ZASŁUŻONA PRZEGRANA

ZASŁUŻONA PRZEGRANA

Piłkarze Resovii Rzeszów spuścili Gryfowi lanie. Wejherowianie przegrali na...
REMONT MOSTU

REMONT MOSTU

Korki objazdy i utrudnienia. Kierowcy w Wejherowie muszą przygotować się na...
NOWY ROZKŁAD SKM

NOWY ROZKŁAD SKM

Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trómieście przygotowała już nowy rozkład...
POTYCZKA Z RESOVIĄ

POTYCZKA Z RESOVIĄ

Już w sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo rozegrają na własnym boisku...
POTAŃCÓWKA

POTAŃCÓWKA

Zabawa rozpoczęła się po południu i trwała aż do późnego wieczoralowała...
19
Poniedziałek
Sierpień 2019
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NIEBEZPIECZNIE NA BUDOWIE

2019-02-12 14:55:16

Przez głupotę i niefrasobliwość może dojść do tragedii. Prace budowlane przy Węźle Kwitowa idą pełną pary. Pomimo wyłączenia z ruchu kołowego i pieszego przejazdu kolejowego, mieszkańcy po staremu przechodzą tamtędy przez tory. Tragedia wisi w powietrzu.

Dzisiaj na placu budowy Węzła Kwiatowa odbyła się inspekcja, w której udział wzięli inżynierowie wykonawcy wraz z  prokurentem firmy SKANSA SA Per Anders Truedsson oraz zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. Pomimo okresu zimowego, prace cały czas trwają. Planowany termin ukończenia zadania nie jest zagrożony. Zgodnie z harmonogramem inwestycja powinna zostać oddana do użytku z końcem III kwartału tego roku.

- Jesteśmy w trudnym momencie pracy. Front budowy dotarł bezpośrednio do torów, będą pod nimi wykonywane przekopy, a to oznacza konieczność podejmowania szeregu uzgodnień z kolejami w celu zabezpieczenia dalszych prac oraz zachowania ciągłości ruchu pociągów – mówi zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. – Jesteśmy też na etapie zmian w wyborze technologii wykonania tunelu. Pierwotnie tunel miał być wykonywany przewiertem, natomiast ze względów bezpieczeństwa, w uzgodnieniu z PKP i wykonawcą oraz po wykonaniu niezbędnych ekspertyz, zdecydowaliśmy się na technologię otwartego wykopu. Jest ona bezpieczniejsza zarówno dla wykonujących prace jak i dla zachowania ciągłości ruchu kolejowego – szczególnie w sytuacji występowania wód i cieków wodnych na stosunkowo niewielkich głębokościach poniżej poziomu gruntu – a z taką sytuacją mamy do czynienia przy budowie Węzła Kwiatowa.

To co najbardziej spędza aktualnie sen z powiek wykonawcy to niefrasobliwość mieszkańców, którzy lekceważą oznakowania informujące o terenie budowy i pomimo całkowitego zakazu ruchu pieszego i kołowego, swobodnie przechodzą przez torowisko. Dotyczy to przede wszystkim uczniów i pracowników, którzy z peronów PKP przechodzą przez zamknięty przejazd np. do okolicznych firm, Powiatowego Urzędu Pracy, czy Powiatowego Zespołu Szkół nr 3.

Tymczasem na torowisku cały czas odbywa się ruch pociągów, a w jego najbliższej okolicy dokonywane są wykopy i porusza się ciężki sprzęt. Takie zachowanie grozi poważnym wypadkiem. Stąd apel wykonawcy oraz Urzędu Miasta o nie zbliżanie się do terenu budowy i korzystanie z alternatywnych przejść.

- Odnotowujemy poważne naruszenia bezpieczeństwa ze strony mieszkańców. Teren jest zabezpieczony, a przejście i przejazd przez torowisko jest wyłączone z ruchu. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać torów kolejowych apeluje Bata Rutkiewicz.

O zagrożeniach władze miasta będą rozmawiać z dyrekcją PZS nr 4, dyrekcją PUP-u oraz właścicielami firm znajdujących się w rejonie ul. Przemysłowej i I Brygady Pancernej WP. Chodzi tu o życie i zdrowie ludzi przekraczających tory w miejscu niedozwolonym.

– W pracach ziemnych zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane trudności ale z tymi sobie radzimy. Problemem dla nas są ludzie, którzy przechodzą w sposób nieuprawniony przez tory kolejowe - mówi Per Anders Truedsson prokurent firmy SKANSKA SA. - Plac budowy jest zabezpieczony. Prace prowadzimy po obydwu stronach torów i problemem jest to, że mieszkańcy chodzą po torach kolejowych, których my, z uwagi na odbywający się ciągle ruch kolejowy, nie możemy ogrodzić. Ludzie chodzą tamtędy z przyzwyczajenia. Szukamy więc sposobów aby przekierować ten ruch w inne, bezpieczne miejsca. Widzimy, że ludzie nie zwracają uwagi na znaki zakazu i informacje o terenie budowy. Ignorują je.

Na torowisku, na szczęście, nie doszło jeszcze do żadnego wypadku w którym ucierpieliby piesi i oby do końca budowy się to nie zmieniło. W momencie rozpoczęcia otwartych wykopów na torach, miejsce to stanie się niezwykle niebezpieczne do postronnych osób. PKP rozważa skierowanie dodatkowych sił Straży Ochrony Kolei w celu pilnowania i uniemożliwiana pieszym przechodzenia po torach w tym miejscu. Złapani będą karani mandatami. Wykonawca rozważa wybudowanie tymczasowego chodnika dla pieszych, który zachęciłby mieszkańców do korzystania z niego, a nie z dotychczasowych skrótów, które przebiegają przez teren budowy.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Zabawa rozpoczęła się po południu i trwała aż do późnego wieczoralowała muzyka i taniec ale organizatorzy przygotowali także kilka niespodzianek i nowe atrakcje które wyszły na przeciw...

2019-08-16 12:02:35

Fontanna to nie kąpielisko. Mycie się, kąpanie, czy picie wody z fontanny może być dużym zagrożeniem. Taka woda nie podlega nadzorowi sanitarnemu, nie jest również uzdatniania. Tymczasem...

2019-08-14 19:20:42

Korki objazdy i utrudnienia. Kierowcy w Wejherowie muszą przygotować się na kolejne utrudnienia w ruchu. Od poniedziałku 19 sierpnia zostanie zamknięty most na rzece Redzie na ulicy Ofiar...

2019-08-18 16:12:45

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!