III GALA SPORTU

III GALA SPORTU

Wczoraj w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się III Wejherowska Gala Sportu na...
WARSZTATY DLA PAŃ

WARSZTATY DLA PAŃ

W marcu rusza kolejna edycja pomorskiej akcji Marzec na Obcasach,...
POSIADAŁ NARKOTYKI

POSIADAŁ NARKOTYKI

Wpadła na ulicy z amfetaminą. Policjanci zatrzymali w Wejehrowie 35-latka,...
MIDNIGHT STORIES

MIDNIGHT STORIES

Koncert promujący nowy album Art’n’Voices odbędzie się w najbliższą...
ZGUBIŁ DROGĘ

ZGUBIŁ DROGĘ

Wypadł z drogi, zjechał do rowu i uciekał na piechotę z unieruchomionego...
20
Czwartek
Luty 2020
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Anety, Lehca, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Policja

OFIARA OSZUSTA

2020-01-30 09:53:24

Kolejny raz ufność i prostolinijność została wykorzystana przez oszusta, który podszywając się pod funkcjonariusza Policji wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poszkodowanym jest 83-letni mężczyzna.

We wtorek miała miejsce skuteczna próba wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta". Pokrzywdzony wziął pożyczkę, a pieniądze przekazał oszustom. Schemat działania przestępcy był stosunkowo prosty i opierał się ufności starszych osób do służb mundurowych.

Podczas rozmowy telefonicznej prowadzonej przez telefon stacjonarny, oszust przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby mundurowej, najczęściej podając także wymyślony stopień służbowy, fikcyjne imię i nazwisko, a czasami nawet wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Pada wtedy polecenie wyrzucenia ich przez okno, pozostawienie w umówionym miejscu, bądź przelania na wskazane konto. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi. W ten sposób 83-latek stracił pieniądze.

Policjanci przestrzegają aby nie ulegać perswazji. Słysząc w słuchawce telefonu tego typu informacje możemy być pewni że mamy do czynienia z oszustem. Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, przelew, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś umówiony miejscu.

W tego typu sytuacjach należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pod żadnym pozorem nie wolno informować nikogo przez telefon o posiadanej gotówce lub na koncie w banku, nie wolno podawać żadnych danych osobowych ani kontaktowych, a także numeru swojego rachunku bankowego. Policjanci nigdy nie kontaktują się z mieszkańcami aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej nie informują o swoich działaniach.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wejherowskiego policjanci zauważają wzrost prób oszustwa seniorów metoda "na policjanta".

opr. qratorPrzeczytaj również
Wpadła na ulicy z amfetaminą. Policjanci zatrzymali w Wejehrowie 35-latka, który miał przy sobie narkotyki. Teraz zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty posiadania narkotyków, za co grozi nawet...

2020-02-19 09:21:10

Wzięli pod lupę pieszych i wykryli kilkadziesiąt naruszeń przepisów ruchu drogowego. W ramach akcji prewencyjnej mającej na celu dbanie o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu...

2020-02-08 14:20:19

W miniony poniedziałek doszło do potrącenia pieszego przez samochód. Zdarzenie miało miejsce na ul. św. Jana. Ranny przechodzień został przetransportowany do szpitala, a mundurowi będą wyjaśniać...

2020-02-05 15:04:54

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!