COVID-19 ODPUSZCZA

COVID-19 ODPUSZCZA

Kolejne dni pokazują poprawiającą się sytuację epidemiczna na terenie...
GRYF PODEJMUJE GARBARNIĘ

GRYF PODEJMUJE GARBARNIĘ

Nie w niedzielę a w sobotę 11 lipca odbędzie się kolejny mecz II ligi piłki...
KAMIENICA SZTUKI

KAMIENICA SZTUKI

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w...
KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA

W związku z planowaną budową ulicy Necla i Gryfa Pomorskiego Urząd Miasta...
NOWY SOLARIS W BARWACH MZK

NOWY SOLARIS W BARWACH MZK

Kolejny autobus marki Solaris zasilił tabor pojazdów Miejskiego Zakładu...
10
Piątek
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"KAMERDYNER" W TVP

2019-10-31 23:25:50

Ci, którzy do tej pory nie oglądali filmu w kinie, będą mogli obejrzeć w telewizji, a ci którzy film widzieli, z pewnością obejrzą go z przyjemnością jeszcze raz. W najbliższy piątek w program pierwszy Telewizji Polskiej wyemituje "Kamerdynera" w reżyserii Filipa Bajona.

Film miał swoją premierę w ubiegłym roku. "Kamerdyner" to filmowa historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Po śmierci matki kaszubskiego chłopca - Mateusza Krola (Sebastian Fabijański) przygarnia bogata pruska arystokratka Gerda von Krauss (Anna Radwan). Ojcem chrzestnym chłopca jest Bazyli Miotke (Janusz Gajos). W trakcie konferencji pokojowej w Wersalu walczy on o pozycję Kaszub na mapie Polski. Traktat Wersalski, który zagwarantował Polsce niepodległość sprawia, że świat bohaterów diametralnie się zmienia. Wybucha II wojna światowa. Wśród żyjących na Pomorzu Kaszubów, Polaków i Niemców wzbiera wzajemna niechęć. Tragicznym finałem napiętej sytuacji jest brutalny mord w Piaśnickich Lasach.

Po raz pierwszy na dużym ekranie pokazana została obszerna filmowa saga opowiadająca skomplikowaną historię i relacje społeczne na Kaszubach w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej. "Kamerdynera" obejrzymy w piątek 1 listopada w TVP1 o godzinie 20:35.

Realizacja "Kamerdynera" była uważnie śledzona przez Kaszubów. Nie tylko dlatego, że filmowa historia inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami ale także dlatego, że po raz pierwszy zagmatwane losy kaszubskich rodzin żyjących od wieków na terenach które na przemian były polskie lub niemieckie, stały się kanwą filmowych opowieści. Film jest też ważny z tego powodu, że po raz pierwszy na dużym ekranie została opowiedziana i pokazana historia wymordowania ludności cywilnej Pomorza przez Niemców w Lasach Piaśnickich.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Port Rumia przygotował nie lada atrakcję dla miłośników najpopularniejszej gwiezdnej sagi! Od 6 lipca będzie można obejrzeć wyjątkowe modele inspirowane kultowymi pojazdami kosmicznymi, a także...

2020-07-03 10:01:12

Filharmonia Kaszubska wznawia działalność i ponownie będzie dostępna dla mieszkańców. W pierwszej kolejności będziemy mogli korzystać z kina. Wszystko w specjalnym reżimie sanitarnym, w trosce o...

2020-06-26 10:12:10

W zeszłym roku były wydarzenia i imprezy plenerowe dla dzieci i dorosłych, a w tym wyłącznie festiwal online. II edycja Bałtycki Festiwal Dworów i Pałaców 2020 odbędzie się w całości w sieci.

2020-06-19 14:21:09

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!