ŚMIETNISKO W DOMU

ŚMIETNISKO W DOMU

Fetor, robactwo i śmieci. Mieszkanie zamienione w wysypisko pełne gnijących...
SZLABAN NA RYZYKO

SZLABAN NA RYZYKO

Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na...
ŚMIECIOWY PROBLEM

ŚMIECIOWY PROBLEM

Pomimo przyjęcia jasnych regulacji w sprawie odbioru śmieci i wywozu...
WYRODNA MATKA

WYRODNA MATKA

Pijana matka wyszła na spacer z małymi dziećmi. Szła zataczając się co...
RUMIA INVEST PARK

RUMIA INVEST PARK

Rumia sukcesywnie rozwija strefę inwestycyjną. Blisko 6,5 mln zł...
7
Wtorek
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SENIORZY ZAPŁACĄ WIĘCEJ

2019-11-19 12:56:53

Złą informację dla mieszkańców miał do zakomunikowania zastępca Prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz. Musiał poinformować seniorów o utracie przez nich ulgi w stawce podatku od nieruchomości. Zdecydowała o tym Regionalna Izba Obrachunkowa.

Od początku lat 90-tych emerytów i rencistów którzy posiadali na własność domy lub mieszkania, obowiązywały niższe stawki podatku od nieruchomości. Rokrocznie Rada Miasta podejmowała uchwały w których stawki podatku od gruntów i budynków wykorzystanych na cele mieszkaniowe dla emerytów i rencistów były niższe o kilkadziesiąt procent od standardowych. W tym roku taka uchwała także zapadła. Na jej mocy w roku 2020 emeryci i renciści mieliby prawo korzystać z blisko 30% bonifikaty w stawce podatku od nieruchomości.

Regionalna Izba Obrachunkowa jako niezależny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej, w tym także w zakresie nadzoru nad procedurą uchwalania podatków i opłat lokalnych, zakwestionowała poprawność uchwalenia bonifikaty przez Radę Miasta. Jednocześnie stwierdziła nieważność podjętej uchwały argumentując swoją decyzję niezgodnością z prawem różnicowania przez Radę Miasta stawki podatku od nieruchomości. Dla emerytów i rencistów oznacza to skokowy, około 30 procentowy wzrost stawki tego podatku i większe wydatki w przyszłym roku na jego opłacenie.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej zastępca Prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz wyraził ubolewanie nad decyzją Regionalnej Izby obrachunkowej, podkreślając zaskoczenie z jaką Ratusz przyjął argumentację RIO.

Decyzja jest tym bardziej zaskakująca, że tego typu uchwały podejmowane były przez radnych co roku, począwszy od początku lat 90-tych i nigdy nie wzbudzały zastrzeżeń. W tym roku stało się inaczej. Miasto jest w sytuacji bez wyjścia. Musi respektować rozstrzygnięcia izby. To oznacza, że od decyzji RIO w sprawie unieważnienia uchwały wprowadzającej bonifikatę w podatku od nieruchomości dla emerytów i rencistów, nie ma odwołania, Od 2020 seniorzy będą musieli płacić pełną stawkę.

qratorPrzeczytaj również
Formalności się zakończyły i długo wyczekiwana inwestycja może ruszyć. Jak deklaruje Urząd Miasta, wkrótce rozpocznie się budowa ulicy Necla i Gryfa Pomorskiego – bardzo ważnych ciągów pieszych i...

2020-07-02 09:54:16

Pomimo przyjęcia jasnych regulacji w sprawie odbioru śmieci i wywozu nieczystości, nie brakuje osób które szukają drogi na skróty. W ten sposób wydaje im się że oszczędzą kilka złotych. Dlatego...

2020-07-05 13:30:02

Wejherowo przystępuje do opracowania strategii działania , która będzie odpowiedzią na coraz mocniej zarysowujące się zmiany klimatyczne. W tym celu Urząd Miasta przygotowuje dokument, który...

2020-07-03 11:29:57

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!