WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

Ważna wiadomość dla mieszkańców osiedla Przemysłowa w Wejherowie. Jak...
ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

2020-02-27 08:28:30

Nagłe i niespodziewane zachorowanie wzbudza w nas niepokój. Gorączkowo szukamy wskazówek, gdzie się zgłosić. Pomoże w tym specjalny poradnik, który podpowie gdzie szukać świadczeń zdrowotnych w nagłych wypadkach. Warto się z nim zapoznać.

Poradnik, który ma formę podręcznego informatora, powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dla mieszkańców Trójmiastu, powiatu gdańskiego, kartuskiego i wejherowskiego. Materiał przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Profilaktyki Społecznej, został opublikowany w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Informator w języku polskim publikujemy w załączeniu.

Publikacja tłumaczy, czym jest "stan nagły" i kiedy może on stanowić zagrożenie życia lub zdrowia. Wskazuje, do jakiej placówki medycznej należy się udać, podpowiada czego możemy oczekiwać od lekarza rodzinnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Na SOR-y powinny tylko trafiać osoby w stanach nagłych, m.in. po zawałach, udarach czy poważniejszych urazach, a właśnie przez pacjentów z niezagrażającymi życiu dolegliwościami, wydłużają się kolejki na SOR-ach nawet do kilkunastu godzin.

Poradnik zawiera także informacje dotyczące m.in.: podstaw prawnych do korzystania z bezpłatnych  świadczeń zdrowotnych w Polsce, warunków oraz formalności jakie należy dopełnić, aby uzyskać dostęp do świadczeń zdrowotnych, w tym jak uzyskać PESEL oraz miejsc zaopatrywania stanów nagłych czy dyżurnych aptek. Ta wiedza przyda się nie tylko naszym obywatelom ale także obcokrajowcom.

W Polsce jest kilka typów jednostek świadczących pomoc medyczną. Są to: szpitalny oddział ratunkowy (SOR), izba przyjęć (IP), ambulatoryjna opieka zdrowotna (AOS), nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NOCh) oraz podstawowa opieka zdrowotna (POZ).

opr. qratorPrzeczytaj również
W weekend 93, w poniedziałek 32 a we wtorek 64 osoby z terenu powiatu wejherowskiego u których wykryto zakażenie koronawirusem Sars-CoV-2. Daje to średnią na poziomie kilkudziesięciu nowych...

2020-10-20 13:32:30

Z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u jednego z pracowników Oddziału Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć do oddziału....

2020-04-02 16:02:08

Wejherowski szpital na ministerialnej liście placówek medycznych, które zostaną przekształcone w szpitale zakaźne. Minister Zdrowia utworzył nową, składająca się z dziewiętnastu placówek w całym...

2020-03-13 08:50:56

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!