CHORYCH PRZYBYWA

CHORYCH PRZYBYWA

W ostatnim czasie na całym Pomorzu znacznie zwiększyła się ilość osób...
TYTOŃ BEZ AKCYZY

TYTOŃ BEZ AKCYZY

Ponad 15 kilogramów krajanki tytoniowej bez akcyzy wpadło w ręce...
NOWY PARK MIEJSKI - FOTO

NOWY PARK MIEJSKI - FOTO

Wczoraj, uroczyście i w towarzystwie wielu gości, uroczyście otwarto Park...
SINICE W WODZIE

SINICE W WODZIE

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął...
BUDOWA WINDY

BUDOWA WINDY

W okresie wakacyjnym w placówkach oświatowych trwają remonty i...
13
Czwartek
Sierpień 2020
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DIABELSKIE SKRZYPCE

2020-07-20 23:15:53

W ramach cyklu "Kolekcje" Wejherowskie Centrum Kultury przygotowało wystawę prezentującą znany i popularny na Kaszubach instrument jakim są diabelskie skrzypce. W galerii "Za szybą" obejrzeć możemy bogatą kolekcję instrumentów.

Diabelskie skrzypce to ludowy instrument muzyczny wyglądem przypominający miotłę. Składa się z długiego, mierzącego nawet dwa metry drewnianego pręta zwieńczonego główką z maską gbura lub diabła, o wiechowatych włosach wyłażących spod kapelusza, którego rondo przyozdabiają dzwoniące przy każdym ruchu blaszaki oraz z przymocowanej do pręta drewnianej lub blaszanej skrzynki, pełniącej funkcję rezonatora. Pudełko rezonansowe może być wypełnione różnego rodzaju brzękadłami, wydającymi charakterystyczny brzęczący dźwięk przy potrząsaniu instrumentem lub przy uderzaniu jego nóżką o podłogę. Poniżej połowy kija jest umieszczona deska mającą kształt skrzypiec. Diabelskie skrzypce mają zwykle dwie druciane struny, na których gra się za pomocą drewnianego kija wykorzystywanego tak do pocierania, jak i uderzania w struny lub inne części instrumentu.

Diabelskie skrzypce występują przede wszystkim na Kaszubach i na Kurpiowszczyźnie. Na Kaszubach służą głównie do gry perkusyjnej. Kurpiowska odmiana instrumentu ma zwykle gałkę umożliwiającą zmianę naciągu strun, co czyni diabelskie skrzypce zdatnymi do akompaniowania, a nawet do gry melodycznej.

Na Kaszubach występował kiedyś zwyczaj muzykowania cmentarnego związany z wierzeniem, że w nocy poprzedzającej dzień Wszystkich Świętych pokutujące dusze zmarłych mają szansę na dostąpienie zbawienia. W tym celu musiały przedrzeć się na cmentarz pilnowany przez diabły i upiory. Hałas wydobywany przez diabelskie skrzypce oraz inne tradycyjne narzędzia dźwiękowe miał wabić zmarłych i odpędzać nieżyczliwe złe duchy.

Współcześnie instrument można dostrzec i usłyszeć w składach ludowych kapel, w których pełni funkcję perkusyjną i basową. Jest jednym z symboli tożsamości regionalnej Kaszubów.

W galerii "Za szybą" w Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskie Centrum Kultury przygotowało wyjątkową wystawę diabelskich skrzypiec z kolekcji Tadeusza Makowskiego, który własnoręcznie wykonał wszystkie zaprezentowane na wystawie instrumenty. Tadeusz Makowski jest twórcą ludowym, muzykiem, gawędziarzem, budowniczym instrumentów ludowych, pomysłodawcą imprez regionalnych oraz autorem wystaw (m.in. "Instrumenty Kaszub - muzyka i wykonanie"). Laureat licznych konkursów i festiwali promujących autentyczną twórczość ludową oraz traktujących o ochronie dziedzictwa kulturowego. Doświadczony w prowadzeniu warsztatów sztuki ludowej dla dzieci i dorosłych.

opr. qrator

foto: WCKPrzeczytaj również
W ramach cyklu Kolekcje we foyer Filharmonii Kaszubskiej oglądać możemy wystawę "Stare widokówki i pocztówki Wejherowa", która powstała na bazie bogatej kolekcji pocztówek i widokówek Alfonsa...

2020-08-08 13:51:17

Wspaniała informacja dla miłośników śpiewu chóralnego na najwyższym poziomie. W sobotę 15 sierpnia Zespół Wokalny Art’n’Voices do koncert w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Wejherowie.

2020-08-07 09:02:21

Zdjęcia Patrycji Kruk powstałe we współpracy z Teatru Tańca "Sarasvati" można oglądać we foyer Filharmonii Kaszubskiej. Artystka, będąca także miłośniczką baletu, wielokrotnie uwieczniała...

2020-08-06 10:46:36

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!