DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Skromną oprawę miały tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych....
POWRÓT NA BOISKO

POWRÓT NA BOISKO

Grający w II grupie III ligi piłki nożnej Gryf Wejherowo, za kilka dni...
"INTELIGENTNE" PRZEJŚCIE

"INTELIGENTNE" PRZEJŚCIE

Tradycyjna sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych, może mieć...
POSIADAŁ AMUNICJĘ

POSIADAŁ AMUNICJĘ

Mężczyzna posiadał łącznie prawie 400 sztuk amunicji pochodzącej z czasów...
MECZ SIĘ NIE ODBYŁ

MECZ SIĘ NIE ODBYŁ

Kolejny raz w tym roku szczypiorniści KS Tytani Wejherowo nie wybiegli na...
1
Poniedziałek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE SŁOWO ROKU

2021-01-25 10:29:13

Tylko do 31 stycznia można oddać swój głos w plebiscycie na Kaszubskie Słowo Roku 2020. Do wyboru jest jedno z pięciu słów lub wyrażeń, które Komisja Konkursowa zdecydowała się dopuścić do ścisłego finału.

Głosowanie internetowe rozpoczęło się 24 stycznia i potrwa do niedzieli 31 stycznia br. Pięć finałowych propozycji wybrano spośród 94 propozycji nadesłanych na plebiscyt Kaszubskie Słowo Roku 2020. Aż cztery z nich dotyczą koronawirusa.

Głos można oddać poprzez wpisanie w komentarzu numeru od 1 do 5 pod konkursowym postem na facebookowej stronie organizatora konkursu, Fundacji Kaszuby – TUTAJ.

Autorzy trzech słów, które zdobędą największą liczbę głosów, otrzymają kaszubskojęzyczne wydanie "Alicji w Krainie Czarów" (kasz. "Przigòdów Alicje w Cëdaczny Zemie"). Słowo, które otrzyma najwięcej ze wszystkich głosów, otrzyma tytuł Kaszubskiego Słowa Roku 2020.

Pięć finałowych słów i wyrażeń:

  • 1. Karujta sã! – Wynoście się! Precz! – Elegantsza wersja hasła-hitu Strajków Kobiet. Hasło to zaistniało na Kaszubach podczas protestów przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji w Polsce, które rozpoczęły się po wyroku wydanym 22 października 2020 r. przez Trybunał Konstytucyjny. Hasło to wykorzystano także w nakładce na fotografie profilowe w mediach społecznościowych, jako forma okazania wsparcia dla osób protestujących.
  • 2. Kòróna-wirusowé pòszëdło – epidemia koronawirusa – występowanie przypadków zachorowań na określonym terenie i w określonym czasie. Określenie to zaistniało na Kaszubach za sprawą ogólnoświatowej epidemii SARS-CoV-2, znanej w Polsce jako pandemia Covid-19. Jest to połączenie dwóch określeń, pierwszy człon: "kòróna-wirusowé" odnosi się do potocznej nazwy epidemii: "koronawirus", natomiast drugi człon: "pòszëdło" to tradycyjne, kaszubskie określenie epidemii, zarazy.
  • 3. Kòrónawërwas – koronawirus – najczęściej używane słowo w minionym 2020 r. i ten akurat wirus wywrócił wszystko do góry nogami, po kaszubsku można to nazwać wërwas. Hasło to nie zostało odnotowane wcześniej w Internecie. Mogło być popularne w użyciu tradycyjnym (w rozmowach). Jest to połączenie dwóch określeń, pierwszy człon nawiązuje do potocznej nazwy epidemii: "koronawirus" – "kòróna-wirus", a drugi człon to wariacja na temat słów "wirus" i "wërwas", oznaczającego ambaras, trudność, kłopot, problem, udrękę, utrapienie: "Z tobą to je ale wërwas!" – "Mam z tobą prawdziwe utrapienie". Wobec tego, dosłowne tłumaczenie określenia "kòrónawërwas" brzmiałoby: "koronaudręka".
  • 4. Larwa – maska, maseczka – coś, co musimy nosić na twarzy z powodu Covid. To kolejne określenie, które nawiązuje do ogólnoświatowej epidemii SARS-CoV-2, znanej w Polsce jako pandemia Covid-19, lub potocznie: epidemia koronawirusa. Określenie to spopularyzowały kaszubskie media. Za Słownikiem gwar kaszubskich B. Sychty (tom II, s. 331): larwa – 1. maska (Panëszczi noszą larwë. Òn miôł larwã na gãbie); 2. brzydka twarz (Ti twòji larwë wróble bë sã wëstraszëłë.); 3. w ogóle brzydki człowiek, zwłaszcza kobieta (Ta larwa mësli, że òna je piãknô.) W minionym roku określenie "larwa" odnoszono w sposób szczególny do maseczek i przesłon, noszonych z powodu epidemii SARS-CoV-2, co nadało temu tradycyjnemu słowu nowego znaczenia. W sieci można znaleźć maseczki nawiązujące do barw kaszubskiej flagi oraz do haftu kaszubskiego.
  • 5. Sztërnôstnica – kwarantanna – izolacja trwająca 14 dni, np. po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Jest to konkursowa propozycja, która także nawiązuje do ogólnoświatowej epidemii SARS-CoV-2. W 2020 roku w Polsce przymusową kwarantanną (początkowo 14-dniową, później 10-dniową) obejmowane były osoby, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 bądź przebywały z osobami, u których stwierdzono obecność wirusa, a także osoby, które przybywały do Polski z zagranicy.

opr. Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Aż 34. tytuły książkowe już zostały zgłoszone do konkursu Gryf Literacki, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach.

2021-02-25 10:22:26

Bardzo skromnie obchodzono w tym roku rocznicę śmierci Jakuba Wejhera – założyciela naszego miasta. Uroczystości, z uwagi na pandemię, zostały ograniczone wyłącznie do złożenia kwiatów pod...

2021-02-22 09:43:10

W ramach projektu Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa, powstanie nowe połączenie drogowe łączące ul. 12 Marca z ul. Reformatów. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy tamtejszych budynków. To...

2021-02-25 09:53:37

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!