PIECE I "KOPCIUCHY"

PIECE I "KOPCIUCHY"

Mamy początek sezonu grzewczego a to oznacza palenie w domowych piecach. O...
PIAŚNICKIE SEMINARIUM

PIAŚNICKIE SEMINARIUM

Dla wszystkich, którzy chcą poznać fakty i najnowsze ustalenia w sprawie...
PRZEGRANA Z OUTSIDEREM

PRZEGRANA Z OUTSIDEREM

W starci słabeuszy lepsza okazała się Legionovia. W meczu 13kolejki II ligi...
REWITALIZACJA I TERMOMODERNIZACJA

REWITALIZACJA I...

W miniony czwartek 10 października w Urzędzie Miasta Redy marszałek...
NAUCZYCIEL NA MEDAL

NAUCZYCIEL NA MEDAL

Wśród 10 nauczycieli i wychowawców nominowanych do tytułu Nauczyciel...
14
Poniedziałek
Październik 2019
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Alany, Damiana, Liwii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PAMIĘCI SIOSTRY ALICJI - FOTO

2019-10-06 00:12:05

Uroczystości jubileuszowe bł. Alicji Kotowskiej patronki Szkoły Podstawowej Sióstr Zmarwychwstania Pańskiego ściągnęły do Wejherowa gości zakonnych z całej Polski i zagranicy. W obchody licznie włączyli się także uczniowie szkoły jak i rodzice. W centrum wydarzeń była s. Kotowska, zamordowana przez Niemców w Lesie Piaśnickim.

W 2019 roku mija osiemdziesiąt lat od wybuchu II wojny światowej oraz od masowych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w Lesie Piaśnickim. Wśród zamordowanych była także błogosławiona siostra Alicja Kotowska przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie w latach 1934 – 1939. Uroczystości jubileuszowe organizowane przez Zakon rozpoczęły się w piątek 4 października specjalnymi zajęciami dla uczniów. W sobotę miała miejsce część sympozjalna, z udziałem wielu zaproszonych gości.

Rano 5 października odbyła się skromna uroczystość poświęcenia Izby Pamięci Alicji Kotowskiej utworzonej w siedzibie szkoły. W izbie zgromadzono pamiątki po bł. siostrze Alicji oraz udostępnione są dokumenty z nią związane. Izba Pamięci została poświęcona przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniewa Zielińskiego. O godzinie 9:00 w kościele p.w. Trójcy Świętej rozpoczęła się Msza Święta Koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński, z kazaniem księdza biskupa Wiesława Śpiewaka CR. W trakcie Mszy dokonano poświęcenia sztandaru drużyny harcerskiej, która przybrała imię bł. Alicji Kotowskiej, a po jej zakończeniu zaprezentowane zostało oratorium "Requiem Piaśnickie" w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich w 1939 roku, według scenariusza i w reżyserii Dariusza Wójcika, z muzyką Andrzeja Nanowskiego.

Druga część uroczystości jubileuszowych rozpoczęła się w Szkole Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. bł. Alicji Kotowskiej. Po obejrzeniu programu artystycznego przygotowanego przez uczniów szkoły rozpoczęło się sympozjum w trakcie którego wysłuchano czterech prelekcji: "Piaśnica miejsce pamięci Narodowej, stan badań i postulaty" - kustosz Muzeum Stutthof Elżbieta Grot, "Błogosławiona Alicja Kotowska jako autorytet wychowawczy" - kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. dziekan Daniel Nowak, "Motywy Biblijne w duchowości bł. Alicji Kotowskiej w świetle Jej listów oraz wspomnień sióstr i uczennic" - o. prof. Adam Sikora OFM i "Duch zmartwychwstania w życiu bł. Alicji Kotowskiej" - siostra Teresa M. Kreft CR.

Sympozjum uświetnił występ muzyczny uczniów szkoły w towarzystwie nauczycieli i rodziców. W przerwie uroczystości, z okazji jubileuszu starosta Gabriela Lisius przekazała na ręce siostry Agnieszki Wilmańskiej dyrektor Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie obraz przedstawiający kaplicę leśną w Piaśnicy.

Zakończenie uroczystości jubileuszowych będzie mieć miejsce w niedzielę 6 października w Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy podczas uroczystej Mszy Świętej w kaplicy leśnej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Dwa dni trwały policyjne zawody dyżurnych z jednostek podległych komendzie wojewódzkiej policji w Gdańsku. Drugie miejsce w turnieju zajął funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

2019-10-10 14:03:51

Rozpoczęły się zapisy do dwunastej edycji Kursu Samoobrony dla kobiet. Panie mają czas do 28 października na zgłoszenie chęci uczestnictwa w kursie, chyba, że wcześniej zostanie wyczerpana pula...

2019-10-11 10:44:08

Mamy początek sezonu grzewczego a to oznacza palenie w domowych piecach. O to, czy wszyscy pamiętają czego nie wolno spalać, dbać będzie Straż Miejska. Wszyscy powinniśmy zwracać na to uwagę,...

2019-10-13 18:00:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!