III GALA SPORTU

III GALA SPORTU

Wczoraj w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się III Wejherowska Gala Sportu na...
WARSZTATY DLA PAŃ

WARSZTATY DLA PAŃ

W marcu rusza kolejna edycja pomorskiej akcji Marzec na Obcasach,...
POSIADAŁ NARKOTYKI

POSIADAŁ NARKOTYKI

Wpadła na ulicy z amfetaminą. Policjanci zatrzymali w Wejehrowie 35-latka,...
MIDNIGHT STORIES

MIDNIGHT STORIES

Koncert promujący nowy album Art’n’Voices odbędzie się w najbliższą...
ZGUBIŁ DROGĘ

ZGUBIŁ DROGĘ

Wypadł z drogi, zjechał do rowu i uciekał na piechotę z unieruchomionego...
20
Czwartek
Luty 2020
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Anety, Lehca, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PREZYDENT W WEJHEROWIE - FOTO

2020-02-11 10:49:07

Ostatni akord oficjalnych obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem miał miejsce w Wejherowie. Po południu do naszego miasta osobiście przybył prezydent RP Andrzej Duda, który na rynku spotkał się z mieszkańcami. Pobyt Prezydenta RP zmotywował krytyków poczynań Prezydenta do stawienia się na spotkaniu i głośnego wyrażania swojej dezaprobaty dla głowy państwa.

Mieszkańcy, którzy przyszli w poniedziałek 10 lutego br. na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą byli wpuszczani na wejherowski rynek po skrupulatnej kontroli osobistej. Przed przybyciem głowy państwa, około 16:30 przed budynkiem ratusza odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna - rekonstrukcja powitania wojsk gen. Józefa Hallera wjeżdżających do Wejherowa w 1920 roku, przez Antoniego Abrahama. Po jej zakończeniu, w oczekiwaniu na przyjazd prezydenckiej kolumny, grupa osób krytykujących postawę Prezydenta RP rozwinęła transparenty, flagi i banery, głośno wyrażając swoją dezaprobatę dla Andrzeja Dudy. W odpowiedzi zwolennicy Prezydenta rozpoczęli skandowanie haseł go popierających. Wzajemne przekrzykiwanie się, z małymi przerwami, trwało do momentu przybycia Prezydenta. Gdy głowa państwa wkroczyła na plac Wejhera okrzyki przybrały na sile.

Prezydent zjawił się z około dziesięciominutowym spóźnieniem. Pod pomnik Jakuba Wejhera podszedł w towarzystwie prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta oraz starosty Gabrieli Lisius, a następnie sam złożył wiązankę kwiatów u stóp pomnika założyciela miasta i oddał mu hołd.

Następnie Prezydent RP wraz z osobami towarzyszącymi przeszli pod budynek ratusza, gdzie prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oficjalnie powitał głowę państwa i przekazał mu głos. Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie związane ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem. Bardzo ciepło wyrażał się o Pomorzanach i Kaszubach, doceniając ich wielowiekową historię, patriotyzm oraz wierność tutejszej Ziemi. W dalszej części przedstawił swoją wizję rozwoju naszego rejonu na tle rozwijającej się Polski, zachęcając do czynnego wsparcia jego wizji przy urnie wyborczej za trzy miesiące.

Zarówno podczas przywitania jak i podczas okolicznościowego przemówienia cały czas wznoszone były okrzyki "kłamca", "konstytucja", "wyPAD". Osoby protestujące robiły wiele hałasu używając gwizdków i trąbek. Poza słownymi utarczkami ze zwolennikami Andrzeja Dudy i próbami wyrwania protestującym banerów, do żadnych poważnych incydentów nie doszło.

Po zakończeniu przemówienia Prezydenta RP, starosta Gabriela Lisius wręczyła Andrzejowi Dudzie szczególna pamiątkę – Pierścień Starosty Wejherowskiego, dla upamiętnienia jego pobytu w Wejherowie. Następnie Andrzej Duda skierował się do zgromadzonych mieszkańców, witał się z nimi osobiście i z wieloma zamienił po kilka zdań.

Kolejnym punktem pobytu Prezydenta RP w Wejherowie było odsłonięcie tablicy upamiętniającej setną rocznicę zaślubin Polski z Morzem, jaka została ufundowana w kościele p.w. Świętej Trójcy.

Wieczorem o godzinie 19:00 Para Prezydencka przybyła do filharmonii Kaszubskiej, gdzie wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchała uroczystego koncert z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Możesz pomóc sobie, swoim bliskim lub osobom spotkanym na ulicy. Podstawowa wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy może ocalić komuś życie. Możesz się jej nauczyć na jednym z bezpłatnych...

2020-02-17 11:43:53

W marcu rusza kolejna edycja pomorskiej akcji Marzec na Obcasach, kierowanej do wszystkich aktywnych kobiet. Przedsięwzięcie jest adresowane do pań, które chcą poznać i poszerzyć własne...

2020-02-19 09:57:08

Dzień Bezpiecznego Internetu był pretekstem do spotkania policjantów z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8. Mundurowi  wyjaśniali młodzieży zagrożenia na jakie można natknąć się w sieci oraz...

2020-02-15 11:43:53

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!