WSPOMÓŻ HOSPICJUM

WSPOMÓŻ HOSPICJUM

W ramach akcji #dobrysąsiad Port Rumia Centrum Handlowe Auchan zachęca do...
ODMRAŻANIE STAROSTWA

ODMRAŻANIE STAROSTWA

Od poniedziałku 25 maja, z zachowaniem procedur sanitarnych, Starostwo...
TRUDNIEJ O BILET

TRUDNIEJ O BILET

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym PKP SKM Trójmiasto zmieniło...
KONCERT SKRZYPCOWY

KONCERT SKRZYPCOWY

Rockowa klasyka w aranżacji na skrzypce. Na nietypowy koncert zaprasza...
DANE EPIDEMICZNE

DANE EPIDEMICZNE

Kolejne dane dobowe napawają optymizmem. Nie przyrasta ilość zakażonych, za...
26
Wtorek
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SZPITAL ZAPRASZA

2019-05-15 19:04:46

Jeśli z wiekiem pogarsza ci się wzrok, może to być związane z tzw. wysiękową postacią zwyrodnienia plamki (AMD). Oddział Okulistyczny Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie po raz drugi organizuje spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla pacjentów programu lekowego AMD.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 17 maja 2019 r., o godzinie 14:00, w Sali Konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. W programie zaplanowano przedstawienie przez lekarzy i pielęgniarki z Oddziału Okulistycznego m.in. ogólnych informacji o schorzeniu, zasad terapii i monitorowania leczenia, diety w schorzeniach siatkówki, pomocy optycznych oraz jak pomóc w schyłkowej postaci schorzenia.

W województwie pomorskim w ramach programu lekowego terapię prowadzi 7 ośrodków. Oddział Okulistyczny w szpitalu w Wejherowie prowadzi 240 osób. Prowadzi również pacjentów, którzy nie zostali zakwalifikowani lub zostali wykluczeni z programu z powodu niespełniania kryteriów wyznaczonych przez NFZ, ale wymagający dalszej terapii.

Jest to największa grupa chorych objętych tego typu leczeniem w województwie pomorskim. Spotkanie z pacjentami jest własnym, innowacyjnym pomysłem zespołu leczącego. Najważniejszym celem spotkania jest zwiększenie świadomości pacjentów dotyczących leczonego schorzenia oraz zwiększenie poczucia współodpowiedzialności za terapię (ograniczenie czynników ryzyka, odpowiednia dieta), włączenie bliskich w proces leczenia. Spotkanie ma również na celu pomoc osobom z problemami widzenia (pomoce optyczne, działanie Polskiego Związku Niewidomych, udogodnienia w codziennym życiu

AMD (age-related macular degeneration) – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem schorzenie centralnej części siatkówki – plamki żółtej występujące u osób powyżej 50 roku życia, a podstawowym objawem jest pogorszenie widzenia centralnego, co zaburza, a w końcowym etapie choroby uniemożliwia czytanie, rozpoznawanie twarzy, prowadzenie samochodu. Nigdy natomiast nie doprowadza do całkowitej ślepoty, ponieważ nie dotyczy widzenia obwodowego. Wyróżnia się dwie postacie AMD - postać suchą (niewysiękową AMD NEX) i neowaskularną (wysiękową AMD EX). Postać sucha nie ma skutecznego leczenia, w postaci wysiękowej leczeniem są podawane do ciała szklistego preparaty antyVEGF.

Od 2015 rozpoczęto leczenie w ramach programu lekowego wysiękowej postaci AMD. Umożliwiło to prowadzenie terapii na poziomie innych krajów europejskich i objęcie leczeniem znacznej grupy potrzebujących pacjentów.

opr. qratorPrzeczytaj również
Kierowcy powinni wzmóc czujność. Ruszają prace drogowe związane z budową nowego łącznika drogowego pomiędzy ulicami: Sucharskiego i Strzelecką. Będzie to czasowo powodować utrudnienia dla...

2020-05-20 13:50:58

Wczoraj na pustym rynku zabrzmiały muzyka i słowa pieśni religijnej, ulubionej przez Jana Pawła II. W ten sposób aktorzy Teatru OKO działającego przy Wejherowskim Centrum Kultury, uczcili setną...

2020-05-19 13:32:27

Obchodzące dwa lata temu swoje pięćdziesięciolecie istnienia, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie doczekało się swojej monografii.

2020-05-21 13:06:46

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!