KONIEC PRZEBUDOWY

KONIEC PRZEBUDOWY

Ulga dla pasażerów komunikacji miejskiej i zmotoryzowanych. Reda znowu...
ZATRZYMANA 15-LATKA

ZATRZYMANA 15-LATKA

Funkcjonariuszem policji jest się nie tylko na służbie. Dzięki...
POLICJANCI NA KORTACH

POLICJANCI NA KORTACH

Tym razem nie chodziło o żadna policyjną akcję, a o profilaktykę. W ramach...
NOWA ENERGIA

NOWA ENERGIA

W ramach projektu Stolemy Energii wejherowskie trafostacje stają się...
VIP HEATHLY FIT

VIP HEATHLY FIT

Na czym polega wygląd fit i jak połączyć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę z...
21
Niedziela
Lipiec 2019
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYBORY DO RAD OSIEDLI

2019-02-06 10:38:58

Za niespełna dwa tygodnie w Wejherowie odbędą się wybory do Rad Osiedli. Znamy już wszystkich zgłoszonych kandydatów oraz dzielnice, w których będzie można głosować. Poniżej publikujemy kilka porad i wskazówek dla zainteresowanych oddaniem głosu.

Swoich przedstawicieli wybierać będą mieszkańcy osiedli: Śmiechowo-Północ, Śmiechowo-Południe, Sucharskiego i Przemysłowa. Wszelkie informacje na temat zasięgu terytorialnego Rad Osiedli, wyznaczonych obwodów głosowania oraz listy zgłoszonych i zatwierdzonych kandydatów, dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Miasta Wejherowo – TUTAJ.

Wybory odbędą się w niedzielę 17 lutego 2019 r. Aby były ważne, frekwencja musi wynieść co najmniej 10 proc. Głosy można oddawać w godzinach 8:00 – 20:00 w siedzibie właściwej obwodowej komisji wyborczej. Głosuje się poprzez postawienie krzyżyka (znak "X") obok nazwiska tylko jednego, wybranego przez siebie kandydata. Do każdej Rady Osiedla wybieramy po 12 radnych.

Do czego służy Rada Osiedla?

Jej podstawowym zadaniem jest wspieranie działań mających na celu poprawę życia mieszkańców. Rada może np. wystąpić do władz Miasta z wnioskiem o powstanie na osiedlu np. nowego przedszkola, placu zabaw czy boiska sportowego. Może podjąć inicjatywę w sprawie zmiany w rozkładzie jazdy MZK, usytuowania przystanków komunikacji miejskiej lub organizacji ruchu na osiedlu, czy o stworzenie miejsc zieleni służących mieszkańcom. Rada Osiedla opiniuje także ilość i lokalizację punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu oraz może wnosić uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rada zarządza finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta oraz występuje o dodatkowe środki na działania społeczne w tym świetlice środowiskowe, kluby seniora, festyny, imprezy okolicznościowe, itp. Wszystkie te zadania realizuje we współpracy z władzami Miasta, organizacjami pozarządowymi oraz innymi osiedlami.

Mimo że Rada Osiedla jest przede wszystkim ciałem opiniodawczym, może mieć realny wpływ na jakość życia na osiedlu. Aktywni radni osiedlowi mogą wystąpić o dotacje na działania na rzecz mieszkańców, np. zamontowanie progów zwalniających, monitoring wizyjny, utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych, zmiany w komunikacji publicznej, zwiększenie ilości patroli Straży Miejskiej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Kolejny rocznik z powodzeniem zakończył studia na Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie. Kolejni absolwenci z licencjatami opuścili mury uczelni. Uroczyste wręczenie dyplomów miało...

2019-07-15 13:52:21

Nielegalnie wyrzucanie śmieci, czy tzw. odpadów wielkogabarytowych to prawdziwe utrapienie. Szczególnie latem taki widok szpeci. Takie rzeczy dzieją się przy cichym przyzwoleniu innych...

2019-07-17 09:24:31

Tym razem nie chodziło o żadna policyjną akcję, a o profilaktykę. W ramach wakacyjnych akcji kierowanych do dzieci i młodziezy, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wejehrowie spotkali...

2019-07-18 12:06:47

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!