ZASŁUŻONA PRZEGRANA

ZASŁUŻONA PRZEGRANA

Piłkarze Resovii Rzeszów spuścili Gryfowi lanie. Wejherowianie przegrali na...
REMONT MOSTU

REMONT MOSTU

Korki objazdy i utrudnienia. Kierowcy w Wejherowie muszą przygotować się na...
NOWY ROZKŁAD SKM

NOWY ROZKŁAD SKM

Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trómieście przygotowała już nowy rozkład...
POTYCZKA Z RESOVIĄ

POTYCZKA Z RESOVIĄ

Już w sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo rozegrają na własnym boisku...
POTAŃCÓWKA

POTAŃCÓWKA

Zabawa rozpoczęła się po południu i trwała aż do późnego wieczoralowała...
19
Poniedziałek
Sierpień 2019
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYCIECZKA Z BIAŁORUSI

2019-08-07 22:01:02

W ramach wakacyjnego pobytu na Pomorzu, Wejherowo odwiedziła grupa białoruskiej młodzieży z Mior. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji młodzież spędziła w naszym mieście cały dzień, pełen atrakcji i niespodzianek.

Grupa 27 dzieci i młodzieży wraz z 2 opiekunkami przyjechała do Wejherowa rankiem we wtorek 6 sierpnia. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się spacerem wzdłuż rzeki Cedron do centrum miasta. Po drodze młodzi Białorusini dowiedzieli się o Szlaku Kaszubskich Nut, po czym dotarli na wejherowski rynek. Tam, pod pomnikiem Jakuba Wejhera poznali historię założenia naszego miasta. Następnie udali się do Ratusza gdzie zwiedzili między innymi: sale z makietami miasta i kalwarii, salę tradycji okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wysłuchali prelekcji o Wejherowie.

Następnym puntem wizyty było zwiedzanie kościoła p.w. św. Anny, gdzie obejrzano obraz Matki Boskiej Wejherowskiej, portrety Wejherów i kopię jerozolimskiej modlitwy "Ojcze nasz" po kaszubsku.

Kolejnym miejscem które odwiedzili Białorusini było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Młodzież nie tylko zwiedziła muzeum ale także wzięła udział w muzycznej lekcji kaszubszczyzny, po czym udano się na obiad.

Po obiedzie goście kontynuowali zwiedzanie miasta oraz parku miejskiego. Następnie udano się na cmentarz żołnierzy radzieckich oraz na Kalwarię Wejherowską. Stamtąd cała wycieczka przeszła do Filharmonii Kaszubskiej, gdzie wysłuchano prelekcji na temat hitlerowskiego ludobójstwa w Lesie Piaśnickim i obejrzano wyprodukowany przez Muzeum Piaśnickie film dokumentalny "Piaśnica". Później białoruska młodzież została oprowadzona po Filharmonii Kaszubskiej oraz po wybranych pracowniach Wejherowskiego Centrum Kultury.

Wieczorem, po pełnym wrażeń dniu goście odjechali do Gdańska, do miejsca swojego zakwaterowania. Kolejne dni pobytu w Polsce wykorzystają na zwiedzanie Gdańska i Pomorza.

Wizyta białoruskiej młodzieży pochodzącej z rodzin o polskich korzeniach, była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji z Wejherowa. Oprócz Urzędu Miasta, Wejherowskiego Centrum Kultury, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej i Muzeum Piaśnickiego, pomoc rzeczową i finansową okazała Regionalna Izba Przedsiębiorców Norda oraz lokalni przedsiębiorcy.

Młodzi Białorusini byli zachwyceni kaszubską gościnnością i otwartością. Wszędzie byli podejmowani bardzo życzliwie i obdarowywani prezentami i upominkami. Przebywali w Polsce na zaproszenie Fundacji Wschód Polesie. Inicjatorem zaproszenia Białorusinów z Gdańska do Wejherowa był Jan Plat-Przechlewski.

qrator

foto: UM WejherowoPrzeczytaj również
Zabawa rozpoczęła się po południu i trwała aż do późnego wieczoralowała muzyka i taniec ale organizatorzy przygotowali także kilka niespodzianek i nowe atrakcje które wyszły na przeciw...

2019-08-16 12:02:35

Korki objazdy i utrudnienia. Kierowcy w Wejherowie muszą przygotować się na kolejne utrudnienia w ruchu. Od poniedziałku 19 sierpnia zostanie zamknięty most na rzece Redzie na ulicy Ofiar...

2019-08-18 16:12:45

Fontanna to nie kąpielisko. Mycie się, kąpanie, czy picie wody z fontanny może być dużym zagrożeniem. Taka woda nie podlega nadzorowi sanitarnemu, nie jest również uzdatniania. Tymczasem...

2019-08-14 19:20:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!