JUBILEUSZ SUPERBOHATERÓW

JUBILEUSZ SUPERBOHATERÓW

W niedzielę, 15 czerwca w Parku Miejskim odbył się jubileuszowy...
DZIEJE RODU VON KEYSERLINGK

DZIEJE RODU VON KEYSERLINGK

Wydarzenie, które jak rzadko które, wpisuje się w historię Wejherowa. W...
OSTATNI MECZ SEZONU

OSTATNI MECZ SEZONU

Grad bramek na pożegnanie sezonu. Ostatni mecz kolejki IV ligi piłki nożnej...
BEZPIECZNE PODRÓŻOWANIE

BEZPIECZNE PODRÓŻOWANIE

Zbliżający się koniec roku szkolnego oznacza skokowy wzrost wyjazdów...
WAKACYJNE TRENINGI

WAKACYJNE TRENINGI

Wejherowskie Stowarzyszenie Sportowe zaprasza na darmowe treningi...
15
Niedziela
Czerwiec 2025
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Jolanty, Lotara, Wita
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GDZIE SZUKAĆ POMOCY

2020-02-27 08:28:30

Nagłe i niespodziewane zachorowanie wzbudza w nas niepokój. Gorączkowo szukamy wskazówek, gdzie się zgłosić. Pomoże w tym specjalny poradnik, który podpowie gdzie szukać świadczeń zdrowotnych w nagłych wypadkach. Warto się z nim zapoznać.

Poradnik, który ma formę podręcznego informatora, powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dla mieszkańców Trójmiastu, powiatu gdańskiego, kartuskiego i wejherowskiego. Materiał przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Profilaktyki Społecznej, został opublikowany w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Informator w języku polskim publikujemy w załączeniu.

Publikacja tłumaczy, czym jest "stan nagły" i kiedy może on stanowić zagrożenie życia lub zdrowia. Wskazuje, do jakiej placówki medycznej należy się udać, podpowiada czego możemy oczekiwać od lekarza rodzinnego, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Na SOR-y powinny tylko trafiać osoby w stanach nagłych, m.in. po zawałach, udarach czy poważniejszych urazach, a właśnie przez pacjentów z niezagrażającymi życiu dolegliwościami, wydłużają się kolejki na SOR-ach nawet do kilkunastu godzin.

Poradnik zawiera także informacje dotyczące m.in.: podstaw prawnych do korzystania z bezpłatnych  świadczeń zdrowotnych w Polsce, warunków oraz formalności jakie należy dopełnić, aby uzyskać dostęp do świadczeń zdrowotnych, w tym jak uzyskać PESEL oraz miejsc zaopatrywania stanów nagłych czy dyżurnych aptek. Ta wiedza przyda się nie tylko naszym obywatelom ale także obcokrajowcom.

W Polsce jest kilka typów jednostek świadczących pomoc medyczną. Są to: szpitalny oddział ratunkowy (SOR), izba przyjęć (IP), ambulatoryjna opieka zdrowotna (AOS), nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NOCh) oraz podstawowa opieka zdrowotna (POZ).

opr. qrator



Przeczytaj również
Pomorska Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza GRYF szykuje się do wyjazdu karetką na pomoc uchodźcom, na granicę polsko-ukraińską. Proszą o wsparcie w skompletowaniu środków pierwszej pomocy i...

2022-03-02 14:42:34

W weekend 93, w poniedziałek 32 a we wtorek 64 osoby z terenu powiatu wejherowskiego u których wykryto zakażenie koronawirusem Sars-CoV-2. Daje to średnią na poziomie kilkudziesięciu nowych...

2020-10-20 13:32:30

Z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u jednego z pracowników Oddziału Neurologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć do oddziału....

2020-04-02 16:02:08

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!