MEDAL W BUDAPESZCIE

MEDAL W BUDAPESZCIE

W miniony weekend kadra Polskiego Związku Kickboxingu brała udział w...
RODZINNY RAJD

RODZINNY RAJD

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie...
BREL W MUZEUM

BREL W MUZEUM

Piosenki Jacquesa Brela zagoszczą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu...
MARSZ Z KIJKAMI

MARSZ Z KIJKAMI

Kilkuset zawodników, w różnym wieku, stawiło się na starcie zawodów z cyklu...
21
Wtorek
Maj 2019
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Jana, Moniki, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PREMIERA "NIEPODLEGŁEJ"

2018-12-20 10:49:10

Jednym z ostatnich tegorocznych akordów obchodów stulecia odzyskania niepodległości była premiera sztuki teatralnej przygotowanej specjalnie na te okazję, jaka wystawiona została w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Spektakl pt. "Niepodległa" oprócz wątków odzyskania przez Polskę niepodległości, zawierał w sobie treści wpisujące się w okrągłą 80. rocznicę śmierci Aleksandra Majkowskiego, który jest patronem wejherowskiej biblioteki.

Spektakl wystawiono we wtorek 19 grudnia. Scenariusz przedstawienia przygotował Piotr Schmandt, a wystąpili aktorzy działający w bibliotecznej grupie teatralnej "Errata". Szerzej o genezie przedstawienia pisaliśmy TUTAJ.

Akcja "Niepodległej" rozgrywa się w domu Rozalii Pokory w Wejherowie tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej. Poznajemy tam postacie historyczne, takie jak: Aleksander Majkowski i jego siostra – Franciszka Majkowska, czy też ks. Kamil Kantak. Polscy patrioci dyskutują o losach Polski i Kaszubów. Pojawia się także postać fikcyjna – Emilia Wersche – emisariuszka z Rosji, która namawia ich do sojuszu. Jak się okazuje, z Majkowskim wiąże ją pewna historia sprzed lat…

Po zakończeniu spektaklu autor "Niepodległej" – Piotr Schmandt, złożył podziękowania aktorom za ich wyjątkową grę. Dzięki nim zapisane przez niego słowa "ożyły", a postacie nabrały realnych kształtów. Z kolei dyrektor biblioteki – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek – dziękując aktorom za zaangażowanie aktorom za ich zaangażowanie i trud włożony w pracę nad tekstem historycznym przypomniała, że pomysłodawczynią tego wydarzenia była jej poprzedniczka – Danuta Balcerowicz. Podziękowała także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za pomoc w organizacji spektaklu i udostępnienie materiałów archiwalnych.

W spektaklu, nad którym biblioteczna grupa teatralna "Errata" pracowała od marca, wystąpili: Mateusz Odowski (Aleksander Majkowski), Agnieszka Lakowska (Franciszka Majkowska), Jakub Szumilas (ks. Kamil Kantak), Katarzyna Ciesiołkiewicz (Halina Tomaszewska), Wioletta Urbańska (Rozalia Pokora), Aleksandra Ucińska-Makowska (Emilia Wersche) i Karol Miller (kamerdyner Józef).

Reżyseria: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Scenariusz: Piotr Schmandt. Scenografia: Aleksandra Lis. Oświetlenie, nagłośnienie i multimedia: Krzysztof Powałka. Pomysłodawczyni – Danuta Balcerowicz.

Tematyka niepodległościowa będzie aktualna w Wejherowie aż do 10 lutego 2020 roku, kiedy to przypada 100-lecie zaślubin z morzem.

opr. qrator

foto: MBP WejherowoPrzeczytaj również
W ramach tegorocznej edycji Wejherowskiej Nocy Muzeów czekają nas niespodzianki i atrakcje. Już dziś warto zarezerwować sobie czas w sobotnie popołudnie i wieczór. Tego dnia nikt nie będzie się...

2019-05-16 11:09:01

W najbliższą sobotę będziemy mieli okazję do wielkiej zabawy. Z okazji 376 rocznicy założenia Wejherowa, na rynku miejskim odbędzie się festyn urodzinowy – Dzień Jakuba. W trakcie imprezy zostaną...

2019-05-20 10:28:04

W ramach cyklu spotkań z ludźmi kultury i sztuki do Małego Trójmiasta Kaszubskiego przyjeżdża jeden z największych mistrzów polskiego plakatu – Andrzej Pągowski. Spotkania z artystą odbędą się w...

2019-05-16 12:48:52

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!