CHORYCH PRZYBYWA

CHORYCH PRZYBYWA

W ostatnim czasie na całym Pomorzu znacznie zwiększyła się ilość osób...
TYTOŃ BEZ AKCYZY

TYTOŃ BEZ AKCYZY

Ponad 15 kilogramów krajanki tytoniowej bez akcyzy wpadło w ręce...
NOWY PARK MIEJSKI - FOTO

NOWY PARK MIEJSKI - FOTO

Wczoraj, uroczyście i w towarzystwie wielu gości, uroczyście otwarto Park...
SINICE W WODZIE

SINICE W WODZIE

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął...
BUDOWA WINDY

BUDOWA WINDY

W okresie wakacyjnym w placówkach oświatowych trwają remonty i...
12
Środa
Sierpień 2020
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Hilarii, Juliana, Lecha
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Policja

OFIARA OSZUSTA

2020-01-30 09:53:24

Kolejny raz ufność i prostolinijność została wykorzystana przez oszusta, który podszywając się pod funkcjonariusza Policji wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poszkodowanym jest 83-letni mężczyzna.

We wtorek miała miejsce skuteczna próba wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta". Pokrzywdzony wziął pożyczkę, a pieniądze przekazał oszustom. Schemat działania przestępcy był stosunkowo prosty i opierał się ufności starszych osób do służb mundurowych.

Podczas rozmowy telefonicznej prowadzonej przez telefon stacjonarny, oszust przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby mundurowej, najczęściej podając także wymyślony stopień służbowy, fikcyjne imię i nazwisko, a czasami nawet wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Pada wtedy polecenie wyrzucenia ich przez okno, pozostawienie w umówionym miejscu, bądź przelania na wskazane konto. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi. W ten sposób 83-latek stracił pieniądze.

Policjanci przestrzegają aby nie ulegać perswazji. Słysząc w słuchawce telefonu tego typu informacje możemy być pewni że mamy do czynienia z oszustem. Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, przelew, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś umówiony miejscu.

W tego typu sytuacjach należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pod żadnym pozorem nie wolno informować nikogo przez telefon o posiadanej gotówce lub na koncie w banku, nie wolno podawać żadnych danych osobowych ani kontaktowych, a także numeru swojego rachunku bankowego. Policjanci nigdy nie kontaktują się z mieszkańcami aby pytać ich o pieniądze, nie namawiają do brania kredytów czy pożyczek, a tym bardziej nie informują o swoich działaniach.

W ostatnim czasie na terenie powiatu wejherowskiego policjanci zauważają wzrost prób oszustwa seniorów metoda "na policjanta".

opr. qratorPrzeczytaj również
Rozpoczęły się kontrole obiektów wielkopowierzchniowych w celu przEciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wejherowscy policjanci sprawdzają przestrzeganie zaleceń i przepisów...

2020-08-07 11:56:26

Ponad 15 kilogramów krajanki tytoniowej bez akcyzy wpadło w ręce funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Mężczyzna u którego ujawniono tytoń został zatrzymany i przesłuchany.

2020-08-12 10:13:12

Aż cztery samochody osobowe brały udział w wypadku drogowym do jakiego doszło w Brzeźnie Lęborskim (gmina Łęczyce) w niedzielę wieczorem. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

2020-08-04 10:15:59

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!