DZIEŃ WCZEŚNIAKA

DZIEŃ WCZEŚNIAKA

Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, by przypomnieć jak ważna...
BENEFIS WESSERLINGA

BENEFIS WESSERLINGA

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z...
KUCHENNE PRZYGODY

KUCHENNE PRZYGODY

Zabawa nie tylko dla miłośników naleśników. W najbliższą sobotę Port Rumia...
MARATON ŚPIEWACZY

MARATON ŚPIEWACZY

Piękną tradycję kultywuje wejherowskie muzeum. Co roku z okazji Święta...
BRĄZ "ELEKTRYKA"

BRĄZ "ELEKTRYKA"

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie odbył się Finał...
16
Piątek
Listopad 2018
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Edmunda, Marii, Marka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

2018-11-05 13:05:15

Społeczny nacisk ma sens. Dzięki aktywności Wejherowskiego Alarmu Smogowego oraz części radnych miejskich, w Wejherowie zainstalowano 6 mierników pyłu zawieszonego w powietrzu, który odpowiada za tzw. smog. Teraz każdy mieszkaniec może na bieżąco śledzić stan i jakość powietrza.

Mierniki w sposób ciągły (co godzinę) sprawdzają jakości powietrza w zakresie stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5, które to parametry są najważniejsze z punktu widzenia ochrony zdrowia i życia mieszkańców. Wyniki można śledzić na specjalnej stronie internetowej https://powietrze.wejherowo.pl/help, gdzie pomiary publikowane są na bieżąco. Do interpretacji wyników służy siedmiostopniowa skala, zgodna z wytycznymi Inspekcji Ochrony Środowiska.

Wartości zanieczyszczeń odnoszą się do średniej wartości z ostatniej godziny i przypisywany jest im kolor zgodny z polskim Indeksem Jakości Powietrza. Jego zaletą jest analizowanie składu powietrza w odstępach godzinowych, co dość dobrze nadaje się do odpowiednio wczesnego informowania o tych godzinach czy porach dnia, w których stężenia są niekorzystne czy wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mając dane o stężeniach zmieniające się z godziny na godzinę możemy np. pozostać w domu, kiedy powietrze jest szczególnie brudne.

Czujniki zostały zainstalowane na słupach oświetleniowych na ul. Nanickiej (obok zadaszonego lodowiska), ul. Kochanowskiego (obok bloku nr 15 i boiska "Jamajka"), ul. Konopnickiej, ul. Paderewskiego / Sikorskiego, ul. Roszczynialskiego / Ofiar Grudnia 1970 i ul. Mostnika. Ich zakup wraz z montażem kosztował blisko 54 tys. zł.

Pewne kontrowersje wzbudza skala jakości powietrza stosowana przez Inspekcję Ochrony Środowiska, która wydaje się duża bardziej "łagodna" od skali stosowanej np. przez Europejską Agencję Środowiska (ang. EEA - European Environment Agency) i jej Indeks Jakości Powietrza (Air Quality Index), która dla pyłów zawieszonych przewiduje że poziom umiarkowany lub lepszy mamy jeśli wskaźniki przyjmują odpowiednio: PM 10 – poniżej 50 µg/m3 i PM 2.5 – poniżej 2 µg/m3.

Z kolei polskie normy zakładają, że jakość powietrza możemy uznać za dostateczną lub lepszą jeśli wskaźniki przyjmują odpowiednio: PM 10 – poniżej 141 µg/m3, a PM2.5 poniżej 85 µg/m3. Takie poziomy według Indeksu Jakości Powietrza EEA uznawane są za bardzo złe.

Warto o tym pamiętać analizując odczyty stężenia pyłów zawieszonych w Wejherowie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Dodatkowy dzień wolny ustanowiony przez Parlament w dniu 12 listopada wymaga dokonania zmian w harmonogramie odbioru odpadów przez Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie.

2018-11-09 14:33:03

Nowe miejsce zabawy i aktywnego wypoczynku ucieszy nie tylko najmłodszych. Przy ul. Iwaszkiewicza oddano do użytku plac zabaw wraz z strefą ćwiczeń siłowych. Inwestycja została dofinansowana...

2018-11-13 10:29:10

Kilka tysięcy osób, mnóstwo biało-czerwonych flag i kotylionów, wspólna zabaw. Tak wejherowianie świętowali Dzień Niepodległości w 100-lecie jej odzyskania. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu...

2018-11-12 23:11:52

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!