"JO" - RECENZJA

"JO" - RECENZJA

Warszawski śledczy Borys Iwanicki przyjeżdża do niewielkiego miasteczka na...
UMOWA PODPISANA

UMOWA PODPISANA

Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o...
WIELKANOCNA PROSTOTA

WIELKANOCNA PROSTOTA

Coraz większą popularność zyskuje minimalizm inspirowany naturą. Ten styl...
KOMUNIKAT STAROSTWA

KOMUNIKAT STAROSTWA

Osoby, które w Wielki Piątek chciały załatwić swoje sprawy w Starostwie...
HENRYKOWE ARCHIPELAŻKI

HENRYKOWE ARCHIPELAŻKI

Po niedawnej wystawie Tomasza Meringa, możemy w Kamienicy Sztuki oglądać...
9c68355a8f7db111c40064a3c684271e.jpg
19
Sobota
Kwiecień 2025
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZJAZD "STRZEBIELINKOWCÓW"

2014-08-19 11:36:08

Setki osób, dawnych internowanych w okresie stanu wojennego działaczy NSZZ „Solidarność” i członków ich rodzin, wzięło udział w „Zjeździe Strzebielinkowców”, który 17 sierpnia br. odbył się w Gniewinie i Strzebielinku.

Zjazd byłych internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku i członków ich rodzin rozpoczęła w parafialnym kościele p.w. św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i zmarłych internowanych, której przewodził ks. abp senior Edmund Piszcz, a teksty czytali Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, znane aktorskie małżeństwo z Gdańska (Jerzy Kiszkis był internowany w Strzebielinku od 13 grudnia 1981 r. do 15 stycznia 1982 r.)

Po mszy uczestnicy zjazdu udali się do Domu Pomocy Społecznej w Strzebielinku, gdzie niegdyś mieścił się oddział zewnętrzny Zakładu Karnego w Wejherowie w stanie wojennym zamieniony na Ośrodek Odosobnienia Internowanych, by dokonać uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej wykonanej według projektu Bogdana Pietruszki, twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Obok tablicy umieszczono plansze informacyjne z planem i zdjęciami z obozu oraz pełną listą internowanych.

Po odegraniu hymnu narodowego przez Gminną Orkiestrę Dętą z Gniewina pod batutą Waldemara Szczypiora, poświęcenia tablicy dokonał ks. abp Edmund Piszcz a odsłonił ją marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Uroczystość wzbogaciło wspólne odśpiewanie z towarzyszeniem orkiestry „Pieśni konfederatów” i „A mury runą” Jacka Kaczmarskiego.

Podczas uroczystości nie obyło się bez antyrządowych akcentów. Można je było usłyszeć w odczytanym liście przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy jak i zobaczyć na rozłożonym przez przybyłych z Koszalina działaczy „Solidarności” i Konfederacji Polski Niepodległej transparencie.

Po uroczystości w Strzebielinku zwiedzono pomieszczenia dawnego ośrodka dla internowanych a dziś Ośrodka Opieki Społecznej, a następnie udano się do Gniewina, gdzie w Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Bibliotece o godz. 14:30 odbyła się premiera nowego, poszerzonego wydania książki Jana Mura Dziennik internowanego oraz wernisaże wystaw fotograficznych: Strzebielinek w stanie wojennym, Ocenzurowano. List ze Strzebielinka oraz Stan wojenny na Pomorzu zorganizowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Ich otwarcia dokonał dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Zjazd zakończyło koleżeńskie spotkanie.

Ośrodek Odosobnienia w Strzebielinku, jeden z 40 istniejących w okresie stanu wojennego, utworzono w pawilonach oddziału zewnętrznego dawnego Zakładu Karnego w Wejherowie. Wśród uwięzionych działaczy opozycji - których Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego uznała za szczególnie niebezpiecznych - znalazło się 31 członków Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, w tym sześciu członków prezydium oraz wielu związkowców, m.in.: Andrzej Gwiazda, Lech Kaczyński, Andrzej Drzycimski, Maciej Jankowski, Adam Kinaszewski, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Merkel, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec i Jerzy Kiszkis. W sumie przez rok funkcjonowania odosobnieniu poddano tam 491 internowanych.

Zjazd zorganizował Komitet, który reprezentowali Andrzej Drzycimski, Jan Skiba i Andrzej Rzeczycki. Patronatów honorowych i wsparcia udzielili prezydenci największych polskich miast, ministrowie, marszałkowie i władze samorządowe, NSZZ „Solidarność" oraz dyrektorzy instytucji krzewiących pamięć o historii najnowszej Polski: Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

(emo)



Przeczytaj również
W ostatnim czasie na Pomorzu mamy największe dobowe przyrosty ilości osób zakażonych koronawirusem Sars-CoV-2 od początku epidemii. Co gorsz, zakażenia pojawiają się także w szpitalach i...

2020-08-18 09:56:05

Koronawirus zdiagnozowany w przychodni w Gniewinie. Placówka została zamknięta, poddana dezynfekcji, a personel pracuje zdalnie, udzielając teleporad.

2020-04-06 11:04:44

Gospodynie z Kaczkowa zwyciężyły w XXI Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich, jaki zakończył się w minioną sobotę w Gniewinie. W nagrodę będą reprezentować nasz powiat w Turnieju Kół...

2020-01-20 13:59:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!