DOBRE DANE

DOBRE DANE

Kolejny dobry dzień, który napawa optymizmem na wygaszenie epidemii...
WEEKEND NA DROGACH

WEEKEND NA DROGACH

Pracowity weekend Policji. W ostatnich dniach funkcjonariusze wejherowskiej...
WSPOMÓŻ HOSPICJUM

WSPOMÓŻ HOSPICJUM

W ramach akcji #dobrysąsiad Port Rumia Centrum Handlowe Auchan zachęca do...
ODMRAŻANIE STAROSTWA

ODMRAŻANIE STAROSTWA

Od poniedziałku 25 maja, z zachowaniem procedur sanitarnych, Starostwo...
TRUDNIEJ O BILET

TRUDNIEJ O BILET

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym PKP SKM Trójmiasto zmieniło...
27
Środa
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE LOSY

2019-05-09 12:23:11

Nie zmieniając miejsca zamieszkania, raz mieszkali w Polsce, raz w Niemczech. Na Kaszubach jest wiele rodzin, których potomkowie ukrywali swoją prawdziwą tożsamość, decydując się ma przyjęcie tożsamości polskiej lub niemieckiej. Przykładem jest ród Żelewskich, o perypetiach których powstała pasjonująca książka, która zostanie zaprezentowana w wejherowskim muzeum.

Zdumiewająco zawile są losy Kaszubów. Kraina położona na styku dwóch państwowości – polskiej i niemieckiej, która często przechodziła z rąk do rąk, wypracowała własną, kaszubską tożsamość. Tym niemniej, w bardzo wielu rodzinach na Kaszubach osiadłych, dochodziło z czasem do podziałów. Część rodu przyznawała się do tożsamości polskiej, część do niemieckiej. Miało to swoje konsekwencje, szczególnie w okresach konfliktów narodowościowych i wojen światowych.

Jedna z takich historii została udokumentowana w książce "Żelewscy w cieniu von dem Bacha" autorstwa Andrzeja Janusza, opowiadającej o dziejach rodu Żelewskich, będących szlachtą kaszubską o rodowodzie sięgającym co najmniej XVIII wieku.

Jednym z jej potomków był Erich Julius Eberhard von Zelewski, znany później pod nazwiskiem von dem Bach-Zelewski, wreszcie von dem Bach, który urodził się w roku 1859 Lęborku (wówczas Lauenburg) w rdzennie kaszubskiej (polskiej) rodzinie.

Erich na ochotnika wstąpił do armii carskiej (pruskiej) w której zaczął robić karierę. Walczył na froncie I wojny światowe. W latach 30-tych XX wieku wstąpił do NSDAP a później  także do SS. W październiku 1939 został pełnomocnikiem Heinricha Himmlera do spraw umacniania niemczyzny na wcielonym po kampanii wrześniowej do III Rzeszy polskim Górnym Śląsku. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. Podczas agresji Niemiec na ZSRR pełnił funkcje wyższego dowódcy SS i Policji w regionie działania Armii "Środek". W 1943 roku został mianowany przez Himmlera pełnomocnikiem do spraw zwalczania partyzantki w okupowanej Europie. Jako dowódca oddziałów SS tłumił Powstanie Warszawskie.  W SS dosłużył się stopnia Obergruppenführera, który był odpowiednikiem generała w siłach lądowych Wehrmachtu.

W najbliższy wtorek 14 maja o godzinie 18:00 w Muzeum piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a, odbędzie się promocja książki Andrzeja Janusza pt. "Żelewscy w cieniu von dem Bacha". Program spotkania przewiduje: wykład autora książki oraz dyskusję. W części artystycznej wystąpi Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka.

Wstęp wolny.

Tomasz Magulski

Tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Co roku pod koniec maja świętujemy rocznicę założenia miasta. Odbywa się huczna zabawa, koncerty i festyn. W tym roku sytuacja epidemiczna wymusiła na organizatorach zmianę. Wprawdzie festyn się...

2020-05-21 13:26:42

Rockowa klasyka w aranżacji na skrzypce. Na nietypowy koncert zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. Nie trzeba przyjeżdżać, wystarczy dołączyć do wydarzenia online i znakomicie wspólnie się...

2020-05-23 19:54:28

Nowa wspólna inicjatywa Wejherowskiego Centrum Kultury oraz Gdańskiego Klubu Fantastyki. Od najbliższego wtorku szyby Filharmoni Kaszubskiej wypełnią komiksy autorstwa lokalnych twórców. Wystawa...

2020-05-17 13:40:49

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!