GRYF GRA, TYTANI ODPOCZYWAJĄ

GRYF GRA, TYTANI ODPOCZYWAJĄ

Szczypiorniści mają wolne, ale za to piłkarze wybiegną na boisko. W...
RZEMIEŚLNICY WYRÓŻNIENI

RZEMIEŚLNICY WYRÓŻNIENI

Marszałek województwa pomorskiego i wojewoda pomorski wręczyli listy...
WYCHODZĄ DO LUDZI

WYCHODZĄ DO LUDZI

Jak zwykle na wiosnę, przesiadają się na rowery, quada oraz częściej będą...
WIELKANOCNE ZMIANY MZK

WIELKANOCNE ZMIANY MZK

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, Miejski Zakład...
FESTIWAL PIEŚNI O MORZU

FESTIWAL PIEŚNI O MORZU

Przed nami XXIV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, który...
19
Piątek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NIEBEZPIECZNIE NA BUDOWIE

2019-02-12 14:55:16

Przez głupotę i niefrasobliwość może dojść do tragedii. Prace budowlane przy Węźle Kwitowa idą pełną pary. Pomimo wyłączenia z ruchu kołowego i pieszego przejazdu kolejowego, mieszkańcy po staremu przechodzą tamtędy przez tory. Tragedia wisi w powietrzu.

Dzisiaj na placu budowy Węzła Kwiatowa odbyła się inspekcja, w której udział wzięli inżynierowie wykonawcy wraz z  prokurentem firmy SKANSA SA Per Anders Truedsson oraz zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. Pomimo okresu zimowego, prace cały czas trwają. Planowany termin ukończenia zadania nie jest zagrożony. Zgodnie z harmonogramem inwestycja powinna zostać oddana do użytku z końcem III kwartału tego roku.

- Jesteśmy w trudnym momencie pracy. Front budowy dotarł bezpośrednio do torów, będą pod nimi wykonywane przekopy, a to oznacza konieczność podejmowania szeregu uzgodnień z kolejami w celu zabezpieczenia dalszych prac oraz zachowania ciągłości ruchu pociągów – mówi zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. – Jesteśmy też na etapie zmian w wyborze technologii wykonania tunelu. Pierwotnie tunel miał być wykonywany przewiertem, natomiast ze względów bezpieczeństwa, w uzgodnieniu z PKP i wykonawcą oraz po wykonaniu niezbędnych ekspertyz, zdecydowaliśmy się na technologię otwartego wykopu. Jest ona bezpieczniejsza zarówno dla wykonujących prace jak i dla zachowania ciągłości ruchu kolejowego – szczególnie w sytuacji występowania wód i cieków wodnych na stosunkowo niewielkich głębokościach poniżej poziomu gruntu – a z taką sytuacją mamy do czynienia przy budowie Węzła Kwiatowa.

To co najbardziej spędza aktualnie sen z powiek wykonawcy to niefrasobliwość mieszkańców, którzy lekceważą oznakowania informujące o terenie budowy i pomimo całkowitego zakazu ruchu pieszego i kołowego, swobodnie przechodzą przez torowisko. Dotyczy to przede wszystkim uczniów i pracowników, którzy z peronów PKP przechodzą przez zamknięty przejazd np. do okolicznych firm, Powiatowego Urzędu Pracy, czy Powiatowego Zespołu Szkół nr 3.

Tymczasem na torowisku cały czas odbywa się ruch pociągów, a w jego najbliższej okolicy dokonywane są wykopy i porusza się ciężki sprzęt. Takie zachowanie grozi poważnym wypadkiem. Stąd apel wykonawcy oraz Urzędu Miasta o nie zbliżanie się do terenu budowy i korzystanie z alternatywnych przejść.

- Odnotowujemy poważne naruszenia bezpieczeństwa ze strony mieszkańców. Teren jest zabezpieczony, a przejście i przejazd przez torowisko jest wyłączone z ruchu. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać torów kolejowych apeluje Bata Rutkiewicz.

O zagrożeniach władze miasta będą rozmawiać z dyrekcją PZS nr 4, dyrekcją PUP-u oraz właścicielami firm znajdujących się w rejonie ul. Przemysłowej i I Brygady Pancernej WP. Chodzi tu o życie i zdrowie ludzi przekraczających tory w miejscu niedozwolonym.

– W pracach ziemnych zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane trudności ale z tymi sobie radzimy. Problemem dla nas są ludzie, którzy przechodzą w sposób nieuprawniony przez tory kolejowe - mówi Per Anders Truedsson prokurent firmy SKANSKA SA. - Plac budowy jest zabezpieczony. Prace prowadzimy po obydwu stronach torów i problemem jest to, że mieszkańcy chodzą po torach kolejowych, których my, z uwagi na odbywający się ciągle ruch kolejowy, nie możemy ogrodzić. Ludzie chodzą tamtędy z przyzwyczajenia. Szukamy więc sposobów aby przekierować ten ruch w inne, bezpieczne miejsca. Widzimy, że ludzie nie zwracają uwagi na znaki zakazu i informacje o terenie budowy. Ignorują je.

Na torowisku, na szczęście, nie doszło jeszcze do żadnego wypadku w którym ucierpieliby piesi i oby do końca budowy się to nie zmieniło. W momencie rozpoczęcia otwartych wykopów na torach, miejsce to stanie się niezwykle niebezpieczne do postronnych osób. PKP rozważa skierowanie dodatkowych sił Straży Ochrony Kolei w celu pilnowania i uniemożliwiana pieszym przechodzenia po torach w tym miejscu. Złapani będą karani mandatami. Wykonawca rozważa wybudowanie tymczasowego chodnika dla pieszych, który zachęciłby mieszkańców do korzystania z niego, a nie z dotychczasowych skrótów, które przebiegają przez teren budowy.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Błękitna parada była głównym punktem obchodów Światowego Dnia Autyzmu w Wejherowie. Pochód zakończył się na rynku miejskim, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów oraz festyn.

2019-04-13 11:05:42

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze, jakiego rodzaju wsparcie finansowe jest możliwe do wykorzystania i jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o datację lub preferencyjną...

2019-04-17 08:41:28

Wielka kaszubska pisanka ponownie pojawiła się na wejherowskim rynku. Jak co roku, wnosić będzie świąteczną atmosferę Świąt Wielkanocnych w przestrzeń Wejherowa. W tym roku, towarzyszy jej także...

2019-04-13 10:37:12

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!