ZAGRALI DLA HOSPICJUM

ZAGRALI DLA HOSPICJUM

Osoby Premiera była wyczekiwana z dużym zainteresowaniem i ciekawością. Ci...
PIENIĄDZE DLA PIŁKARZY

PIENIĄDZE DLA PIŁKARZY

Wczoraj WKS Gryf Wejherowo otrzymał dotację na promocję miasta. W kwocie...
SZEWCZYK DRATEWKA

SZEWCZYK DRATEWKA

Jakie zadania będzie miał do wykonania Szewczyk Dratewka, aby uwolnić...
GRYF GOŚCI WICELIDERA

GRYF GOŚCI WICELIDERA

Po porażce w Bełchatowie piłkarze Gryfa Wejherowo nie mają zbyt wiele czasu...
ZBIÓRKA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

ZBIÓRKA ODPADÓW...

W kwietniu i maju Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki organizuje...
25
Czwartek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NIE WYPALAJ

2019-03-27 11:55:02

Co roku na wiosnę strażacy i ekolodzy przestrzegają przed wypalaniem traw. Najwięcej tego typu zdarzeń jest na wiosnę, dlatego właśnie teraz rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "STOP pożarom traw".

Kampania ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. Statystyki pokazują, że w 2018 roku doszło do ponad 48 tys. pożarów traw. Najwięcej było ich w marcu i kwietniu – 25 tys., co stanowiło ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku. W tym roku, w całym kraju, doszło już do ponad 11 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. W wyniku pożarów traw zginęło 7 osób, a 81 zostało rannych. Walkę z tym procederem utrudnia utarty stereotyp o rzekomym pozytywnym wpływie wypalania traw na żyzność gleby.

Rozpoczęcie kampanii przeciwko wypalaniu traw w marcu nie jest przypadkowe. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W ramach akcji "STOP pożarom traw" działa także strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl, na której można znaleźć informacje o akcji oraz pomocne materiały.

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie pustoszą faunę i florę. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatun­ków zwierząt gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. W płomieniach lub na skutek podwyższonej tem­peratury ginie wiele pożytecznych zwierząt: owady, płazy, ssaki. Wbrew błędnym przekonaniom, wypalanie traw nie przynosi korzyści, a wręcz pro­wadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Często giną także zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku jego dużej prędkości i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Pożary nieużytków i łąk mają zazwyczaj duże rozmiary, a ich gaszenie może trwać wiele godzin.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione przez prawo. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat. Wypalanie traw na obszarach rolnych może także spowodować ograniczenie lub cofnięcie dopłat bezpośrednich otrzymywanych przez rolników z Unii Europejskiej.

qratorPrzeczytaj również
Ćwiczyli, aby nie dać się zaskoczyć pożarom. W zeszłym tygodniu odbyły się ćwiczenia działań gaśniczych na terenach leśnych, w których udział brali strażacy i leśnicy. Umiejętność szybkiego...

2019-04-10 14:51:41

Dzisiaj, tuż po północy, w jednym z mieszkań w kamienicy na ul. Klasztornej wybuchł pożar. Ogień szybko udało się ugasić, a dwóch mieszkańców bezpiecznie wyprowadzić. Oprócz podtruciem się...

2019-04-03 10:30:35

Walne zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie podjęło decyzję o odwołaniu dotychczasowego prezesa. Nowym został Kamil Groth. Dyskutowano także o nowej remizie.

2019-03-15 11:22:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!