NA ZAKOŃCZENIE RUNDY

NA ZAKOŃCZENIE RUNDY

Ostatni mecz w tym roku w ramach rozgrywek o mistrzostwo I ligi piłki...
TURNIEJ TANECZNY

TURNIEJ TANECZNY

Klub Taneczny FALA oraz Prezydent Miasta Wejherowa zapraszają na...
ZWYCIĘSKI "ELEKTRYK"

ZWYCIĘSKI "ELEKTRYK"

Młodzi szczypiorniści "Elektryka" zwyciężyli w Półfinale Wojewódzkiej...
DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wystawą prac artystycznych i rękodzieła we foyer Filharmonii Kaszubskiej...
TYTANI GRAJĄ DALEJ

TYTANI GRAJĄ DALEJ

Piękna przygoda naszych szczypiornistów z Pucharami trwa. Po fenomenalnej...
7
Sobota
Grudzień 2019
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYCIECZKA Z BIAŁORUSI

2019-08-07 22:01:02

W ramach wakacyjnego pobytu na Pomorzu, Wejherowo odwiedziła grupa białoruskiej młodzieży z Mior. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji młodzież spędziła w naszym mieście cały dzień, pełen atrakcji i niespodzianek.

Grupa 27 dzieci i młodzieży wraz z 2 opiekunkami przyjechała do Wejherowa rankiem we wtorek 6 sierpnia. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się spacerem wzdłuż rzeki Cedron do centrum miasta. Po drodze młodzi Białorusini dowiedzieli się o Szlaku Kaszubskich Nut, po czym dotarli na wejherowski rynek. Tam, pod pomnikiem Jakuba Wejhera poznali historię założenia naszego miasta. Następnie udali się do Ratusza gdzie zwiedzili między innymi: sale z makietami miasta i kalwarii, salę tradycji okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wysłuchali prelekcji o Wejherowie.

Następnym puntem wizyty było zwiedzanie kościoła p.w. św. Anny, gdzie obejrzano obraz Matki Boskiej Wejherowskiej, portrety Wejherów i kopię jerozolimskiej modlitwy "Ojcze nasz" po kaszubsku.

Kolejnym miejscem które odwiedzili Białorusini było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Młodzież nie tylko zwiedziła muzeum ale także wzięła udział w muzycznej lekcji kaszubszczyzny, po czym udano się na obiad.

Po obiedzie goście kontynuowali zwiedzanie miasta oraz parku miejskiego. Następnie udano się na cmentarz żołnierzy radzieckich oraz na Kalwarię Wejherowską. Stamtąd cała wycieczka przeszła do Filharmonii Kaszubskiej, gdzie wysłuchano prelekcji na temat hitlerowskiego ludobójstwa w Lesie Piaśnickim i obejrzano wyprodukowany przez Muzeum Piaśnickie film dokumentalny "Piaśnica". Później białoruska młodzież została oprowadzona po Filharmonii Kaszubskiej oraz po wybranych pracowniach Wejherowskiego Centrum Kultury.

Wieczorem, po pełnym wrażeń dniu goście odjechali do Gdańska, do miejsca swojego zakwaterowania. Kolejne dni pobytu w Polsce wykorzystają na zwiedzanie Gdańska i Pomorza.

Wizyta białoruskiej młodzieży pochodzącej z rodzin o polskich korzeniach, była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji z Wejherowa. Oprócz Urzędu Miasta, Wejherowskiego Centrum Kultury, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej i Muzeum Piaśnickiego, pomoc rzeczową i finansową okazała Regionalna Izba Przedsiębiorców Norda oraz lokalni przedsiębiorcy.

Młodzi Białorusini byli zachwyceni kaszubską gościnnością i otwartością. Wszędzie byli podejmowani bardzo życzliwie i obdarowywani prezentami i upominkami. Przebywali w Polsce na zaproszenie Fundacji Wschód Polesie. Inicjatorem zaproszenia Białorusinów z Gdańska do Wejherowa był Jan Plat-Przechlewski.

qrator

foto: UM WejherowoPrzeczytaj również
W Miejski Zakład Komunikacji trwa proces korygowania rozkładów jazdy na autobusowych liniach miejskich. Zmiany już dotknęły linię nr 11, a w przyszłym tygodniu korekty zaczną obowiązywać na...

2019-12-05 09:21:34

W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie odbyło się podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastyczno-fotograficzno-filmowym: "Uzależnienia XXI wieku".

2019-11-30 19:46:48

Atrakcje dla dzieci i dorosłych. Po raz siódmy na wejherowskim rynku rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. Na stoiskach handlowych będzie można się zaopatrzyć w r ęcznie wykonywane nalewki i miody,...

2019-12-02 12:27:46

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!