DWA MECZE TYTANÓW

DWA MECZE TYTANÓW

Nasi szczypiorniści i szczypiornistki w najbliższą sobotę rozegrają swoje...
KONKURS ANULOWANY

KONKURS ANULOWANY

Nie odbędzie się popularny w Wejherowie konkursu na najbardziej atrakcyjną...
UCIECZKA ŚWINI

UCIECZKA ŚWINI

Scena jak z komedii Stanisława Barei. Samotny tucznik spaceruje sobie po...
ZBUDUJ SZOPKĘ – KONKURS

ZBUDUJ SZOPKĘ – KONKURS

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udział w konkursie na...
DLA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

DLA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

Od października trwa kolejna edycja ogólnopolskiej akcji przypominającej...
27
Piątek
Listopad 2020
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NASZA HISTORIA

2020-10-01 10:25:50

Przybliżyć historię, pobudzić patriotyzm, a także zachęcić do samodzielnego zgłębiania dawnych losów ma realizowany przez Wejherowskie Centrum Kultury projekt  "Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami" pielęgnujący pamięć o udziale lokalnej pomorskiej społeczności w Bitwie Warszawskiej.

W 2018 roku Wejherowskie Centrum Kultury brało udział w pielęgnowaniu setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2019 roku trwały przygotowania do rocznicy - Zaślubin Polski z Morzem, (2020r.), a w samym 2020 roku zaangażowane jest w pielęgnowanie pamięci o Bitwie Warszawskiej - nazywanej też Cudem nad Wisłą.

Aby uhonorować to wydarzenie powstał projekt "Kaszuby i Pomorze w walce z bolszewikami". Przedsięwzięcie to otrzymało dofinansowanie w ramach Programu "Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920" ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020. Projekt powstał pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Projekt ma przybliżyć udział Kaszubów w Bitwę Warszawską 1920 i podkreślić ich niesamowite zaangażowanie w to historyczne wydarzenie.

Głównym elementem przedsięwzięcia była plenerowa rekonstrukcja historyczna ukazująca wydarzenia sprzed stu lat. Dzięki niej przedstawione zostały historie, postaci, ale przede wszystkim niezłomny charakter ludzi Kaszub i Pomorza, którzy wykazali się imponującą wolą walki w niepodległej Polsce. Ukazane zostały heroiczne postawy nie tylko żołnierzy, ale i ludności cywilnej - choćby rybaków, którzy swymi łodziami transportowali broń. Niestety ze względu na sanitarne obostrzenia i warunki podyktowane tym specyficznym, pandemicznym czasem - rekonstrukcja odbywała się bez udziału publiczności. Powstanie natomiast na jej podstawie krótkometrażowy film fabularny opowiadający o tamtych czasach. Przygotowany materiał video stanowić będzie znakomity materiał edukacyjny dla szkół i instytucji kulturalno-oświatowych. Pozwoli w nieszablonowy sposób opowiedzieć o tych fascynujących zdarzeniach.

Procesowi powstawania filmu towarzyszył plener malarski, podczas którego lokalni artyści tworzyli obrazy ukazujące sceny batalistyczne, portrety i pejzaże. Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa pt. "Nasza, kaszubsko-pomorska Niepodległa" prezentująca powstałe obrazy. Zaprezentowana zostanie w Filharmonii Kaszubskiej. Powstałe obrazy wykorzystane zostaną również jako element gier edukacyjnych stanowiących pomoc dydaktyczną dla nauczycieli historii.

Wejherowskie Centrum Kultury planuje również stworzenie szeregu zagadek tematycznych, które pozwolą w atrakcyjny sposób  poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Przygotowane materiały ukazujące historię naszych przodków mają korzystnie wpłynąć na wzmocnienie więzi międzypokoleniowej z regionem, zbudować poczucie wspólnoty i przynależności do tzw. "Małej Ojczyzny". Przede wszystkim jednak pielęgnować pamięć o naszej historii i bohaterach, by czas ich nie zaćmił i w niepamięć nie obrócił.

źródło: Wejherowskie Centrum Kultury

opr. orator

foto: WCKPrzeczytaj również
Nie odbędzie się popularny w Wejherowie konkursu na najbardziej atrakcyjną dekorację świąteczną balkonu, okna lub ogrodu na terenie Wejherowa. Powodem takiej decyzji jest panująca epidemia...

2020-11-27 11:04:00

Dzięki szybkiemu zdiagnozowaniu nowej i rzadkiej choroby PIMS-TS, udało się uratować życie trójki dzieci, które trafiły na Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Okazuje się,...

2020-11-25 10:36:26

Od października trwa kolejna edycja ogólnopolskiej akcji przypominającej zasady poruszania się pieszych po zmroku oraz zachęcającej do noszenia odblasków oraz kamizelek odblaskowych – Świeć...

2020-11-26 11:04:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!