KONIEC PRZEBUDOWY

KONIEC PRZEBUDOWY

Ulga dla pasażerów komunikacji miejskiej i zmotoryzowanych. Reda znowu...
ZATRZYMANA 15-LATKA

ZATRZYMANA 15-LATKA

Funkcjonariuszem policji jest się nie tylko na służbie. Dzięki...
POLICJANCI NA KORTACH

POLICJANCI NA KORTACH

Tym razem nie chodziło o żadna policyjną akcję, a o profilaktykę. W ramach...
NOWA ENERGIA

NOWA ENERGIA

W ramach projektu Stolemy Energii wejherowskie trafostacje stają się...
VIP HEATHLY FIT

VIP HEATHLY FIT

Na czym polega wygląd fit i jak połączyć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę z...
21
Niedziela
Lipiec 2019
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SECESJA W WEJHEROWIE

2019-02-07 10:08:27

Prawdziwa gratka dla miłośników starego Wejherowa. W Filharmonii Kaszubskiej odbędzie się specjalny wykład poświęcony secesji. Okazuje się, że elementy tego stylu architektoniczny po dziś dzień można odszukać na niektórych wejherowskich budynkach i budowlach.

Wykład jest częścią projektu "Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!", którego celem jestkształtowanie wiedzy na temat okresu secesji w sztuce, zachęcając do poszukiwań w materiałach źródłowych oraz pobudzając twórczość inspirowaną secesją. Wykład poprowadzi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Słuchacze poznają między innymi charakterystyczne architektoniczne motywy i techniki stylu secesyjnego oraz dowiedzą się gdzie nadal styl ten jest obecny m.in. na fasadach budynków, drzwiach, świetlikach zarówno w mieście jak i w regionie.

Na wykład "Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!" zapraszamy w poniedziałek 11 lutego o godzinie 18:00 do sali konferencyjnej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255. Wstęp wolny.

Organizatorzy przygotowali także specjalny wykład dla uczniów wejherowskich szkół, który odbędzie się 26 lutego o godzinie 12:00.

Secesja przedstawia żywiołowy rozwój i nieoczekiwanie szybki schyłek jednego z najbarwniejszych oraz najbardziej ekstrawaganckich stylów w historii sztuki rozwijający się w na przełomie XIX i XX wieku. Miała różne oblicza, zawładnęła malarstwem, rzeźbą i architekturą, a także sztuką użytkową: meblarstwem, ceramiką, biżuterią, ubiorami i tkaniną artystyczną, nobilitując tym samym sztuki stosowane i zdobnictwo. Jej oddziaływanie odczuwamy do dziś w towarzyszącej nam architekturze i grafice, a coraz częściej również motywy okresu secesji wykorzystywane są w terapii, co podkreśla ich wyjątkowość. Okres ten wywarł także znaczącą rolę w obecnym wyglądzie wielu miast. Bogate zdobienia charakterystyczne dla stylu w tym m.in. płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, nadal zauważalne są na budynkach i budowlach.

qratorPrzeczytaj również
W ramach projektu Stolemy Energii wejherowskie trafostacje stają się pięknymi budynkami o fantazyjnych i kolorowych ornamentach. Pierwsze z nich już cieszą oko. Nowe oblicze uzyska w sumie...

2019-07-18 10:13:52

Kontynuując cykl rozważań o modernizmie, Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na specjalny wykład jaki odbędzie się w Domu Bogoria. To wydarzenie z pewnością zainteresuje nie tylko osoby...

2019-07-14 23:43:00

Popularny pedagog, społecznik, miłośnik sportu, znany nie tylko w środowisku wejherowskim. Wieloletni dyrektor Zespołu Szkół ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie, nie żyje. Andrzej Gredecki zmarł...

2019-07-16 10:28:32

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!