KONIEC PRZEBUDOWY

KONIEC PRZEBUDOWY

Ulga dla pasażerów komunikacji miejskiej i zmotoryzowanych. Reda znowu...
ZATRZYMANA 15-LATKA

ZATRZYMANA 15-LATKA

Funkcjonariuszem policji jest się nie tylko na służbie. Dzięki...
POLICJANCI NA KORTACH

POLICJANCI NA KORTACH

Tym razem nie chodziło o żadna policyjną akcję, a o profilaktykę. W ramach...
NOWA ENERGIA

NOWA ENERGIA

W ramach projektu Stolemy Energii wejherowskie trafostacje stają się...
VIP HEATHLY FIT

VIP HEATHLY FIT

Na czym polega wygląd fit i jak połączyć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę z...
21
Niedziela
Lipiec 2019
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE LOSY

2019-05-09 12:23:11

Nie zmieniając miejsca zamieszkania, raz mieszkali w Polsce, raz w Niemczech. Na Kaszubach jest wiele rodzin, których potomkowie ukrywali swoją prawdziwą tożsamość, decydując się ma przyjęcie tożsamości polskiej lub niemieckiej. Przykładem jest ród Żelewskich, o perypetiach których powstała pasjonująca książka, która zostanie zaprezentowana w wejherowskim muzeum.

Zdumiewająco zawile są losy Kaszubów. Kraina położona na styku dwóch państwowości – polskiej i niemieckiej, która często przechodziła z rąk do rąk, wypracowała własną, kaszubską tożsamość. Tym niemniej, w bardzo wielu rodzinach na Kaszubach osiadłych, dochodziło z czasem do podziałów. Część rodu przyznawała się do tożsamości polskiej, część do niemieckiej. Miało to swoje konsekwencje, szczególnie w okresach konfliktów narodowościowych i wojen światowych.

Jedna z takich historii została udokumentowana w książce "Żelewscy w cieniu von dem Bacha" autorstwa Andrzeja Janusza, opowiadającej o dziejach rodu Żelewskich, będących szlachtą kaszubską o rodowodzie sięgającym co najmniej XVIII wieku.

Jednym z jej potomków był Erich Julius Eberhard von Zelewski, znany później pod nazwiskiem von dem Bach-Zelewski, wreszcie von dem Bach, który urodził się w roku 1859 Lęborku (wówczas Lauenburg) w rdzennie kaszubskiej (polskiej) rodzinie.

Erich na ochotnika wstąpił do armii carskiej (pruskiej) w której zaczął robić karierę. Walczył na froncie I wojny światowe. W latach 30-tych XX wieku wstąpił do NSDAP a później  także do SS. W październiku 1939 został pełnomocnikiem Heinricha Himmlera do spraw umacniania niemczyzny na wcielonym po kampanii wrześniowej do III Rzeszy polskim Górnym Śląsku. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. Podczas agresji Niemiec na ZSRR pełnił funkcje wyższego dowódcy SS i Policji w regionie działania Armii "Środek". W 1943 roku został mianowany przez Himmlera pełnomocnikiem do spraw zwalczania partyzantki w okupowanej Europie. Jako dowódca oddziałów SS tłumił Powstanie Warszawskie.  W SS dosłużył się stopnia Obergruppenführera, który był odpowiednikiem generała w siłach lądowych Wehrmachtu.

W najbliższy wtorek 14 maja o godzinie 18:00 w Muzeum piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a, odbędzie się promocja książki Andrzeja Janusza pt. "Żelewscy w cieniu von dem Bacha". Program spotkania przewiduje: wykład autora książki oraz dyskusję. W części artystycznej wystąpi Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka.

Wstęp wolny.

Tomasz Magulski

Tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Na czym polega wygląd fit i jak połączyć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę z wytrenowanym i umięśnionym ciałem. Projekt Vip Healthly to przedsięwzięcie w którym rywalizują osoby no co dzień łączące...

2019-07-17 09:58:06

Wspólną zabawą i zawodami piłkarskimi uczczą pamięć Michała Mazura koledzy z Klubu Sportowego Chopina Wejherowo. W najbliższy piątek rozpoczyna się IX edycja Turnieju Piłki Nożnej im. Michała...

2019-07-11 13:06:36

Lipcowe i sierpniowe niedziele to koncerty w Parku Miejskim im A. Majkowskiego w Wejherowie. Organizatorem koncertów jest Wejherowskie Centrum Kultury, które zaprasza mieszkańców i turystów na...

2019-07-02 10:36:50

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!