WYSTAWA RZEŹB

WYSTAWA RZEŹB

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb...
GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

W najbliższy weekend swój pierwszy mecz w sezonie rozegrają szczypiorniści...
MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

Przed nami VII edycja konkursu " Méster Bëlnégò Czëtaniô", który wyłania...
REWITALIZACJA PARKU KASZUBSKIEGO

REWITALIZACJA PARKU...

Dzisiaj Prezydent Wejherowa podpisał umowę z firmą Produkcja i Eksploatacja...
WIELKA AKCJA DROGÓWKI

WIELKA AKCJA DROGÓWKI

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich...
19
Sobota
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

OKIEM DZIEWULSKIEGO

2020-01-24 13:16:47

W ramach cyklu spotkań z cyklu biesiad literackich w Małym trójmieście Kaszubskim gościć będziemy Jerzego Dziewulskiego, pierwszego posła-policjanta w Polsce. W Wejherowie, Redzie i Rumi spotka się z czytelnikami, którzy będą chcieli porozmawiać o kulisach powstania III RP.

Jerzy Dziewulski urodził się i wychował w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zawodową rozpoczął w wydziale kryminalnym na Żoliborzu, potem pracował w Komendzie Stołecznej (tzw. Pałac Mostowskich), pełniąc wiele funkcji, w tym dowódcy jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Warszawa - Okęcie. Był pierwszym w historii kraju posłem - policjantem, wybranym do Parlamentu w listopadzie 1991 roku. Posłem był nieprzerwanie do 2005 roku. W międzyczasie, przez kilka lat, pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wielokrotnie sprawozdawał sejmowe ustawy związane z pracą policji i systemem bezpieczeństwa państwa. Jest twórcą Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Został odznaczony Krzyżami: Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Jako jedyny policjant w Polsce został odznaczony trzykrotnie medalem Za odwagę. Był dwukrotnie ranny w służbie. W czasie kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego w 1995 roku pełnił funkcję szefa jego ochrony osobistej, aby następnie w maju 1996 roku zostać mianowanym na stanowisko Doradcy Prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Spotkanie wypełni rozmowa o książce "Jerzy Dziewulski o kulisach III RP" będącej wywiadem-rzeką jaką przeprowadzał z byłym posłem Krzysztof Pyzia. Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. "Most", największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy – Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP. Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.

"Opisuję to, co wywarło na mnie największe wrażenie. Ot, gliniarz, pierwszy w historii Polski, dostaje się do parlamentu i widzi świat polityki od środka, a nie jak dotychczas - z krawężnika, kiedy obserwował na ulicy przejeżdżające czarne limuzyny. Nagle znalazł się w ich środku, nieco zagubiony, zdumiony i rozczarowany tym, co zobaczył" – Jerzy Dziewulski.

W ramach cyklu spotkań z ludźmi kultury, sztuki i mediów pt. "Biesiada Literacka" organizowanych przez Agencję Artystyczną Nehrebeccy, Jerzy Dziewulski spotka się z publicznością w Wejherowie, Rumi i Redzie. Harmonogram spotkań:

  • 31 stycznia (piątek), 18:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie ul. Derdowskiego 3,
  • 1 lutego (sobota), 18:00 Filharmonia Kaszubska w Wejherowie ul. Sobieskiego 255,
  • 2 lutego (niedziela), 16:00 Domu Kultury SM Janowo w Rumi ul. Pomorska 16.

qratorPrzeczytaj również
Cały dzień atrakcji i szczytny cel. Druhowie Ochotniczej straży Pożarnej w Orlu organizują festyn charytatywny podczas którego zbierane będą pieniądze na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego.

2020-09-17 09:04:10

Przed nami kolejna edycja wydarzenia artystycznego Spichlerz Sztuki. Pomimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, organizatorzy znaleźli taką formułę wydarzenia, które zaoferuje...

2020-09-15 10:15:06

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb Waldemara Musika. Oprócz twórczości rzeźbiarskiej artysta znany jest ze swoich dokonań konserwatorskich jako...

2020-09-18 14:13:21

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!