ZMIENIAMY POMORZE

ZMIENIAMY POMORZE

Pomorscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym o...
LUZINO NA PODIUM

LUZINO NA PODIUM

W hali widowiskowo - sportowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji...
SMAKI ŚWIATA - KONFERENCJA

SMAKI ŚWIATA - KONFERENCJA

XIII Ogólnopolski Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka...
JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Jak każe tradycja, przed świętami Bożego Narodzenia na wejherowskim rynku...
LODOWISKO DZIAŁA

LODOWISKO DZIAŁA

Amatorzy zimowego ślizgania już mogą zacierać ręce. Wprawdzie na zewnątrz...
10
Poniedziałek
Grudzień 2018
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"PIAŚNICA" W WARSZAWIE

2018-12-03 15:41:21

Wielka chwila dla społeczności Ziemi Wejherowskiej i całych Kaszub. W Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego o hitlerowskiej zbrodni w Lesie Piaśnickim w 1939 roku. Dokument powstał na zlecenie Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Premiera ogólnopolska będzie mieć miejsce 10 grudnia br. w warszawskich "Złotych Tarasach", otwierając jednocześnie cykl filmów dokumentalnych "Młyny historii". Dokument, wzbogacony archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją, zaprezentowany zostanie w tamtejszym Multikinie.

Film "Piaśnica" w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Składający się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków dokument wczęści pierwszej traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

To właśnie tu, w Lesie Piaśnickim, jesienią 1939 roku, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Plany III Rzeszy zdobywania nowych przestrzeni życiowych łączyły się z likwidacją Państwa Polskiego i polskich warstw przywódczych. Zagładę polskich elit Niemcy połączyli z eliminacją osób psychicznie chorych w ramach akcji T 4.

Zdjęcia do "Piaśnicy" powstawały w ciągu czterech dni listopada. Ekipa realizacyjna składała się tylko z kilku osób. Na planie pracowali: reżyser, operator, drugi operator odpowiedzialny za zdjęcia lotnicze, dwie osoby odpowiedzialne za produkcję, kostiumy i charakteryzację oraz kierowca. Ważną rolę pełnił koordynator grup rekonstrukcyjnych.

W większość ról wcielili się aktorzy amatorzy, rekonstruktorzy, a nawet zwerbowana chwilę przed zdjęciami młodzież. Kostiumy częściowo były autentyczne – wyszukiwane na strychach, w piwnicach, rupieciarniach, rekwizytorniach, domach należących do "starych znajomych" oraz całkiem przypadkowych osób. Przy zdobywaniu rekwizytów i przebrań pomagał Teatr Miejski w Gdyni, Teatr Wybrzeże, prywatni kolekcjonerzy, restauratorzy i pasjonaci. Bywało, że sami aktorzy przywozili ze sobą na plan własne przedmioty i przebrania.

- Projekt powstał po to, by uświadomić rozmiar zbrodni pomorskiej 1939 roku, ale również po to, by przywracać należną pamięć o jej ofiarach. Nasza opowieść filmowa przybliży Bohaterów Niepodległej, którzy swoim zaangażowaniem i codzienną pracą wykuwali polskość Pomorza, za co zapłacili najwyższą cenę – mówi dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Teresa Patsidis. - Dokumentalny cykl o zbrodni pomorskiej rozpoczynamy filmem "Piaśnica" - w dwóch około 25-minutowych odcinkach. Odcinki te kręcone były pod koniec listopada 2017 roku m.in. w Piaśnicy, Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" w Dąbrówce, Skansenie w Nadolu, na terenie starego Młyna Cyrklafa przy ulicy 12 Marca w Wejherowie, Kalwarii Wejherowskiej i Mini Muzeum - Bankowcu w Gdyni, czyli największym kubaturowo budynku mieszkalnym międzywojennej Gdyni. – dodaje dyrektor Patsidis.

Po ogólnopolskiej premierze filmu "Piaśnica", Muzeum Piaśnickie w Wejherowie na początku 2019 roku planuje premierę kaszubską. O terminie poinformujemy.

opr. qrator

foto: Muzeum PiaśnickiePrzeczytaj również
Za nami kolejna edycja Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim oraz Ogólnopolskiego Turnieju Sportowego Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa jakie...

2018-12-05 21:55:33

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Wejherowskiego, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zakupiło kolekcję starodruków sakralnych,...

2018-12-07 10:23:25

Amatorzy zimowego ślizgania już mogą zacierać ręce. Wprawdzie na zewnątrz temperatury wcale nie zimowe, lecz kryte, sztuczne lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie już działa. Łyżwy...

2018-12-08 20:33:20

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!