PANIE POKAZAŁY KLASĘ

PANIE POKAZAŁY KLASĘ

Ostatni weekend był bardzo owocny dla naszych kickboxerek, które na dwóch...
TYTANI ROZPOCZĘLI ROZGRYWKI

TYTANI ROZPOCZĘLI ROZGRYWKI

Od przegranej rozpoczęli sezon 2021/2022 szczypiorniści KS Tytani...
BIEGANIE I POMAGANIE

BIEGANIE I POMAGANIE

W niedzielę w Bolszewie odbyła się charytatywna impreza sportowa, której...
ZLOT TURYSTÓW SENIORÓW

ZLOT TURYSTÓW SENIORÓW

Po raz ósmy odbył się w Wejherowie Zlot Turystów Seniorów. Impreza odbywa...
OBOWIĄZKOWA DERATYZACJA

OBOWIĄZKOWA DERATYZACJA

Zgodnie z postanowieniami r egulaminu utrzymania czystości i porządku na...
21
Wtorek
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz
Strona główna » Nauka

BIEGLE WŁADAJĄ NIEMIECKIM

2015-03-15 22:17:11

Uczniowie "Samochodówki" z certyfikatami Goethe-Institut. Wręczenie świadectw Goethe – Zertifikat B1 uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, połączone było z inauguracją wystawy o tragicznych losach Bronisławy Czubakowskiej – przymusowej robotnicy w Niemczech.

Uroczyste wręczenie certyfikatów Goethe – Zertifikat B1 uczniom klasy IIe V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, miało miejsce w piątek 13 marca. Gośćmi honorowymi byli Starosta Powiatu Wejherowskiego - Gabriela Lisius, Członek Zarządu Powiatu - Wojciech Rybakowski, Przewodniczący Komisji Edukacji Starostwa - Ludwik Zegzuła oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 - Anna Wilk.

Uroczystość została przygotowana i poprowadzona przez samych uczniów, w znacznej części w języku niemieckim. Momentem kulminacyjnym było wręczenie świadectw językowych uczniom klasy IIe. Czterem osobom które najlepiej zdały egzamin certyfikaty wręczyła osobiście Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius. Specjalne podziękowania od uczniów otrzymały także nauczycielki języka niemieckiego, które przygotowały młodzież do egzaminu - Anna Guziuk i Katarzyna Drausal.

- Chcę wam wszystkim bardzo pogratulować, ponieważ są wśród was tacy, których wyniki ze wszystkich części egzaminu osiągnęły poziom bardzo dobry, czyli powyżej 90 procent. Egzaminatorki były zachwycone poziomem jaki prezentujecie. Dwadzieścia sześć osób przystąpiło do testu i dwadzieścia sześć osób zdało. To jest ogromnym sukcesem. Mało tego, najniższą oceną była ocena plus dostatecznypowiedziała dyrektor Anna Wilk.

- Jest to kolejny wspaniały etap waszego życia. Podnieśliście sobie poprzeczkę i pokonaliście ją. Pewnie takich poprzeczek będzie jeszcze wiele w waszym życiu - powiedziała starosta Gabriela Lisius zwracając się do młodzieżyTo jest przepustka do dalszego kształcenia, to jest przepustka do pracy. Dzisiaj bez znajomości języków obcych trudno się poruszać w świecie. Dlatego gratuluję wam. Inwestujecie w siebie i swoje wykształcenie. A to jest dzisiaj bardzo ważne.

Goethe-Zertifikat B1 jest egzaminem z języka niemieckiego dla młodzieży i dorosłych. Potwierdza on umiejętność posługiwania się językiem niemieckim na poziomie samodzielności i odpowiada trzeciemu poziomowi (B1) na sześciostopniowej skali oceny kompetencji Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Zdanie egzaminu Goethe-Zertifikat B1 oznacza umiejętność zrozumienia głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych danej osobie spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd. Certyfikaty Goethe-Institut są uznawane na całym świecie i akceptowane przez pracodawców oraz instytucje edukacyjne w wielu krajach jako poświadczenie kwalifikacji języka niemieckiego.

Podczas uroczystości zainaugurowano także wystawę poświęconą tragicznym losom Bronisławy Czubakowskiej – przymusowej robotnicy w Niemczech. Podczas drugiej wojny światowej została ona wywieziona do Niemiec i tam pracowała w brandenburskiej fabryce juty. Za błahe przewinienie - podpalenie papieru w ubikacji - została skazana na karę śmierci, którą wykonano. Wystawa, która składa się łącznie z kilkudziesięciu plansz, została przygotowana przez młodzież gimnazjalną ze Zgierza. Jest ona efektem międzynarodowego, polsko-niemieckiego projektu badania losów przymusowych robotników w Niemczech. Wystawa był już pokazywana w wielu miastach na terenie Niemiec i Polski.

- To jest tylko cześć wystawy, ponieważ całość składa się z 24 tablic powiedziała dyrektor Anna Wilk wskazując na plansze eksponowane w sali - Mam nadzieję że uda nam się tę wystawę pokazać gdzieś w mieście, szerszej publiczności, nie tylko naszej młodzieży.

Uroczystość zakończyła się humorystycznym akcentem. Męska część braci uczniowskiej przygotowała scenkę kabaretową, w żartobliwy i prześmiewczy sposób ukazującą kulisy żeńskiej siatkówki reprezentacji Niemiec. Rolę niemieckich siatkarek brawurowo odegrali uczniowie szkoły.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W ostatnim dniu sierpnia, podczas skromnej uroczystości w Starostwie Powiatowym, odbyło się uroczyste ślubowanie i wręczenie aktów mianowania nauczycielom.

2021-09-02 12:03:29

Kolejny rocznik zakończył studia. W piątek blisko 40. absolwentów odebrało dyplomy ukończenia studiów socjologicznych. Na uroczystym wręczeniu dyplomów obecni byli Starosta Powiatu Puckiego...

2021-07-17 18:19:33

Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie wywalczyli tytuł Mistrzów Świata w międzynarodowym finale konkursu Odysei Umysłu, który zakończył się na...

2021-06-01 08:42:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!