GRYF GRA, TYTANI ODPOCZYWAJĄ

GRYF GRA, TYTANI ODPOCZYWAJĄ

Szczypiorniści mają wolne, ale za to piłkarze wybiegną na boisko. W...
RZEMIEŚLNICY WYRÓŻNIENI

RZEMIEŚLNICY WYRÓŻNIENI

Marszałek województwa pomorskiego i wojewoda pomorski wręczyli listy...
WYCHODZĄ DO LUDZI

WYCHODZĄ DO LUDZI

Jak zwykle na wiosnę, przesiadają się na rowery, quada oraz częściej będą...
WIELKANOCNE ZMIANY MZK

WIELKANOCNE ZMIANY MZK

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, Miejski Zakład...
FESTIWAL PIEŚNI O MORZU

FESTIWAL PIEŚNI O MORZU

Przed nami XXIV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, który...
19
Piątek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYBORY DO RAD OSIEDLI

2019-02-06 10:38:58

Za niespełna dwa tygodnie w Wejherowie odbędą się wybory do Rad Osiedli. Znamy już wszystkich zgłoszonych kandydatów oraz dzielnice, w których będzie można głosować. Poniżej publikujemy kilka porad i wskazówek dla zainteresowanych oddaniem głosu.

Swoich przedstawicieli wybierać będą mieszkańcy osiedli: Śmiechowo-Północ, Śmiechowo-Południe, Sucharskiego i Przemysłowa. Wszelkie informacje na temat zasięgu terytorialnego Rad Osiedli, wyznaczonych obwodów głosowania oraz listy zgłoszonych i zatwierdzonych kandydatów, dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miasta Wejherowo – TUTAJ.

Wybory odbędą się w niedzielę 17 lutego 2019 r. Aby były ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 10 proc. Głosy można oddawać w godzinach 8:00 – 20:00 w siedzibie właściwej obwodowej komisji wyborczej. Głosuje się poprzez postawienie krzyżyka (znak "X") obok nazwiska tylko jednego, wybranego przez siebie kandydata. Do każdej Rady Osiedla wybieramy po 12 radnych.

Do czego służy Rada Osiedla?

Jej podstawowym zadaniem jest wspieranie działań mających na celu poprawę życia mieszkańców. Rada może np. wystąpić do władz Miasta z wnioskiem o powstanie na osiedlu np. nowego przedszkola, placu zabaw czy boiska sportowego. Może podjąć inicjatywę w sprawie zmiany w rozkładzie jazdy MZK, usytuowania przystanków komunikacji miejskiej lub organizacji ruchu na osiedlu, czy o stworzenie miejsc zieleni służących mieszkańcom. Rada Osiedla opiniuje także ilość i lokalizację punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu oraz może wnosić uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rada zarządza finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta oraz występuje o dodatkowe środki na działania społeczne w tym świetlice środowiskowe, kluby seniora, festyny, imprezy okolicznościowe, itp. Wszystkie te zadania realizuje we współpracy z władzami Miasta, organizacjami pozarządowymi oraz innymi osiedlami.

Mimo że Rada Osiedla jest przede wszystkim ciałem opiniodawczym, może mieć realny wpływ na jakość życia na osiedlu. Aktywni radni osiedlowi mogą wystąpić o dotacje na działania na rzecz mieszkańców, np. zamontowanie progów zwalniających, monitoring wizyjny, utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych, zmiany w komunikacji publicznej, zwiększenie ilości patroli Straży Miejskiej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Jest tradycją, że ostatnia Droga Krzyżowa przed Wielkim Piątkiem, ma specjalną oprawę. Tego dnia Ojcami Franciszkanami - opiekunami Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego w Wejherowie wraz ze...

2019-04-13 19:20:28

Wielka kaszubska pisanka ponownie pojawiła się na wejherowskim rynku. Jak co roku, wnosić będzie świąteczną atmosferę Świąt Wielkanocnych w przestrzeń Wejherowa. W tym roku, towarzyszy jej także...

2019-04-13 10:37:12

Motocykliści oficjalnie rozpoczęli sezon. Tradycyjnie zainaugurowali go imprezą charytatywną MotoKrew, jak odbyła się w sobotę na wejherowskim rynku. Głównym celem akcji była popularyzacja...

2019-04-14 13:52:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!