PAMIĘTAJMY...

PAMIĘTAJMY...

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, więc coraz więcej ludzi pojawia się...
DOBRANA PARA

DOBRANA PARA

Mężczyzna i kobieta zostali zatrzymani w związku z kradzieżami ubrań w...
KASZUBSKIE DYKTANDO – NOWA FORMUŁA

KASZUBSKIE DYKTANDO – NOWA...

Z powodu panującej pandemii, organizatorzy XIX Kaszubskiego Dyktanda...
DANE EPIDEMICZNE

DANE EPIDEMICZNE

W weekend 93, w poniedziałek 32 a we wtorek 64 osoby z terenu powiatu...
PASJONAT HISTORII?

PASJONAT HISTORII?

Scytyjski miecz z okresu VIII-VI wieku p.n.e., cenne starodruki, broń białą...
21
Środa
Październik 2020
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GRYF LITERACKI 2019

2020-10-14 09:58:14

Wczoraj podczas uroczystego zakończenie wejherowskiego konkursu literackiego ogłoszono laureata nagrody GRYF LITERACKI 2019, którym został Andrzej Janusz, autor "Żelewscy w cieniu von dem Bacha".

Do tegorocznej edycji Gryfa Literackiego nominowane zostały 32 publikacje. Zgodnie z regulaminem, wszystkie one są związane z powiatem wejherowskim: wydane na terenie powiatu lub ich autor pochodzi z regionu, bądź też tematyka książki dotyczy naszego powiatu. Pierwotnie rozstrzygnięcie konkursu miało zapaść marcu br. ale z uwagi na panującą wtedy sytuację epidemiczną oraz ograniczenia w działalności firm i instytucji, zostało przeniesione na październik.

Uroczysta ale skromna gala wręczenia statuetki GRYFA LITERACKIEGO 2019 , miała miejsce we wtorek 13 października br., w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. Decyzją Kapituły konkursu nagrodę przyznano Andrzejowi Januszowi za książkę "Żelewscy w cieniu von dem Bacha". Laudację wygłosił red. Adam Hebel z Radia Gdańsk.

Książka, składająca się z siedmiu części,  traktuje o kaszubskiej szlacheckiej rodzinie Żelewskich, ale także i o innych przedstawicielach tej klasy społecznej z Kaszub i Pomorza. To historia szlachty na pograniczu kaszubsko-polsko-niemieckim na przestrzeni XIX i XX wieku z jej złożoną kaszubsko-polsko-katolicką i kaszubsko-niemiecko-ewangelicka tożsamością. Rzecz dzieje się nie tylko na kaszubskim pograniczu (teren powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego), ale także na całym Pomorzu, w Wielkopolsce i Poznaniu, Małopolsce i Krakowie, Galicji. Czytelnik znajdzie w niej także wątki kolonialne z Niemieckiej Afryki Wschodniej. Całość opracowana została na podstawie licznych źródeł z archiwów polskich, niemieckich, państwowych, kościelnych i prywatnych oraz bogatej literaturze również polskiej i niemieckiej.

Jury konkursu przyznało także wyróżnienie, które trafiło do Aleksandry Kurowskiej-Susudorf za książkę "Oswoić śmierć", która podejmuje skomplikowany temat kaszubskich zwyczajów i rytuałów około pogrzebowych. Książka zawiera także ich autorską interpretację.

Nagrody wręczyli: zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.

opr. qrator

foto: H. PołchowskiPrzeczytaj również
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, więc coraz więcej ludzi pojawia się na cmentarzach, by uprzątnąć nagrobki najbliższych. Są jednak takie groby, którymi nikt  się nie zajmuje. Akcja "Nie...

2020-10-21 09:39:59

Od przyszłego wtorku cały teren Paku Kaszubskiego w centrum miasta zostanie zamknięty. Rozpoczną się tam prace budowlane związane z rewitalizacją i modernizacją tego terenu. Prace potrwają około...

2020-10-15 14:28:55

Środa 14 października byłą wietrznym i deszczowym dniem na Pomorzu. Służby ratunkowe były wzywane do przeróżnych zdarzeń, z których zdecydowana większość nie powodowała poważnych szkód ani...

2020-10-15 09:11:00

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!