WRACAJĄ PIŁKARZE

WRACAJĄ PIŁKARZE

Za dwa tygodnie rusza runda wiosenna II ligi piłki nożnej. Piłkarze Gryfa...
AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

Dziś i jutro na drogach powiatu wejherowskiego przeprowadzana będzie...
NIEWYBUCH NA KORTACH

NIEWYBUCH NA KORTACH

Niecodzienna sytuacja na terenie wejherowskich kortów tenisowych przy ul....
POLICZONO BEZDOMNYCH

POLICZONO BEZDOMNYCH

W nocy z 13 na 14 lutego br., w całym kraju odbyła się akcja badanie...
DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie bez racji uważane jest za...
16
Sobota
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PREMIERA "NIEPODLEGŁEJ"

2018-12-20 10:49:10

Jednym z ostatnich tegorocznych akordów obchodów stulecia odzyskania niepodległości była premiera sztuki teatralnej przygotowanej specjalnie na te okazję, jaka wystawiona została w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Spektakl pt. "Niepodległa" oprócz wątków odzyskania przez Polskę niepodległości, zawierał w sobie treści wpisujące się w okrągłą 80. rocznicę śmierci Aleksandra Majkowskiego, który jest patronem wejherowskiej biblioteki.

Spektakl wystawiono we wtorek 19 grudnia. Scenariusz przedstawienia przygotował Piotr Schmandt, a wystąpili aktorzy działający w bibliotecznej grupie teatralnej "Errata". Szerzej o genezie przedstawienia pisaliśmy TUTAJ.

Akcja "Niepodległej" rozgrywa się w domu Rozalii Pokory w Wejherowie tuż przed zakończeniem I Wojny Światowej. Poznajemy tam postacie historyczne, takie jak: Aleksander Majkowski i jego siostra – Franciszka Majkowska, czy też ks. Kamil Kantak. Polscy patrioci dyskutują o losach Polski i Kaszubów. Pojawia się także postać fikcyjna – Emilia Wersche – emisariuszka z Rosji, która namawia ich do sojuszu. Jak się okazuje, z Majkowskim wiąże ją pewna historia sprzed lat…

Po zakończeniu spektaklu autor "Niepodległej" – Piotr Schmandt, złożył podziękowania aktorom za ich wyjątkową grę. Dzięki nim zapisane przez niego słowa "ożyły", a postacie nabrały realnych kształtów. Z kolei dyrektor biblioteki – Ewelina Magdziarczyk-Plebanek – dziękując aktorom za zaangażowanie aktorom za ich zaangażowanie i trud włożony w pracę nad tekstem historycznym przypomniała, że pomysłodawczynią tego wydarzenia była jej poprzedniczka – Danuta Balcerowicz. Podziękowała także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za pomoc w organizacji spektaklu i udostępnienie materiałów archiwalnych.

W spektaklu, nad którym biblioteczna grupa teatralna "Errata" pracowała od marca, wystąpili: Mateusz Odowski (Aleksander Majkowski), Agnieszka Lakowska (Franciszka Majkowska), Jakub Szumilas (ks. Kamil Kantak), Katarzyna Ciesiołkiewicz (Halina Tomaszewska), Wioletta Urbańska (Rozalia Pokora), Aleksandra Ucińska-Makowska (Emilia Wersche) i Karol Miller (kamerdyner Józef).

Reżyseria: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Scenariusz: Piotr Schmandt. Scenografia: Aleksandra Lis. Oświetlenie, nagłośnienie i multimedia: Krzysztof Powałka. Pomysłodawczyni – Danuta Balcerowicz.

Tematyka niepodległościowa będzie aktualna w Wejherowie aż do 10 lutego 2020 roku, kiedy to przypada 100-lecie zaślubin z morzem.

opr. qrator

foto: MBP WejherowoPrzeczytaj również
W ramach cyklu spotkań z ludźmi polityki, kultury, sztuki i mediów organizowanych przez Agencję Nehrebeccy, Małe Trójmiasto Kaszubskie odwiedzi Hanna Suchocka – premier rządu RP oraz ambasador...

2019-02-12 10:00:20

Jeśli nie planujesz wyjazdu w ferie, a twoje dzieci nie mają co ze sobą zrobić, to masz jeszcze szanse skorzystać z oferty zorganizowanych zajęć, jakie proponują wejherowskie instytucje edukacji...

2019-02-08 12:21:20

Przełożony, w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz, koncert w ramach cyklu Akademia w Pałacu, odbędzie się 13 lutego. Program przewiduje pieśni Stanisława Moniuszki w...

2019-02-06 18:03:36

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!