WYSTAWA RZEŹB

WYSTAWA RZEŹB

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb...
GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

W najbliższy weekend swój pierwszy mecz w sezonie rozegrają szczypiorniści...
MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

Przed nami VII edycja konkursu " Méster Bëlnégò Czëtaniô", który wyłania...
REWITALIZACJA PARKU KASZUBSKIEGO

REWITALIZACJA PARKU...

Dzisiaj Prezydent Wejherowa podpisał umowę z firmą Produkcja i Eksploatacja...
WIELKA AKCJA DROGÓWKI

WIELKA AKCJA DROGÓWKI

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich...
20
Niedziela
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ODBLASK TAJEMNICY

2020-08-14 08:35:22

Dla wszystkich, wierzących i niewierzących, dzieła sztuki inspirowane przez Pismo Święte pozostają jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna – mawiał św. Jan Paweł II. Te słowa były inspiracją dla artystów, którzy poprzez sztukę wyrazili ponadczasowe religijne tematy. Efekty ich pracy zobaczymy na wystawie w galerii Filharmonii Kaszubskiej.

Św. Jan Paweł II 4 kwietnia 1999 r. napisał "List do artystów" w którym zwracał się bezpośrednio do twórców kultury, wyrażając uznanie dla ich pracy i zachęcając ich do przedstawiania tajemnicy Boga w swych dziełach. Na pewno nie bez znaczenia był fakt, że Karol Wojtyła sam był artystą – za młodu aktorem, a prze całe życie pisarzem i poetą.

W "Liście do artystów" św. Jan Paweł z ubolewaniem zauważa, że drogi wiary i sztuki współczesnej rozeszły się, i apeluje do artystów, by powrócili do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum.

Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem św. Jana Pawła II. Z tej okazji Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława zaprosił dwunastu artystów malarzy, by środkami sztuki współczesnej, z wrażliwością i temperamentem właściwym naszej epoce, wyrazili ponadczasowe religijne tematy. W ten sposób powstała wystawa "Odblask Tajemnicy", którą obejrzeć będzie można w galerii Filharmonii Kaszubskiej od soboty 15 sierpnia br. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 17 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 11:00.

Na wystawie "Odblask Tajemnicy" obejrzeć można prace 12 wybitnych współczesnych polskich artystów: Karola Bąka, Andrzeja Boj Wojtowicza, Krzysztofa Izdebski-Cruz, Wacława Jagielskiego, Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton, Dariusza Kalety, Krzysztofa Klimka, Marcina Kołpanowicza, Jarosława Kukowskiego, Daniela Pawłowskiego, Józefa Stolorza i Krzysztofa Wiśniewskiego.

qratorPrzeczytaj również
Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb Waldemara Musika. Oprócz twórczości rzeźbiarskiej artysta znany jest ze swoich dokonań konserwatorskich jako...

2020-09-18 14:13:21

Przed nami kolejna edycja wydarzenia artystycznego Spichlerz Sztuki. Pomimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, organizatorzy znaleźli taką formułę wydarzenia, które zaoferuje...

2020-09-15 10:15:06

Cały dzień atrakcji i szczytny cel. Druhowie Ochotniczej straży Pożarnej w Orlu organizują festyn charytatywny podczas którego zbierane będą pieniądze na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego.

2020-09-17 09:04:10

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!