NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
10
Sobota
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ROŚNIE EKOFABRYKA

2021-04-01 09:21:13

Hala dawnych zakładów drzewnych  w rejonie ul. Tartacznej i Budowlanych, z wolna staje się nowoczesną EkoFabryką. Prace nad jej stworzeniem trwają pełną parą. Powstaje nowoczesne centrum recyklingu, upcyklingu oraz warsztaty, a także Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Inwestycja powstaje na terenie około 2 ha, na których znajdowała się zniszczona (spalona w 2017 roku) hala zakładów drzewnych. Zakład Usług Komunalnych postanowił w tym miejscu stworzyć nowoczesną EkoFabrykę, na którą składają się m.in.: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), myjnia do pojemników i pojazdów, Centrum Edukacyjne, Biuro Obsługi Klienta, a także pomieszczenia warsztatowe do upcyklingu i recyklingu. Właśnie w tych nowoczesnych warsztatach powstaną stanowiska do do naprawy przedmiotów i sprzętów, biblioteka z odzysku, ścieżka edukacyjna dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty "Zrób to sam". Co ważne, każdy mieszkaniec będzie mógł tam samodzielnie zająć się naprawą i renowacją swojego zużytego sprzętu.

EkoFabryka prowadzić będzie także szeroko rozumianą działalność proekologiczną. Organizowane będą konferencje, szkolenia oraz spotkania o tematyce ekologicznej.

Główna idea przyświecająca koncepcji EkoFabryki, to zmiana myślenia ludzi. Nie każda zużyta lub zniszczona rzecz jest śmieciem. Coś, co dla nas jest odpadem, dla kogoś innego może być ciekawym lub pożądanym materiałem czy surowcem. Bardzo wielu przedmiotom, meblom, czy urządzeniom można dać drugie życie. Takie postępowanie wpisuje się w działalność ruchu zero waste – propagującego życie bez tworzenia śmieci i odpadków.

W ramach projektu EkoFabryki powstały także na terenie Wejherowa podziemne pojemniki tzw. gniazda, które przeznaczone są do selektywnej zbiórki odpadów. Gniazda rozmieszczone są w Śródmieściu Wejherowa, a zostaną uruchomione dla mieszkańców w pierwszej połowie Maja.

Całość inwestycji związanych z projektem EkoFabryki to koszt blisko 27 mln zł, z czego ponad 13,4 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestycja ma zostać ukończona w bieżącym roku.

opr. qrator

foto: UM WejherowoPrzeczytaj również
Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia, które zostanie po świętach. Podziel się tym, czego nie zjesz. Wesprzyj potrzebujących i przekaż jedzenie do lokalnej jadłodajni dla bezdomnych.

2021-04-05 15:26:34

W kwietniu odbywać się będzie w Wejherowie Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie pozbyć się zalegających, uciążliwych śmieci i odpadków.

2021-04-06 09:40:51

Choć pogoda oraz sytuacja epidemiczna nie zachęcają do odwiedzania placów zabaw, to funkcjonariusze Straży Miejskiej już sprawdzają stan tych obiektów. Wszystko po to aby dzieci które na nich się...

2021-04-06 14:51:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!