ZAGRALI DLA HOSPICJUM

ZAGRALI DLA HOSPICJUM

Osoby Premiera była wyczekiwana z dużym zainteresowaniem i ciekawością. Ci...
PIENIĄDZE DLA PIŁKARZY

PIENIĄDZE DLA PIŁKARZY

Wczoraj WKS Gryf Wejherowo otrzymał dotację na promocję miasta. W kwocie...
SZEWCZYK DRATEWKA

SZEWCZYK DRATEWKA

Jakie zadania będzie miał do wykonania Szewczyk Dratewka, aby uwolnić...
GRYF GOŚCI WICELIDERA

GRYF GOŚCI WICELIDERA

Po porażce w Bełchatowie piłkarze Gryfa Wejherowo nie mają zbyt wiele czasu...
ZBIÓRKA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

ZBIÓRKA ODPADÓW...

W kwietniu i maju Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki organizuje...
25
Czwartek
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

VII FESTIWAL KULTURY BIAŁORUSKIEJ

2019-04-10 09:48:01

Aż w trzech miejscowościach powiatu wejherowskiego będzie można obejrzeć występy artystyczne w ramach VII Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Ta popularna i stojąca na wysokim poziomie artystycznym impreza, od lat przyciąga wielu widzów spragnionych nie tylko wyjątkowych popisów muzycznych, wokalnych i tanecznych ale także chcących poznać ciekawą kulturę i tradycje naszego wschodniego sąsiada.

Pomysłodawcą tej imprezy kulturalnej jest białoruski kompozytor mieszkający w Polsce Igor Jankowski, dyrektor artystyczny FKB na Pomorzu. To dzięki jego zapałowi już od sześciu lat możemy cieszyć się poznawaniem kultury białoruskiej. W tym roku Festiwal będzie miał swoją siódmą edycję.

Festiwal Kultury Białoruskiej to cykliczna impreza kulturalna odbywająca się od 2012 roku na Pomorzu, której towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe. Od samego początku główna ideą imprezy jest budowanie wzajemnych relacji i integracja kulturowa oparta na wzajemnym poznaniu walorów kulturowych.

Festiwal Kultury Białoruskiej cieszy się nieustająca sympatią i zainteresowaniem mieszkańców Kaszub i Pomorza. Sprzyja temu program artystyczny na najwyższym poziomie, o co rok rocznie dbają organizatorzy. W tym roku przed publicznością zaprezentują się:

  • Grupa reprezentacyjna Młodzieżowego Centrum Rezerw Olimpijskich w Mińsku (czołowi przedstawiciele białoruskiej gimnastyki artystycznej – trio żeńskie oraz duet damsko-męski - ze specjalnie przygotowanym show)
  • Paweł Kozicz (popularny białoruski wokalista znany polskiej publiczności z poprzednich edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu)
  • Zespół jazzowy TARAN TRIO (którego założycielem i kierownikiem jest Anatoli Taran jeden z najlepszych akordeonistów na świecie)
  • Grupa tańca współczesnego Show-Ballet "Sensacja" z Witebska
  • Aleksander Minionok (zwany "białoruskim Justinem Bieberem", białoruski finalista w eliminacjach do Dziecięcej Eurowizji 2016, zwycięzcą ukraińskiego "Mam Talent")
  • Uczennice ze Studia Tańca Flic z Lęborka

Tradycyjnie, VII Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu zagości w kilku miastach i miejscowościach Pomorza. Mieszkańcy powiatu wejherowskiego aż trzykrotnie będą mieli okazję uczestniczyć tej imprezie – w Rumi (hala MOSiR, ul. Mickiewicza 49), Gniewinie (sala kinowa, ul. Sportowa) i Łęczycach (hala sportowa, ul. Topolowa 1).

Pełna lista miast festiwalowych: Starogard Gdański (23.04), Gdańsk (24.04), Malbork (25.04), Łęczyce (26.04), Rumia (28.04), Żukowo (29.04), Gniewino (30.04), Pucku (1.05).

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM, a patronat nad imprezą roztacza Ambasada Republiki Białorusi w Polsce.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: B. BuszPrzeczytaj również
Przed nami XXIV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, który odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs przeznaczony jest dla amatorskich chórów i...

2019-04-18 13:23:33

Osoby Premiera była wyczekiwana z dużym zainteresowaniem i ciekawością. Ci co przybyli liczyli przede wszystkim na dobra zabawę. Nie zawiedli się. Zadowoleni mogą być także organizatorzy...

2019-04-24 09:46:49

Za tydzień premiera spektaklu komediowego, przygotowywanego wspólnie przez Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie , Szkołę Podstawową nr 9 i Wejherowskiego Centrum Kultury. Trwają ostatnie...

2019-04-16 11:11:01

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!