DRZEWKA BOŻONARODZENIOWE

DRZEWKA BOŻONARODZENIOWE

Za Kika dni w Lasach Państwowych rusza tradycyjna sprzedaż choinek –...
KASZUBSKIE ARCHIWUM

KASZUBSKIE ARCHIWUM

Projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci dobiega końca. To p ionierskie...
PRZYJEŻDŻA MAMMOBUS

PRZYJEŻDŻA MAMMOBUS

Ostatnia tegoroczna tura bezpłatnych badań mammograficznych na terenie...
POLICYJNY POŚCIG

POLICYJNY POŚCIG

Niezatrzymanie siędo kontroli drogowej było początkiem nieszczęść...
PRAWKO ZOSTAJE W DOMU

PRAWKO ZOSTAJE W DOMU

Już od 5 grudnia poruszając się samochodem nie będziemy musieli wozić ze...
3
Czwartek
Grudzień 2020
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

2020-07-31 00:00:07

Wejherowskie Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 na realizację warsztatów w ramach projektu "Larwy, maszkary, gwiżdże". Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich tradycji.

W ramach projektu w Filharmonii Kaszubskiej odbywają się warsztaty animacyjno-edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zaplanowane zostały cztery cykle spotkań: "Kaszubski Janko Muzykant", "Muzycznie z rokiem obrzędowym", "Kolęda - kaszubscy przebierańcy" oraz "Zakręć się słomą". Zajęcia odbywają się pod okiem twórców ludowych, muzyków, gawędziarzy i mistrzów budowy instrumentów ludowych.

- Zależy nam na tym, by dawne tradycje propagować wśród wszystkich pokoleń mieszkańców naszego regionu. Uczestnicy uczą się samodzielnego wykonywania rekwizytów używanych podczas wydarzeń roku obrzędowego na Kaszubach. Ważne uzupełnienie tematu stanowią prelekcje na temat ich historii poprzedzające każde ze spotkań. Dawniej ogromne znaczenie miało obrzędowe wykorzystanie narzędzi akustycznych i kaszubskich instrumentów ludowych. – mówi Izabela Bukowska - specjalista ds. projektówWejherowskiego Centrum Kultury.

W lipcu w Filharmonii Kaszubskiej odbyły się cieszące się dużym powodzeniem zajęcia dla najmłodszych uczestników. Dzieci zapoznały się z legendą o obrzędowej funkcji ludowych instrumentów oraz samodzielnie wykonały małe i duże diabelskie skrzypce, a także oczywiście nauczyły się na nich grać. Obecnie rozpoczęły się zajęcia z pierwszego cyklu dedykowanego młodzieży, dorosłym i seniorom. Aby dogłębnie poznać wszystkie tajniki warsztatu mistrza, uczestnicy podczas każdego cyklu dla grupy starszej, odwiedzają również każdego z twórców w jego naturalnym środowisku, czyli w warsztacie pracy.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie znajdą informacje na ten temat na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury www.wck.org.pl lub dzwoniąc pod numer 58 6722775.

opr. qrator

foto: WCKPrzeczytaj również
Najbliższy koncert z cyklu: Spotkania z muzyką Kaszub, przygotowany przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie został przeniesiony do Internetu. Z uwagi na obostrzenia...

2020-11-28 13:31:50

Już jutro każdy będzie mógł zapoznać się z krótkometrażowym filmem zrealizowanym przez Wejherowskie Centrum kultury, który opowiada o udziale mieszkańców Pomorza i Kaszub w Bitwie Warszawskiej.

2020-11-10 09:14:46

W najbliższy wtorek w wejherowskim Muzeum odbędzie się autorski koncert pianisty jazzowego Michała Ciesielskiego, połączony z promocją jego ostatniej płyty Share Lokation. Kompozytor i wykonawca...

2020-10-19 12:16:14

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!