III GALA SPORTU

III GALA SPORTU

Wczoraj w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się III Wejherowska Gala Sportu na...
WARSZTATY DLA PAŃ

WARSZTATY DLA PAŃ

W marcu rusza kolejna edycja pomorskiej akcji Marzec na Obcasach,...
POSIADAŁ NARKOTYKI

POSIADAŁ NARKOTYKI

Wpadła na ulicy z amfetaminą. Policjanci zatrzymali w Wejehrowie 35-latka,...
MIDNIGHT STORIES

MIDNIGHT STORIES

Koncert promujący nowy album Art’n’Voices odbędzie się w najbliższą...
ZGUBIŁ DROGĘ

ZGUBIŁ DROGĘ

Wypadł z drogi, zjechał do rowu i uciekał na piechotę z unieruchomionego...
19
Środa
Luty 2020
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bettiny, Konrada, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PAMIĘCI SIOSTRY ALICJI - FOTO

2019-10-06 00:12:05

Uroczystości jubileuszowe bł. Alicji Kotowskiej patronki Szkoły Podstawowej Sióstr Zmarwychwstania Pańskiego ściągnęły do Wejherowa gości zakonnych z całej Polski i zagranicy. W obchody licznie włączyli się także uczniowie szkoły jak i rodzice. W centrum wydarzeń była s. Kotowska, zamordowana przez Niemców w Lesie Piaśnickim.

W 2019 roku mija osiemdziesiąt lat od wybuchu II wojny światowej oraz od masowych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w Lesie Piaśnickim. Wśród zamordowanych była także błogosławiona siostra Alicja Kotowska przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie w latach 1934 – 1939. Uroczystości jubileuszowe organizowane przez Zakon rozpoczęły się w piątek 4 października specjalnymi zajęciami dla uczniów. W sobotę miała miejsce część sympozjalna, z udziałem wielu zaproszonych gości.

Rano 5 października odbyła się skromna uroczystość poświęcenia Izby Pamięci Alicji Kotowskiej utworzonej w siedzibie szkoły. W izbie zgromadzono pamiątki po bł. siostrze Alicji oraz udostępnione są dokumenty z nią związane. Izba Pamięci została poświęcona przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniewa Zielińskiego. O godzinie 9:00 w kościele p.w. Trójcy Świętej rozpoczęła się Msza Święta Koncelebrowana, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński, z kazaniem księdza biskupa Wiesława Śpiewaka CR. W trakcie Mszy dokonano poświęcenia sztandaru drużyny harcerskiej, która przybrała imię bł. Alicji Kotowskiej, a po jej zakończeniu zaprezentowane zostało oratorium "Requiem Piaśnickie" w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich w 1939 roku, według scenariusza i w reżyserii Dariusza Wójcika, z muzyką Andrzeja Nanowskiego.

Druga część uroczystości jubileuszowych rozpoczęła się w Szkole Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. bł. Alicji Kotowskiej. Po obejrzeniu programu artystycznego przygotowanego przez uczniów szkoły rozpoczęło się sympozjum w trakcie którego wysłuchano czterech prelekcji: "Piaśnica miejsce pamięci Narodowej, stan badań i postulaty" - kustosz Muzeum Stutthof Elżbieta Grot, "Błogosławiona Alicja Kotowska jako autorytet wychowawczy" - kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. dziekan Daniel Nowak, "Motywy Biblijne w duchowości bł. Alicji Kotowskiej w świetle Jej listów oraz wspomnień sióstr i uczennic" - o. prof. Adam Sikora OFM i "Duch zmartwychwstania w życiu bł. Alicji Kotowskiej" - siostra Teresa M. Kreft CR.

Sympozjum uświetnił występ muzyczny uczniów szkoły w towarzystwie nauczycieli i rodziców. W przerwie uroczystości, z okazji jubileuszu starosta Gabriela Lisius przekazała na ręce siostry Agnieszki Wilmańskiej dyrektor Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie obraz przedstawiający kaplicę leśną w Piaśnicy.

Zakończenie uroczystości jubileuszowych będzie mieć miejsce w niedzielę 6 października w Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy podczas uroczystej Mszy Świętej w kaplicy leśnej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Śmieci zamiast do kosza i do utylizacji, trafiają na dzikie wysypiska, które jak grzyby po deszczu powstają w Wejherowie. Kolejne zmiany w regulaminie utrzymywania czystości i organizacji odbioru...

2020-02-16 13:37:54

Dzień Bezpiecznego Internetu był pretekstem do spotkania policjantów z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8. Mundurowi  wyjaśniali młodzieży zagrożenia na jakie można natknąć się w sieci oraz...

2020-02-15 11:43:53

Z okazji setnej rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przygotowało wystawę pt. "Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu...

2020-02-12 13:05:07

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!