GRYF GRA, TYTANI ODPOCZYWAJĄ

GRYF GRA, TYTANI ODPOCZYWAJĄ

Szczypiorniści mają wolne, ale za to piłkarze wybiegną na boisko. W...
RZEMIEŚLNICY WYRÓŻNIENI

RZEMIEŚLNICY WYRÓŻNIENI

Marszałek województwa pomorskiego i wojewoda pomorski wręczyli listy...
WYCHODZĄ DO LUDZI

WYCHODZĄ DO LUDZI

Jak zwykle na wiosnę, przesiadają się na rowery, quada oraz częściej będą...
WIELKANOCNE ZMIANY MZK

WIELKANOCNE ZMIANY MZK

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, Miejski Zakład...
FESTIWAL PIEŚNI O MORZU

FESTIWAL PIEŚNI O MORZU

Przed nami XXIV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, który...
19
Piątek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SECESJA W WEJHEROWIE

2019-02-07 10:08:27

Prawdziwa gratka dla miłośników starego Wejherowa. W Filharmonii Kaszubskiej odbędzie się specjalny wykład poświęcony secesji. Okazuje się, że elementy tego stylu architektoniczny po dziś dzień można odszukać na niektórych wejherowskich budynkach i budowlach.

Wykład jest częścią projektu "Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!", którego celem jestkształtowanie wiedzy na temat okresu secesji w sztuce, zachęcając do poszukiwań w materiałach źródłowych oraz pobudzając twórczość inspirowaną secesją. Wykład poprowadzi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Słuchacze poznają między innymi charakterystyczne architektoniczne motywy i techniki stylu secesyjnego oraz dowiedzą się gdzie nadal styl ten jest obecny m.in. na fasadach budynków, drzwiach, świetlikach zarówno w mieście jak i w regionie.

Na wykład "Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!" zapraszamy w poniedziałek 11 lutego o godzinie 18:00 do sali konferencyjnej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255. Wstęp wolny.

Organizatorzy przygotowali także specjalny wykład dla uczniów wejherowskich szkół, który odbędzie się 26 lutego o godzinie 12:00.

Secesja przedstawia żywiołowy rozwój i nieoczekiwanie szybki schyłek jednego z najbarwniejszych oraz najbardziej ekstrawaganckich stylów w historii sztuki rozwijający się w na przełomie XIX i XX wieku. Miała różne oblicza, zawładnęła malarstwem, rzeźbą i architekturą, a także sztuką użytkową: meblarstwem, ceramiką, biżuterią, ubiorami i tkaniną artystyczną, nobilitując tym samym sztuki stosowane i zdobnictwo. Jej oddziaływanie odczuwamy do dziś w towarzyszącej nam architekturze i grafice, a coraz częściej również motywy okresu secesji wykorzystywane są w terapii, co podkreśla ich wyjątkowość. Okres ten wywarł także znaczącą rolę w obecnym wyglądzie wielu miast. Bogate zdobienia charakterystyczne dla stylu w tym m.in. płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, nadal zauważalne są na budynkach i budowlach.

qratorPrzeczytaj również
Szczególnie uroczysty charakter miały obchody Niedzieli Palmowej w Wejherowie. Gościem specjalnym inscenizacji wjazdu Jezusa do Jerozolimy był arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź,...

2019-04-14 22:17:09

Motocykliści oficjalnie rozpoczęli sezon. Tradycyjnie zainaugurowali go imprezą charytatywną MotoKrew, jak odbyła się w sobotę na wejherowskim rynku. Głównym celem akcji była popularyzacja...

2019-04-14 13:52:27

Błękitna parada była głównym punktem obchodów Światowego Dnia Autyzmu w Wejherowie. Pochód zakończył się na rynku miejskim, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów oraz festyn.

2019-04-13 11:05:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!