejherowskich szkół podstawowych nr 5, 6, 8 i 11, Powiatowego Zespołu Szkół nr 3, ale także placówek oświatowych z Bolszewa i Rekowa Górnego.

Patronat nad akcją objęło Radio Gdańsk i TVP3 Gdańsk. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zaprasza do udziału w niej szkoły, instytucje, organizacje i osoby prywatne. Odwiedzając cmentarze rozejrzyjmy się wokół, może gdzieś niedaleko, albo tuż obok, znajduje się opuszczony, zaniedbany i zarośnięty grób. Poświęćmy chwilę i uprzątnijmy go. Zadbajmy o nasze nekropolie i Miejsca Pamięci Narodowej.

opr. qrator

foto: Muzeum PiaśnickiePrzeczytaj również
Młodsi pewnie w ogóle nie znają, a starsi zdążyli zapomnieć. Teraz nadarza się okazja do odświeżenia pamięci i poznania nietuzinkowego dzieła komiksowego, mającego status kultowy. Po wielu latach...

2021-09-15 15:21:07

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu Komendy Powiatowej Policji jest volkswagen crafter, który wykorzystywany będzie do interwencji i obsługi podczas...

2021-09-16 15:02:42

Blisko setka zawodników w 24 amatorskich zespołach, w trzech kategoriach wiekowych. Tylu miłośników koszykówki wystartowało w X edycji turnieju Streetball Małego Trójmiasta Kaszubskiego, jaki...

2021-09-13 10:45:12

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!