LAUR DLA URZĘDNIKÓW STAROSTWA

LAUR DLA URZĘDNIKÓW STAROSTWA

Wyróżnienie dla urzędników powiatowych. Podczas VI Konferencji...
SENIORZY ZAPŁACĄ WIĘCEJ

SENIORZY ZAPŁACĄ WIĘCEJ

Złą informację dla mieszkańców miał do zakomunikowania zastępca Prezydenta...
TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Wczoraj, podczas specjalnej konferencji w Starostwie Powiatowym,...
"POWIEW WENY" ROZSTRZYGNIĘTY

"POWIEW WENY" ROZSTRZYGNIĘTY

W piątek poznaliśmy laureatów XIV Wejherowskiego Konkursu Literackiego...
PIEŚNI PATRIOTYCZNE

PIEŚNI PATRIOTYCZNE

Wśród wielu imprez towarzyszących obchodom 101. Rocznicy odzyskania...
20
Środa
Listopad 2019
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Anatola, Edyty, Rafała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

Z WŁOCH DO POLSKI

2019-06-15 15:46:00

I LO w Wejherowie wiele lat temu nawiązało i podtrzymuje kontakty ze szkołami w Europie Zachodniej. Owocuje to wymianą uczniów podczas których licealiści "Sobieskiego" poznają swoich rówieśników, przebywają w ich domach oraz przyglądają się jak wyglądają zajęcia szkolne za granicą. Później następują rewizyty. Poniżej zamieszczamy refleksje jednej z uczestniczek wymiany, która dzieli się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.

I Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie od kilku lat kontynuuje wymianę międzyszkolną z Liceo Scientifico Girolamo Fracastoro z Werony. W październiku ubiegłego roku uczniowie "Sobieskiego" byli gośćmi w domach włoskich rodzin w tym historycznym mieście. Tym razem, w pierwszym tygodniu czerwca, to uczniowie z Włoch złożyli wizytę w naszej miejscowości.

Podczas pobytu w Polsce, młodzi Włosi mieli okazję poznać walory kulturowe naszego kraju oraz zwyczaje kaszubskie. Dzięki spacerom po Wejherowie oraz spotkaniu z panią Starostą Gabrielą Lisius, młodzi ludzie mogli zaznajomić się z historią regionu i z szeroką gamą atrakcji turystycznych powiatu wejherowskiego.

Nie mogło również zabraknąć dawki ciekawych informacji dotyczących dziejów naszej szkoły. Pani Dyrektor Katarzyna Bojke zainteresowała zagranicznych gości ponad 160-letnią przeszłością naszego liceum. Wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w ramach wystawy "Nostra Alma Mater Wejheroviensis" była idealnym podsumowaniem historii wejherowskiej placówki.

Nasi uczniowie wraz z włoskimi przyjaciółmi odwiedzili również Toruń – miasto, w którym urodził się najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik oraz Gdynię wraz z jej malowniczą plażą. W programie wymiany nie mogło zabraknąć także Gdańska, który w pierwszym tygodniu czerwca stał się wyjątkowym miejscem w Polsce. Termin pobytu Włochów przypadł na ważny moment dla polskiej historii – 30. rocznicę wyborów czerwcowych. Uczniowie obu szkół złożyli wizytę w Europejskim Centrum Solidarności, która pozwoliła im przybliżyć najnowszą historię tej części Europy.

Uczniowie "Sobieskiego" i ich rówieśnicy integrowali się między innymi podczas wycieczek, lekcji chemii po angielsku, zajęć tańca współczesnego oraz wspólnego spędzania czasu wolnego.

Temperament, żywiołowość, poczucie humoru oraz specyfika narodu włoskiego udzieliły się polskim licealistom. Pobyt Włochów w Polsce był kolejną ważną lekcją sprawdzenia znajomości języka angielskiego dla uczniów "Sobieskiego" oraz był szansą na pokazanie słynnej, polskiej gościnności.

Podsumowaniem całości projektu było spotkanie z uczniami naszej szkoły, kiedy to uczestnicy projektu dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi w Polsce i we Włoszech. Opiekunami wymiany były panie Beata Lenz i Agnieszka Knurek.

uczestniczka wymiany: Bogusława Merc

foto: I LO WejherowoPrzeczytaj również
Sami się szkolili aby później przekazać swoją wiedzę młodszym. Nauczyciele wychowania fizycznego z terenu powiatu wejherowskiego spotkali się na szkoleniu z zakresu tenisa stołowego, podczas...

2019-11-13 10:25:53

Dzień Edukacji Narodowej hucznie obchodzony prze władze Miasta i Powiatu. Jak co roku, oprócz licznych awansów, nagród i wyróżnień, nauczyciele, a także pracownicy oświatowej administracji i...

2019-10-15 10:33:05

Wśród 10 nauczycieli i wychowawców nominowanych do tytułu Nauczyciel Pomorza 2019, znalazł się nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. W piątek 11 października br. podczas VIII Forum...

2019-10-12 20:36:18

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!