DANE EPIDEMIOLOGICZNE

DANE EPIDEMIOLOGICZNE

Wciąż dużo zachorowań w powiecie wejherowskim. W całym województwie...
KOLEJNE LABORATORIUM

KOLEJNE LABORATORIUM

Dobra wiadomość dla mieszkańców Pomorza. Laboratorium diagnostyczne Invicta...
LASY NIEDOSTĘPNE

LASY NIEDOSTĘPNE

Ta informacja zasmuciła wielu mieszkańców. Rząd zabrał jedną z ostatnich...
SYPIĄ SIĘ MANDATY

SYPIĄ SIĘ MANDATY

Żarty się skończyły. Od 1 kwietnia w myśl obostrzonych przepisów...
JAJO - FOTO

JAJO - FOTO

Wielka pisanka i wielkanocny zajączek jż zdobią wejherowski rynek. Zawsze...
6
Poniedziałek
Kwiecień 2020
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ady, Celestyny, Ireneusza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

STOP POŻAROM TRAW

2020-03-15 13:44:46

W ramach corocznej ogólnopolskiej  kampanii "STOP pożarom traw", strażacy podejmują działania mające na celu zwiększenie świadomości mieszkańców powiatu wejherowskiego tym problemem. Między innymi zwracają uwagę na grożące niebezpieczeństwo związane z pożarami suchych traw.

Okres wiosenny na przełomie od połowy lutego do drugiej dekady maja to czas, w którym roślinność dopiero budzi się do życia, a po zimie zalegają duże ilości wyschniętych pozostałości roślinnych. Sprzyja to szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów suchych traw w wyniku podpaleń lub celowego wypalania. Co roku odnotowuje się wzrost w okresie wiosennym interwencji straży pożarnej w związku z  tego typu pożarami.

Co roku na terenie całego kraju poszkodowani zostają, a nawet giną ludzie w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy prowadzący działania gaśnicze. Dochodzi do przeniesienia się ognia na tereny leśne, budynki gospodarcze, produkcyjne i mieszkalne. Straty pożarowe wówczas są liczone w dziesiątkach a nawet setkach tysięcy złotych.

Pożary traw powodują spustoszenie flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatun­ków zwierząt gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. W płomieniach lub na skutek podwyższonej tem­peratury ginie wiele pożytecznych zwierząt: owady, płazy, ssaki. Wbrew błędnym przekonaniom wypalanie traw nie przynosi korzyści, a wręcz pro­wadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Często giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru.

Wypalanie traw jest niedozwo­lone mówi m.in. o tym Ustawa o ochronie przyrody, Ustawa o lasach, oraz Kodeks wykroczeń. Za tego typu działanie grozić nam może  kara aresztu, nagany lub grzywny, której wyso­kość może wynosić do 5.000 zł. A w przypadku zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wypalanie traw na obszarach rolnych może także spowodować ograniczenie lub cofnięcie dopłat bezpośrednich otrzymywanych przez rolników z Unii Europejskiej.

W sezonie wiosennym w roku 2016 do pożarów suchych traw, obszarów leśnych i ognisk pozostawionych bez dozoru straż pożarna interweniowała ponad 90 razy – udział wzięło prawie 150 zastępów  i ponad 600 strażaków. W 2017 roku odnotowano już 17 pożarów, gdzie udział wzięło 25 zastępów i ponad 100 strażaków.

opr. qratorPrzeczytaj również
Tragiczny w skutkach pożar w kamienicy na ulicy Kopernika. Pomimo dokonanej w trakcie akcji gaśniczej ewakuacji, jedna osoba nie żyje.

2020-03-23 08:24:12

Nowa łódź ratownicza z silnikiem zaburtowym będzie stanowiła wyposażenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Wejherowie, zapewniając sprawną realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego, oraz...

2020-01-09 11:38:44

Jedna osoba nie żyje, druga osoba w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Oto tragiczny bilans pożaru jaki wybuchł w sobotę 14 grudnia w budynku wielorodzinnym na ulicy Śmiechowskiej w Wejherowie.

2019-12-16 21:13:11

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!