BIBLIOTEKA NA LATO

BIBLIOTEKA NA LATO

O tym, że czytanie książek to dobry pomysł o każdej porze dnia, przypomina...
FESTIWAL FILMÓW KASZUBSKICH

FESTIWAL FILMÓW KASZUBSKICH

Zakończył się jubileuszowy X Festiwal Filmów Kaszubskich. Nagroda główna -...
ROMOWIE NA WYSTAWIE

ROMOWIE NA WYSTAWIE

Aż dwie unikatowe wystawy, obie traktujące o społeczności romskiej, można...
WPADŁ PRZEZ MONITORING

WPADŁ PRZEZ MONITORING

Włamał się do pomieszczeń PKP ale został zatrzymany. Pomógł monitoring...
COVID-19 ODPUSZCZA

COVID-19 ODPUSZCZA

Kolejne dni pokazują poprawiającą się sytuację epidemiczna na terenie...
11
Sobota
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Benedykta, Kariny, Olgi
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

LICZENIE BEZDOMNYCH

2019-11-09 18:09:26

W ramach realizowanego od kilkunastu lat w Wejherowie programu "Pomagamy Bezdomnym", funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili spisu osób bezdomnych przebywających na terenie miasta. Sprawdzano pustostany, leśne szałasy i inne ogólnodostępne miejsca które chętnie odwiedzają bezdomni.

Akcja rozpoczęła się w październiku. Funkcjonariusze przez wiele dni sprawdzali wszystkie miejsca na terenie miasta, gdzie zwyczajowo chronią się bezdomni. W trakcie kontroli z osobami bezdomnymi przeprowadzane były wywiady środowiskowe oraz oferowana była im pomoc – pobyt w schronisku dla bezdomnych. Funkcjonariusze informowali także o możliwościach korzystania z bezpłatnych posiłków w stołówce klasztoru Ojców Franciszkanów. Strażnicy sprawdzali też, czy dana osoba nie jest poszukiwana przez organa ścigania.

Na terenie Wejherowa przebywa 16 bezdomnych, w tym 14 mężczyzn i 2 kobiety. Najstarszy bezdomny ma 63 lata. Najmłodszą bezdomną jest kobieta w wieku 28 lat. Aż 9 osób spośród bezdomnych pochodzi z Wejherowa. Z przeprowadzanych rozmów wynika, że główną przyczyną bezdomności jest alkohol i problemy rodzinne. Trzecim w kolejności wskazywanym powodem były problemy finansowe. Aż 15 bezdomnych jest także bezrobotnymi, a jeden z nich posiada rentę inwalidzką.

Bezdomni w Wejherowie utrzymują się przede wszystkim ze sprzedaży surowców wtórnych (złom, butelki, makulatura), żebractwa oraz zasiłków socjalnych, a także wsparcia finansowego od krewnych i znajomych.

W trakcie dokonywania spisu, wszystkim zaproponowano pobyt w schroniskach dla bezdomnych. Żaden z tej możliwości nie skorzystał. Bezdomni zostali także poinformowani, że wsparcie w każdej chwili mogą otrzymać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub w Straży Miejskiej. Tam mogą także otrzymać skierowanie i bilet na przejazd do schroniska dla bezdomnych.

qrator

foto: SM WejherowoPrzeczytaj również
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Wejherowie powstanie Kamienica Sztuki. Mieścić się będzie w zaadaptowanym i zmodernizowanym budynku przy ul. Sobieskiego,...

2020-07-09 11:02:04

Ma być estetycznie i ekologicznie. W Wejherowie powstaną podziemne punkty selektywnej zbiórki odpadów, dostępne dla mieszkańców. Budowa pierwszego już trwa. Docelowo będzie ich osiem – każdy w...

2020-07-08 09:44:33

W związku z planowaną budową ulicy Necla i Gryfa Pomorskiego Urząd Miasta zachęca wszystkich mieszkańców i właścicieli działek na tych ulicach do kontaktu w sprawie uzgodnienia i uwzględnienia w...

2020-07-09 10:00:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!