MEDAL W BUDAPESZCIE

MEDAL W BUDAPESZCIE

W miniony weekend kadra Polskiego Związku Kickboxingu brała udział w...
RODZINNY RAJD

RODZINNY RAJD

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie...
BREL W MUZEUM

BREL W MUZEUM

Piosenki Jacquesa Brela zagoszczą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu...
MARSZ Z KIJKAMI

MARSZ Z KIJKAMI

Kilkuset zawodników, w różnym wieku, stawiło się na starcie zawodów z cyklu...
22
Środa
Maj 2019
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Emila, Neleny, Romy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PORADY FINANSOWE CZ. 1

2019-03-09 17:19:05

W 2018 r. i od 1 stycznia 2019 r. weszło w życie szereg zmian w przepisach dotyczących zasad opłacania składek ubezpieczeniowych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, jak i osób z nimi współpracujących. Między innymi wprowadziły one nową ulgę w postaci tzw. małego ZUS-u.

Mali przedsiębiorcy od wielu lat zwracali uwagę, że wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w żaden sposób nie zależy od osiąganych przez nich przychodów i dochodów. "Mały ZUS", jest próbą wyjścia naprzeciw osobom które osiągają niewielkie przychody z prowadzonej przez siebie działalności. Taki przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od osiąganego przychodu. Teraz najmniejsze firmy mogą płacić składki ubezpieczeniowe, proporcjonalne do osiąganego przychodu, a nie jak do tej pory w wysokości ponad 1.200 zł miesięcznie.

- Aby skorzystać z "małego ZUS-u", trzeba spełnić dwa podstawowe warunki - mówi Marzena Sławińska z EMKA5 Biura Rachunkowości Sp. z o.o. w Wejherowie. – Po pierwsze trzeba prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych. Po drugie przychód z tytułu działalności gospodarczej osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.

Oznacza to że jeśli w 2018 roku przychody z tytułu prowadzenia działalność gospodarczej przedsiębiorcy wyniosły mniej niż 63.000 zł (trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, które wynosiło 2.100 zł), to z "małego ZUS-u" można skorzystać.

Aby ustalić nową – niższą – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne trzeba podzielić swój roczny przychód przez ilość dni kalendarzowych w roku. Otrzymany wynik mnożymy razy 30 i w ten sposób otrzymujemy swój miesięczny przychód. Kolejnym krokiem jest jego przemnożenie przez współczynnik Prezesa ZUS na rok 2019 (ogłoszony w Monitorze Polskim, którego stawka na bieżący rok wynosi 0,5083). Otrzymany wynik jest naszą nową podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne na rok 2019.

Jednocześnie nie wolno zapomnieć, że najniższy wymiar składek nie może być niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i nie może przekroczyć kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej za dany rok. W przypadku przekroczenia tych wielkości granicznych, składkę należy odpowiednio skorygować.

- Pamiętajmy, że "mały ZUS" pozwala na obniżenie podstawy wymiaru składek tylko w przypadku ubezpieczeń społecznych - tj. emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy płacić w pełnej wysokości - przypomina Marzena Sławińska – Kto chciał skorzystać z tego nowego rozwiązania, mógł to zrobić do 8 stycznia 2019 roku. Spóźnialscy będą musieli poczekać  na rok 2020.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W tę wyjątkowy dzień do późnej pory w centrum Wejherowa panował duży ruch. Całe rodziny spacerowały, zwiedzały i korzystały z atrakcji. Taka była Noc Muzeów, której jedenasta edycja odbyła się w...

2019-05-19 19:54:39

Zwycięzcą jubileuszowych X Regat o Puchar Małego Trójmiasta Kaszubskiego – Trójcup 2019 została ekipa Redy. Załoga z Wejherowa musiała zadowolić się drugim miejscem. Regaty rozegrano na akwenie...

2019-05-17 12:47:17

We czwartek na wejherowskim rynku odbyły się Powiatowe Obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka. Wzięli w nich udział strażacy zawodowi, jak i członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych.

2019-05-17 11:50:30

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!