TRUDNIEJ O BILET

TRUDNIEJ O BILET

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym PKP SKM Trójmiasto zmieniło...
KONCERT SKRZYPCOWY

KONCERT SKRZYPCOWY

Rockowa klasyka w aranżacji na skrzypce. Na nietypowy koncert zaprasza...
DANE EPIDEMICZNE

DANE EPIDEMICZNE

Kolejne dane dobowe napawają optymizmem. Nie przyrasta ilość zakażonych, za...
PRACE RUSZYŁY

PRACE RUSZYŁY

Rozpoczęły się pierwsze roboty ziemne związane z budową nowego...
MEDAL PAMIĘCI

MEDAL PAMIĘCI

W 2020 r. przypada 100. Rocznica urodzin Karola Wojtyły – Papieża Polaka...
25
Poniedziałek
Maj 2020
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PREZYDENT W WEJHEROWIE - FOTO

2020-02-11 10:49:07

Ostatni akord oficjalnych obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem miał miejsce w Wejherowie. Po południu do naszego miasta osobiście przybył prezydent RP Andrzej Duda, który na rynku spotkał się z mieszkańcami. Pobyt Prezydenta RP zmotywował krytyków poczynań Prezydenta do stawienia się na spotkaniu i głośnego wyrażania swojej dezaprobaty dla głowy państwa.

Mieszkańcy, którzy przyszli w poniedziałek 10 lutego br. na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą byli wpuszczani na wejherowski rynek po skrupulatnej kontroli osobistej. Przed przybyciem głowy państwa, około 16:30 przed budynkiem ratusza odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna - rekonstrukcja powitania wojsk gen. Józefa Hallera wjeżdżających do Wejherowa w 1920 roku, przez Antoniego Abrahama. Po jej zakończeniu, w oczekiwaniu na przyjazd prezydenckiej kolumny, grupa osób krytykujących postawę Prezydenta RP rozwinęła transparenty, flagi i banery, głośno wyrażając swoją dezaprobatę dla Andrzeja Dudy. W odpowiedzi zwolennicy Prezydenta rozpoczęli skandowanie haseł go popierających. Wzajemne przekrzykiwanie się, z małymi przerwami, trwało do momentu przybycia Prezydenta. Gdy głowa państwa wkroczyła na plac Wejhera okrzyki przybrały na sile.

Prezydent zjawił się z około dziesięciominutowym spóźnieniem. Pod pomnik Jakuba Wejhera podszedł w towarzystwie prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta oraz starosty Gabrieli Lisius, a następnie sam złożył wiązankę kwiatów u stóp pomnika założyciela miasta i oddał mu hołd.

Następnie Prezydent RP wraz z osobami towarzyszącymi przeszli pod budynek ratusza, gdzie prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oficjalnie powitał głowę państwa i przekazał mu głos. Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie związane ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem. Bardzo ciepło wyrażał się o Pomorzanach i Kaszubach, doceniając ich wielowiekową historię, patriotyzm oraz wierność tutejszej Ziemi. W dalszej części przedstawił swoją wizję rozwoju naszego rejonu na tle rozwijającej się Polski, zachęcając do czynnego wsparcia jego wizji przy urnie wyborczej za trzy miesiące.

Zarówno podczas przywitania jak i podczas okolicznościowego przemówienia cały czas wznoszone były okrzyki "kłamca", "konstytucja", "wyPAD". Osoby protestujące robiły wiele hałasu używając gwizdków i trąbek. Poza słownymi utarczkami ze zwolennikami Andrzeja Dudy i próbami wyrwania protestującym banerów, do żadnych poważnych incydentów nie doszło.

Po zakończeniu przemówienia Prezydenta RP, starosta Gabriela Lisius wręczyła Andrzejowi Dudzie szczególna pamiątkę – Pierścień Starosty Wejherowskiego, dla upamiętnienia jego pobytu w Wejherowie. Następnie Andrzej Duda skierował się do zgromadzonych mieszkańców, witał się z nimi osobiście i z wieloma zamienił po kilka zdań.

Kolejnym punktem pobytu Prezydenta RP w Wejherowie było odsłonięcie tablicy upamiętniającej setną rocznicę zaślubin Polski z Morzem, jaka została ufundowana w kościele p.w. Świętej Trójcy.

Wieczorem o godzinie 19:00 Para Prezydencka przybyła do filharmonii Kaszubskiej, gdzie wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchała uroczystego koncert z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym PKP SKM Trójmiasto zmieniło godziny otwarcia kas biletowych. Zmiany będą obowiązywać do odwołania.

2020-05-24 16:36:44

Kierowcy powinni wzmóc czujność. Ruszają prace drogowe związane z budową nowego łącznika drogowego pomiędzy ulicami: Sucharskiego i Strzelecką. Będzie to czasowo powodować utrudnienia dla...

2020-05-20 13:50:58

Jak informuje Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. od poniedziałku 25 maja na wszystkich liniach wejherowskiej komunikacji miejskiej obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie...

2020-05-18 12:01:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!