WRACAJĄ PIŁKARZE

WRACAJĄ PIŁKARZE

Za dwa tygodnie rusza runda wiosenna II ligi piłki nożnej. Piłkarze Gryfa...
AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

Dziś i jutro na drogach powiatu wejherowskiego przeprowadzana będzie...
NIEWYBUCH NA KORTACH

NIEWYBUCH NA KORTACH

Niecodzienna sytuacja na terenie wejherowskich kortów tenisowych przy ul....
POLICZONO BEZDOMNYCH

POLICZONO BEZDOMNYCH

W nocy z 13 na 14 lutego br., w całym kraju odbyła się akcja badanie...
DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie bez racji uważane jest za...
16
Sobota
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SECESJA W WEJHEROWIE

2019-02-07 10:08:27

Prawdziwa gratka dla miłośników starego Wejherowa. W Filharmonii Kaszubskiej odbędzie się specjalny wykład poświęcony secesji. Okazuje się, że elementy tego stylu architektoniczny po dziś dzień można odszukać na niektórych wejherowskich budynkach i budowlach.

Wykład jest częścią projektu "Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!", którego celem jestkształtowanie wiedzy na temat okresu secesji w sztuce, zachęcając do poszukiwań w materiałach źródłowych oraz pobudzając twórczość inspirowaną secesją. Wykład poprowadzi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Słuchacze poznają między innymi charakterystyczne architektoniczne motywy i techniki stylu secesyjnego oraz dowiedzą się gdzie nadal styl ten jest obecny m.in. na fasadach budynków, drzwiach, świetlikach zarówno w mieście jak i w regionie.

Na wykład "Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!" zapraszamy w poniedziałek 11 lutego o godzinie 18:00 do sali konferencyjnej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255. Wstęp wolny.

Organizatorzy przygotowali także specjalny wykład dla uczniów wejherowskich szkół, który odbędzie się 26 lutego o godzinie 12:00.

Secesja przedstawia żywiołowy rozwój i nieoczekiwanie szybki schyłek jednego z najbarwniejszych oraz najbardziej ekstrawaganckich stylów w historii sztuki rozwijający się w na przełomie XIX i XX wieku. Miała różne oblicza, zawładnęła malarstwem, rzeźbą i architekturą, a także sztuką użytkową: meblarstwem, ceramiką, biżuterią, ubiorami i tkaniną artystyczną, nobilitując tym samym sztuki stosowane i zdobnictwo. Jej oddziaływanie odczuwamy do dziś w towarzyszącej nam architekturze i grafice, a coraz częściej również motywy okresu secesji wykorzystywane są w terapii, co podkreśla ich wyjątkowość. Okres ten wywarł także znaczącą rolę w obecnym wyglądzie wielu miast. Bogate zdobienia charakterystyczne dla stylu w tym m.in. płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, nadal zauważalne są na budynkach i budowlach.

qratorPrzeczytaj również
Przez głupotę i niefrasobliwość może dojść do tragedii. Prace budowlane przy Węźle Kwitowa idą pełną pary. Pomimo wyłączenia z ruchu kołowego i pieszego przejazdu kolejowego, mieszkańcy po...

2019-02-12 14:55:16

Wzruszenie i radość. Z okazji przypadającego Światowego Dnia Chorego, Szpital Specjalistyczny w Wejherowie odwiedziły grupy dzieci i młodzieży, wręczając chorym samodzielnie wykonane kartki z...

2019-02-13 09:48:27

Od najbliższego poniedziałku 11 lutego rozpoczynają się ferie zimowe. W tym okresie Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. wprowadza zmiany w kursowaniu komunikacji autobusowej.

2019-02-09 15:35:07

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!