DEKORACJE I ILUMINACJE

DEKORACJE I ILUMINACJE

Ruszyła XVII edycja, popularnego w Wejherowie, Konkursu na najbardziej...
PATROLE NA DROGACH

PATROLE NA DROGACH

W wtorek wejherowscy policjanci przeprowadzili na drogach akcje "Trzeźwy...
ZŁOTO DLA WEJHEROWA

ZŁOTO DLA WEJHEROWA

Sukces na Licealiadzie. Żeńska drużyna Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w...
PODWÓJNA NAGRODA

PODWÓJNA NAGRODA

Jeden konkurs i dwie nagrody. Na V Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej...
MEDALE JUDOKÓW

MEDALE JUDOKÓW

Bardzo udanie startowali młodzi zawodnicy UKS Team Dragon z Wejherowa na...
14
Czwartek
Listopad 2019
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Emila, Laury, Rogera
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"KAMERDYNER" W TVP

2019-10-31 23:25:50

Ci, którzy do tej pory nie oglądali filmu w kinie, będą mogli obejrzeć w telewizji, a ci którzy film widzieli, z pewnością obejrzą go z przyjemnością jeszcze raz. W najbliższy piątek w program pierwszy Telewizji Polskiej wyemituje "Kamerdynera" w reżyserii Filipa Bajona.

Film miał swoją premierę w ubiegłym roku. "Kamerdyner" to filmowa historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Po śmierci matki kaszubskiego chłopca - Mateusza Krola (Sebastian Fabijański) przygarnia bogata pruska arystokratka Gerda von Krauss (Anna Radwan). Ojcem chrzestnym chłopca jest Bazyli Miotke (Janusz Gajos). W trakcie konferencji pokojowej w Wersalu walczy on o pozycję Kaszub na mapie Polski. Traktat Wersalski, który zagwarantował Polsce niepodległość sprawia, że świat bohaterów diametralnie się zmienia. Wybucha II wojna światowa. Wśród żyjących na Pomorzu Kaszubów, Polaków i Niemców wzbiera wzajemna niechęć. Tragicznym finałem napiętej sytuacji jest brutalny mord w Piaśnickich Lasach.

Po raz pierwszy na dużym ekranie pokazana została obszerna filmowa saga opowiadająca skomplikowaną historię i relacje społeczne na Kaszubach w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej. "Kamerdynera" obejrzymy w piątek 1 listopada w TVP1 o godzinie 20:35.

Realizacja "Kamerdynera" była uważnie śledzona przez Kaszubów. Nie tylko dlatego, że filmowa historia inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami ale także dlatego, że po raz pierwszy zagmatwane losy kaszubskich rodzin żyjących od wieków na terenach które na przemian były polskie lub niemieckie, stały się kanwą filmowych opowieści. Film jest też ważny z tego powodu, że po raz pierwszy na dużym ekranie została opowiedziana i pokazana historia wymordowania ludności cywilnej Pomorza przez Niemców w Lasach Piaśnickich.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Przed nami XIV Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. Po raz kolejny do Wejherowa zjadą się najlepsze amatorskie zespoły teatralne z całej Polski, by stanąć w szranki o...

2019-11-07 10:37:15

Z okazji Roku Moniuszkowskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w listopadzie i grudniu zaprasza na dwa wieczory z pieśniami tego wybitnego kompozytora.

2019-11-12 11:11:36

Kaszuby oczami niemieckich studentów, którzy poprzez fotografie oddawali swoje wrażenia i postrzeganie naszego regionu. Poruszając się pomiędzy teraźniejszością a przeszłością jako regionu...

2019-11-10 16:00:29

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!