WRACAJĄ PIŁKARZE

WRACAJĄ PIŁKARZE

Za dwa tygodnie rusza runda wiosenna II ligi piłki nożnej. Piłkarze Gryfa...
AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

Dziś i jutro na drogach powiatu wejherowskiego przeprowadzana będzie...
NIEWYBUCH NA KORTACH

NIEWYBUCH NA KORTACH

Niecodzienna sytuacja na terenie wejherowskich kortów tenisowych przy ul....
POLICZONO BEZDOMNYCH

POLICZONO BEZDOMNYCH

W nocy z 13 na 14 lutego br., w całym kraju odbyła się akcja badanie...
DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie bez racji uważane jest za...
16
Sobota
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYBORY DO RAD OSIEDLI

2019-02-06 10:38:58

Za niespełna dwa tygodnie w Wejherowie odbędą się wybory do Rad Osiedli. Znamy już wszystkich zgłoszonych kandydatów oraz dzielnice, w których będzie można głosować. Poniżej publikujemy kilka porad i wskazówek dla zainteresowanych oddaniem głosu.

Swoich przedstawicieli wybierać będą mieszkańcy osiedli: Śmiechowo-Północ, Śmiechowo-Południe, Sucharskiego i Przemysłowa. Wszelkie informacje na temat zasięgu terytorialnego Rad Osiedli, wyznaczonych obwodów głosowania oraz listy zgłoszonych i zatwierdzonych kandydatów, dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miasta Wejherowo – TUTAJ.

Wybory odbędą się w niedzielę 17 lutego 2019 r. Aby były ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 10 proc. Głosy można oddawać w godzinach 8:00 – 20:00 w siedzibie właściwej obwodowej komisji wyborczej. Głosuje się poprzez postawienie krzyżyka (znak "X") obok nazwiska tylko jednego, wybranego przez siebie kandydata. Do każdej Rady Osiedla wybieramy po 12 radnych.

Do czego służy Rada Osiedla?

Jej podstawowym zadaniem jest wspieranie działań mających na celu poprawę życia mieszkańców. Rada może np. wystąpić do władz Miasta z wnioskiem o powstanie na osiedlu np. nowego przedszkola, placu zabaw czy boiska sportowego. Może podjąć inicjatywę w sprawie zmiany w rozkładzie jazdy MZK, usytuowania przystanków komunikacji miejskiej lub organizacji ruchu na osiedlu, czy o stworzenie miejsc zieleni służących mieszkańcom. Rada Osiedla opiniuje także ilość i lokalizację punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu oraz może wnosić uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rada zarządza finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta oraz występuje o dodatkowe środki na działania społeczne w tym świetlice środowiskowe, kluby seniora, festyny, imprezy okolicznościowe, itp. Wszystkie te zadania realizuje we współpracy z władzami Miasta, organizacjami pozarządowymi oraz innymi osiedlami.

Mimo że Rada Osiedla jest przede wszystkim ciałem opiniodawczym, może mieć realny wpływ na jakość życia na osiedlu. Aktywni radni osiedlowi mogą wystąpić o dotacje na działania na rzecz mieszkańców, np. zamontowanie progów zwalniających, monitoring wizyjny, utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych, zmiany w komunikacji publicznej, zwiększenie ilości patroli Straży Miejskiej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Od najbliższego poniedziałku 11 lutego rozpoczynają się ferie zimowe. W tym okresie Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. wprowadza zmiany w kursowaniu komunikacji autobusowej.

2019-02-09 15:35:07

Przez głupotę i niefrasobliwość może dojść do tragedii. Prace budowlane przy Węźle Kwitowa idą pełną pary. Pomimo wyłączenia z ruchu kołowego i pieszego przejazdu kolejowego, mieszkańcy po...

2019-02-12 14:55:16

Wzruszenie i radość. Z okazji przypadającego Światowego Dnia Chorego, Szpital Specjalistyczny w Wejherowie odwiedziły grupy dzieci i młodzieży, wręczając chorym samodzielnie wykonane kartki z...

2019-02-13 09:48:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!