WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

WSTRZYMANIE DOSTAW WODY

Ważna wiadomość dla mieszkańców osiedla Przemysłowa w Wejherowie. Jak...
ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE ARCHIWUM

2020-12-02 10:11:51

Projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci dobiega końca. To pionierskie przedsięwzięcie, o wyjątkowym i unikatowych charakterze dla społeczności kaszubskiej, ma na celu opracowanie, przygotowanie i zgromadzenia archiwum mówionej historii Kaszub.

W ramach Kaszubskiego Spichlerza Pamięci stworzono dźwiękowe archiwum gromadzące relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub. Tej niezwykłej inicjatywy podjęło się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W pierwszej fazie projektu istotą było wypracowanie metody nagrań biograficznych, która stosowana będzie przy zbieraniu relacji – opowieści o całym życiu mieszkańców naszego regionu. Udało się to zrobić przy wsparciu dra Dominika Czapigo z Fundacji Ośrodka KARTA, który na czerwcowych warsztatach przedstawił główne założenia metody i podzielił się swoim doświadczeniem dotyczącym prowadzenia wywiadów narracyjnych. W warsztatach wzięli nie tylko udział przedstawiciele wejherowskiego muzeum i osoby nagrywające w projekcie, ale zaproszono reprezentantów wszystkich najważniejszych muzeów kaszubskich, które od samego początku były partnerami przedsięwzięcia.

Całe lato trwały nagrania kaszubskich biografii, a później czasochłonne ich opracowanie. Prace wykonali dr Eugeniusz Pryczkowski i Adam Hebel. Zarejestrowali oni blisko 20 godzin relacji dotyczących przeróżnych aspektów życia na Kaszubach – dzieciństwa, życia rodzinnego, doświadczenia wojny, „wyzwolenia”, represji zarówno niemieckich jak i sowieckich, w końcu obrzędowości, zwyczajów, relacji międzyludzkich, pracy…

- Niezwykłą wartością zgromadzonego materiału jest to, że nasi rozmówcy opowiadali o swoich życiowych doświadczeniach po kaszubsku – mówi dr Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. - Uzupełnia to z pewnością lukę w nagraniach biograficznych w tym języku dotyczących losów mieszkańców Pomorza Gdańskiego w XX i XXI wieku.

Archiwum działać będzie przy MPiMK-P w Wejherowie. W ramach projektu stworzono stronę internetową: www.spichlerzkaszubski.pl, na której usłyszeć można fragmenty zarejestrowanych wspomnień oraz poznać bliżej ich autorów – dopowiada dr Andrzej Hoja, koordynator projektu. Na stronie znajdziemy także transkrypcje wypowiedzi i ich tłumaczenie na język polski, jak również formularz kontaktowy, który umożliwia zgłoszenie chęci podzielenia się własną opowieścią lub wskazania osób wartych nagrania.

Przed Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie o inicjatywie przypominać będzie ekspozycja plenerowa, prezentująca efekty tegorocznych nagrań – wybrane fragmenty relacji i sylwetki ich bohaterów.

Projekt Kaszubski Spichlerz Pamięci zainicjowany został dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

opr. qrator

foto: MPiMK-PPrzeczytaj również
Tablica informacyjna o inicjatywie parkrun stanęła w Parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Skromna uroczystość jej odsłonięcia była okazją do podziękowania sponsorom za zaangażowanie...

2021-01-13 10:35:08

Rząd doprecyzował zasady szczepień przeciwko koronawirusowi dla osób zakwalifikowany do etapu 1. Wśród nich są przede wszystkim seniorzy oraz pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz...

2021-01-13 11:04:10

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba odśnieżać chodniki, usuwać śnieg i sople z dachów. Każdy kto zlekceważy swoje obowiązki naraża się mandat karny.

2021-01-16 13:13:59

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!