ZMIANA DOWÓDCY

ZMIANA DOWÓDCY

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy...
W SOBOTĘ MECZ

W SOBOTĘ MECZ

Piłkarze III ligi wracają na boiska. Po przerwie zimowej rozgrywki zostają...
UTRUDNIENIA DROGOWE W REDZIE

UTRUDNIENIA DROGOWE W REDZIE

Od najbliższego poniedziałku zamknięty dla ruchu zostanie most na ul....
KORONAWIRUS W STAROSTWIE

KORONAWIRUS W STAROSTWIE

W związku z wykryciem wirusa SARS-CoV-2 u jednego z pracowników Referatu...
PETYCJA POMORZAN

PETYCJA POMORZAN

Pomorscy samorządowcy obawiają się drastycznego zmniejszenia środków pomocy...
7
Niedziela
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Flicyty, Kajetana, Pauli
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PREMIERA FILMU

2020-11-10 09:14:46

Już jutro każdy będzie mógł zapoznać się z krótkometrażowym filmem zrealizowanym przez Wejherowskie Centrum kultury, który opowiada o udziale mieszkańców Pomorza i Kaszub w Bitwie Warszawskiej.

We środę 11 listopada, punktualnie o 16:00 na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury zaprezentowany zostanie krótkometrażowy film pt. "Kaszubi i Pomorze w walce z bolszewikami". Pierwotnie premiera miała mieć miejsce w Filharmonii Kaszubskiej, ale w związku z pandemicznymi obostrzeniami – odbędzie się w Internecie.

Film, który wyreżyserowała Jolanta Rożyńska – dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, stanowić ma materiał edukacyjny, wspomagający pedagogów w nauczaniu o niezwykle fascynującym wydarzeniu zwanym Cudem nad Wisłą, jak często określana jest Bitwa Warszawska. Wzięli w nim udział aktorzy-amatorzy i wolontariusze. Film ma na celu ukazanie zaangażowania mieszkańców Pomorza, w tym kaszubskich rybaków, a także żołnierzy w to historyczna wydarzenie.

Do współpracy przy tej realizacji Wejherowskie Centrum Kultury zaprosiło gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. W realizację tego przedsięwzięcia aktywnie włączyły się także: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego z Wejherowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 147 Pułk Piechoty "Gwardia Twierdzy Boyen", Stowarzyszenie Pomarenk z Jastarni, a także oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Jastarni.

W ramach projektu odbyła się rekonstrukcja historyczna, na podstawie której realizowane były zdjęcia do filmu. Zarówno rekonstrukcji, jak i zdjęciom towarzyszył plener malarski, podczas którego lokalni artyści - w tym członkowie Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Wejherowie "Pasja" stworzyli prace, które również miały ukazać walory naszego regionu. Oglądać je można obecnie przez szyby foyer Filharmonii Kaszubskiej.

opr. qrator

foto: WCKPrzeczytaj również
Wejherowskie Centrum Kultury ponownie otwiera swe podwoje. Po zniesieniu obostrzeń covidowych, jakie w stosunku do instytucji kultury miało miejsce w zeszłym tygodniu, placówka znowu jest...

2021-02-15 10:54:18

Od poniedziałku otwarte zostają galerie i muzea, które działać będą w reżimie sanitarnym. W związku z tym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przypomina i zaprasza do zwiedzania...

2021-01-30 13:14:51

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie aktywnie włącza się w dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując specjalny koncert, który...

2021-01-30 12:46:19

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!