ORSZAK TRZECH KRÓLI
Już 6 stycznia w Wejherowie, oraz w ponad dziewięciuset miastach w całej...
2025-12-01
2025-11-10
CENNY PUNKT»2025-11-10
ZWYCIĘSTWO TYTANÓW»2025-11-07
SUCES MŁODYCH BIEGACZY»2025-11-04
PODZIAŁ PUNKTÓW»
POLICJA SZUKA CMENTARNYCH WANDALI
2015-02-25 10:12:13

Po ostatnich bulwersujących incydentach na wejherowskim cmentarzu Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie utworzyła specjalną grupę, która ma wyjaśnić i ustalić osoby odpowiedzialne za niszczenie nagrobków.
- Jak na razie, nic nie wskazuje na to, by sprawcy dewastacji grobów na śmiechowskim cmentarzu chcieli ukraść zwłoki – informuje st. asp. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie. – Jednak i takiej możliwości wykluczyć nie można. W celu wyjaśnienia wszelkich okoliczności tej bulwersującej opinię publiczną sprawy, a także i tego, czy ma ona związek z podobnymi zgłoszeniami z Redy i Gdyni, Komendant Powiatowy powołał grupę specjalną, która zajmie się jej wyjaśnieniem. W jej skład weszli funkcjonariusze z wydziału kryminalnego i dochodzeniówki.
Ta decyzja nie może dziwić. Zdarzenia na cmentarzach zszokowały opinię publiczną, tym bardziej, że jak do tej pory nie udało się ustalić sprawców. Przypomnijmy. Do pierwszego zdarzenia polegającego na zniszczeniu grobów doszło w Gdyni. Na jednym z tamtejszych cmentarzy dwukrotnie były niszczone nagrobki. Pierwszy raz w listopadzie zeszłego roku. Drugie tego typu zdarzenie miało miejsce w styczniu tego roku, przy czym oprócz dewastacji pomnika sprawca skradł ludzkie szczątki. Tamtejszy komendant powołał nawet specjalną grupę, która zajmuje się tą sprawą.
Podobne zdarzenie miało miejsce w nocy z 14 na 15 lutego w Redzie, na cmentarzu przy ul. Gniewowskiej. Tam doszczętnie rozbito płytę nagrobkowa i zbrojenia grobu. Nieznany sprawca bardzo poważnie naruszył konstrukcję nagrobka. Rodzaj zniszczeń może sugerować, że ktoś próbował dostać się do trumny ze złożonymi zwłokami. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Ostatni incydent miał miejsce w Wejherowie na śmiechowskim cmentarzu przy ul. Roszczynialskiego. Tam w nocy z 22 na 23 lutego ktoś zniszczył trzy groby. Poważnie zdewastowane groby znajdują się w południowej części cmentarza, tam gdzie nie sięga monitoring. Według relacji Straży Miejskiej: "Dwa groby wandale potłukli w drobny mak. W trzecim zniszczyli płytę nagrobną, a znajdująca się wewnątrz trumna rozpadła się prawdopodobnie od wpadających do grobu tłuczonych płyt." O sprawie pisaliśmy TUTAJ. (fotografie z wejherowskiego cmentarza w galerii pod artykułem)
Wydarzenia te, które miały miejsce na przestrzeni krótkiego okresu czasu, wywołują uzasadniony niepokój ale i prowokują do postawienia kilku pytań. Czy mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą działającą na terenie kilku sąsiadujących ze sobą miast? Jakie są motywy sprawców? Dlaczego niszczą, najprawdopodobniej losowo wybrane, nagrobki? Charakter zniszczeń sugeruje duże zaangażowanie w dzieło niszczenia, dużo większe niż w przypadku zwykłego wandalizmu. Skąd taka zajadłość? Czy mamy do czynienia z próbą okradania zwłok, bądź próbą kradzieży ludzkich szczątków? Miejmy nadzieję, że działania policji szybko pozwolą ująć sprawców i wyjaśnić motywy ich działania.
Tomasz Magulski
tomasz.magulski@tubawejherowa.pl
-
2025-12-28
-
2025-12-01
-
2025-11-10
2025-12-28 11:45:37
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI















swoich znajomych!
z innymi!