JAZZ W MUZEUM

JAZZ W MUZEUM

W najbliższy wtorek w wejherowskim Muzeum odbędzie się autorski koncert...
SZYBKA POMOC

SZYBKA POMOC

Miejski monitoring pozwolił szybko zlokalizować ofiarę wypadku drogowego i...
MISTRZOWSKA EKIPA

MISTRZOWSKA EKIPA

Pięcioro zawodników i aż osiem medali. Z takim dorobkiem wracają nasi...
S6 SIĘ WYDŁUŻA

S6 SIĘ WYDŁUŻA

Kolejny nowy odcinek Trasy Kaszubskiej będzie budowany. Generalna...
TYTANI ODPADLI Z PUCHARÓW

TYTANI ODPADLI Z PUCHARÓW

Szybko zakończył się udział Tytanów Wejherowo w rozgrywkach Pucharu Polski...
19
Poniedziałek
Październik 2020
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KONKURS "DO HYMNU"

2020-02-28 12:54:55

Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie wzięła udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu". Wczoraj, na przesłuchaniu konkursowym uczniowie szkoły wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę i Gaude Mater Polonia.

"Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie, przez co najmniej połowę uczniów szkoły, Hymnu Państwowego oraz wybranych dwóch pieśni patriotycznych. Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie jako jedyna w naszym mieście wzięła udział w konkursie.

W zmaganiach bierze udział 300 szkół z terenu całego kraju. W dniach od 17 lutego do 10 kwietnia br. trwają przesłuchania konkursowe pierwszego etapu. Jurorzy odwiedzają wszystkie szkoły zgłoszone do konkursu w danym województwie (w województwie pomorskim jest to 15 szkół podstawowych), by wysłuchać wykonań Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni patriotycznych do wyboru (Bogurodzica; Gaude Mater Polonia; Rota; Marsz Polonia; Boże, coś Polskę; Święta miłości kochanej Ojczyzny; Żeby Polska była Polską).

We czwartek 27 lutego występ uczniów Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego oceniało jury w składzie:dr hab. Aleksandra Grucza-Rogalska z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Roman Grucza z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Oprócz Mazurka Dąbrowskiego wejherowscy uczniowie zaśpiewali także Rotę raz Gaude Mater Polonia. Zgodnie z regulaminem, utwory musiały zostać wykonane w oryginalnych tonacjach, a cappella, jednogłosowo przy zaangażowaniu nie mniej niż połowy uczniów szkoły.

W sali gimnastycznej szkoły zgromadziło się łącznie 140 uczniów klas od I do VIII, którzy z wielkim zaangażowaniem wspólnie wykonali wszystkie trzy pieśni. Czy zyskają uznanie w oczach jury i awansują do kolejnego etapu, dowiemy się w terminie do 30 kwietnia br. W pierwszym etapie (przesłuchania konkursowe przez lokalne jury) wyłonionych zostanie z każdego województwa 5 szkół, które awansują do etapu drugiego – centralnego.

Tomasz Magulski

Tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: @SP.S.Zmartwychwstanek.WejherowoPrzeczytaj również
Środa 14 października byłą wietrznym i deszczowym dniem na Pomorzu. Służby ratunkowe były wzywane do przeróżnych zdarzeń, z których zdecydowana większość nie powodowała poważnych szkód ani...

2020-10-15 09:11:00

Wraz z końcem 2020 roku mija termin składania wniosków o wykupie na własność mieszkania komunalnego z maksymalna bonifikatą. Chętni powinni jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie...

2020-10-12 10:45:49

Wczoraj podczas uroczystego zakończenie wejherowskiego konkursu literackiego ogłoszono laureata nagrody GRYF LITERACKI 2019, którym został Andrzej Janusz, autor "Żelewscy w cieniu von dem...

2020-10-14 09:58:14

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!