WYBORY WÓJTA PRZESUNIĘTE?

WYBORY WÓJTA PRZESUNIĘTE?

Wszystko wskazuje na to, ze mieszkańcy gminy Wejherowo nowego wójta wybiorą...
POKŁOSIE SESJI

POKŁOSIE SESJI

Wtorkowa Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Wejherowa zajęła kilkoma sprawami...
NIELETNI SPRAWCĄ ROZBOJU

NIELETNI SPRAWCĄ ROZBOJU

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie pracowali nad sprawą...
Z TĘSKNOTY ZA FORCECONEM

Z TĘSKNOTY ZA FORCECONEM

Od 2016 roku odbywał się w Wejherowie Zlot Fanów Gwiezdnych Wojen FORCECON,...
FINAŁ TUŻ, TUŻ

FINAŁ TUŻ, TUŻ

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy....
27
Środa
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZŁOŚĆ I IRYTACJA

2020-10-31 15:44:58

W piątek po południu poznaliśmy decyzję premiera o zamknięciu na trzy dni cmentarzy w całej Polsce. Ta deklaracja spowodowała natychmiastową reakcję społeczeństwa. Kto tylko mógł, ruszył po południu lub wieczorem na cmentarz aby zdążyć godnie przygotować mogiły bliskich na Święto Zmarłych.

Ruch na śmiechowskim cmentarzu był prawie taki jak 1 listopada. Tłum ludzi poruszał się w obie strony. Ci, którzy pospiesznie zanosili znicze i kwiaty, mijali zadowolonych wracających, którym udało się sprzątnąć i udekorować groby. Jedni i drudzy nie kryli swojego niezadowolenia z decyzji rządu w sprawie zamknięcia cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada.

Premier swoją decyzję uzasadniał względami bezpieczeństwa w okresie pandemii. Podkreślał, że rząd do ostatniej chwili wahał się i liczył, że podjęcie tak drastycznego kroku uda się uniknąć. Jak widać, pomylił się.

Mieszkańcy zbulwersowani są przede wszystkim sposobem wprowadzenia tej niespodziewanej restrykcji, bez wcześniejszych ostrzeżeń, że należy liczyć się z taką ewentualnością. W piątek 30 października wielu Polaków było już w drodze, często do bardzo odległych miejscowości, aby odwiedzić groby krewnych. Ci dowiedzieli się, że ich podróż jest bezcelowa.

Inni właśnie na sobotę zostawili sobie do wykonania prace porządkowe i dekorowanie grobów. Dowiedzieli się od premiera, że w tym roku nie będą mogli tego robić. Nikt nie zapali znicza w dniu 1 listopada.

Wściekli są handlarze sprzedający znicze i kwiaty. Ponieśli bardzo duże wydatki na zakup towaru, którego nie sprzedadzą. Zaskoczenia nie kryją także samorządowcy i administratorzy cmentarzy, którzy ponieśli konkretne koszty związane z przygotowaniem nekropolii oraz zabezpieczeniem i organizacją transportu zbiorowego na cmentarze. Okazało się, że wszystko to robili niepotrzebnie.

Nagła i niespodziewana decyzja rządu którą zakomunikował premier, świadczy o chaosie organizacyjnym w szeregach rządzących oraz braku spójnej strategii w walce z koronawirlsem, która byłaby zawczasu znana i precyzyjnie komunikowana społeczeństwu. Zamiast tego jesteśmy dosłownie w ostatniej chwili zaskakiwani nieprzemyślanymi decyzjami, które podejmowane są bez dogłębnej analizy. Takie działanie tylko potęguje wrażenie organizacyjnego chaosu i braku przemyślanej strategii epidemicznej, konsekwencje której odbijają się czkawką całemu społeczeństwu, kolejny raz potwierdzając braki kompetencyjne osób odpowiedzialnych za stan państwa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce protest solidarnościowy w obronie niezawisłości sędziowskiej i wolnych sadów. Była to także akcja wspierająca...

2021-01-21 09:35:41

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wejherowski sztab akcji jest w pełnej gotowości. Znamy już listę artystów, którzy swoimi występami uświetnią galę w...

2021-01-27 11:04:24

Wtorkowa Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Wejherowa zajęła kilkoma sprawami porządkowymi.  Najważniejsza wiadomość z obrad to decyzja radnych o możliwości zwolnienia osób niepełnosprawnych z opłat...

2021-01-27 12:58:43

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!