DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Skromną oprawę miały tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych....
POWRÓT NA BOISKO

POWRÓT NA BOISKO

Grający w II grupie III ligi piłki nożnej Gryf Wejherowo, za kilka dni...
"INTELIGENTNE" PRZEJŚCIE

"INTELIGENTNE" PRZEJŚCIE

Tradycyjna sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych, może mieć...
POSIADAŁ AMUNICJĘ

POSIADAŁ AMUNICJĘ

Mężczyzna posiadał łącznie prawie 400 sztuk amunicji pochodzącej z czasów...
MECZ SIĘ NIE ODBYŁ

MECZ SIĘ NIE ODBYŁ

Kolejny raz w tym roku szczypiorniści KS Tytani Wejherowo nie wybiegli na...
1
Poniedziałek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŁOPATY W RUCH

2021-01-16 13:13:59

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba odśnieżać chodniki, usuwać śnieg i sople z dachów. Każdy kto zlekceważy swoje obowiązki naraża się mandat karny.

Zgodnie z przepisami, za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Nie ma wiec znaczenia, czy teren, na którym usytuowany jest chodnik, należy do właściciela nieruchomości czy też nie. Jeżeli chodnik do nieruchomości przylegający jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i np. złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania i zadośćuczynienia za utracone zarobki, poniesione koszty leczenia, czy zniszczone w momencie upadku posiadane przy sobie przedmioty.

Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas miejskiej zieleni, gdy na chodniku są płatne miejsca parkingowe lub gdy na wysokości nieruchomości znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. W takich przypadkach za oczyszczenie chodnika ze śniegu odpowiada gmina.

Niewypełnienie obowiązku odśnieżania grozi mandatem. Jeśli ukarana osoba nie zgodzi się go przyjąć lub nieodśnieżanie chodnika będzie zjawiskiem powtarzającym się, sprawa trafi do sądu.

W przypadku domów wielorodzinnych i kamienic odpowiedzialność za odśnieżenie chodnika spoczywa solidarnie na wszystkich mieszkańcach, ale najczęściej zajmuje się tym wynajęty zarządca wspólnoty lub spółdzielnia, wynajmując do tego celu specjalistyczne firmy.

Do obowiązków właściciela nieruchomości należy także usunięcie śniegu z dachu (nie tylko budynku mieszkalnego, ale i garażu czy budynku gospodarczego który bezpośrednio sąsiaduje z chodnikiem) oraz strącanie zwisających sopli lodu i nawisów śnieżnych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów.

Odśnieżanie trzeba przeprowadzić poprawnie. Śnieg trzeba odgarniać tak, by nie utrudniać przejazdu samochodom ani nie blokować przejścia pieszym.

Nie wolno usuwanego śniegu zgarniać na ulicę. Grozi za to grzywna. Gdyby przez wyrzucony na drogę śnieg doszło do wypadku, osoba odśnieżająca może za to odpowiadać jak za przestępstwo.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Bardzo skromnie obchodzono w tym roku rocznicę śmierci Jakuba Wejhera – założyciela naszego miasta. Uroczystości, z uwagi na pandemię, zostały ograniczone wyłącznie do złożenia kwiatów pod...

2021-02-22 09:43:10

Potężne kłęby dymu wydobywające się spod maski samochodu i unieruchomiony cały pas ruchu ulicy Gdańskiej w kierunku Redy. Przez moment było niebezpiecznie. Na szczęście szybko udało się sytuację...

2021-02-22 09:56:20

Umowy na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców, przez organizacje pozarządowe, zostały podpisane. Pierwsza grupa organizacji którym przyznano dotacje już podpisała umowy.

2021-02-26 10:58:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!