SPICHLERZ SZTUKI 2021

SPICHLERZ SZTUKI 2021

Miejsce nieoczywiste ale otwierające przed artystami zupełnie nowe...
JUBILEUSZ MZK

JUBILEUSZ MZK

To już 40 lat minęło odkąd na ulicach Wejherowa pojawiły się miejskie...
ZWYCIĘSTWO W PUCHARZE POLSKI

ZWYCIĘSTWO W PUCHARZE POLSKI

W środę, w ramach III rundy pomorskich eliminacji do rozgrywek Pucharu...
"SYBILLA" DLA MUZEUM

"SYBILLA" DLA MUZEUM

Prestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
BIESIADA LITERACKA

BIESIADA LITERACKA

W najbliższą niedzielę Agencja Artystyczna Nehrebeccy zaprasza do...
23
Czwartek
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

XXII ŚWIATOWY ZJAZD KASZUBÓW

2021-08-09 10:48:27

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, Puck będzie gospodarzem XXII Światowego Zjazdu Kaszubów. Impreza odbędzie się w dniach 21-22 sierpnia. W programie wiele wydarzeń artystycznych, folklorystycznych, sportowych oraz rozrywkowych.

Kolejna edycja Światowego Zjazdu Kaszubów oznacza, że na torach znowu pojawi się Transcassubia – specjalny pociąg, który przywiezie uczestników zjazdu. Wyruszy on w sobotę 21 sierpnia o 6:20 z Chojnic. Po drodze zatrzymywać się będzie na ponad 20 stacjach. Osoby z Wejherowa i okolic mogą dosiąść się na Transcassubię w Redzie, gdzie pociąg będzie o 9:55. W Pucku zamelduje się o 10:21.

Światowy Zjazd Kaszubów to największa impreza plenerowa, która promuje regionalną kulturę, tradycje, zwyczaje i język. Jak zawsze, będzie można posłuchać kaszubskiej muzyki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, a najlepsi karciarze rozegrają turniej baśki.

Impreza rozpocznie się około 10:25 na dworcu w Pucku, od przywitania przez burmistrza miasta Puck gości przybyłych Transcassubią. Później wszyscy uformują kolumnę i przemaszerują ulicami miasta do portu rybackiego, gdzie około 11:30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św.

Oficjalne otwarcie XXII Światowego Zjazdu Kaszubów nastąpi około 13:00 na Starym Rynku, gdzie po okolicznościowych przemówieniach rozpocznie się część artystyczna i rozrywkowa: przegląd zespołów ludowych (Tuchlińskie Skrzaty, Zespół Redzianie, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna"), bicie rekordu we wspólnym tańcu kaszubskiego wôłôka oraz wspólna kaszubska gra na akordeonie.

Równolegle od godziny 15:00 na Zielonej Plaży rozpoczną się koncerty i występy kabaretowe. Na wspólne śpiewanie po kaszubsku zaprasza Tomasz Fopke, a po nim widzów rozbawiać będzie Kabaret Pùrtcë. Później wysłuchamy koncertu zespołu Bliza oraz Colored. Wieczorem na scenie pojawią się gwiazdy: Weronika Korthals, a po niej Natalia Szroeder.

O godzinie 14:00 w hali MOKSiR rozpocznie się turniej kaszubskiej Baśki, a od 15:30 w hali widowiskowo-sportowej POSM oraz na boisku Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się wspólne granie na akordeonach.

Dla miłośników kaszubskiej literatury pucka biblioteka przygotowała Ogrody Literackie, gdzie w godzinach 13:00 – 17:00 odbędą się spotkania autorskie oraz warsztaty literackie z regionalnymi twórcami.

W niedzielę 22 sierpnia o 11:30 przy porcie rybackim odprawiona zostanie Masa św., a na Zielonej Plaży od godziny 15:00 zaplanowano dalszy ciąg muzycznych atrakcji. Publiczności zaprezentują się zespoły: Na Fali, Manijôcë, Fucus, Bubliczki oraz kaszubski raper – Dawid Zły.

Wszystkim wydarzeniom Światowego Zjazdu Kaszubów towarzyszy jarmark kaszubski z licznymi punktami gastronomicznymi, stoiskami twórców ludowych, rzemieślników, artystów, wytwórców produktów regionalnych oraz pań z kół gospodyń wiejskich.

Z okazji zjazdu, wszystkie wystawy muzealne w ratuszu, porcie rybackim oraz Muzeum Ziemi Puckiej będą udostępnione bezpłatnie.

W tych dniach na wodach Zatoki Puckiej rozgrywane będą  Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasie Omega (20-22 sierpnia) oraz Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasie Puck (21-22 sierpnia).

Światowy Zjazd Kaszubów organizowany są od 1999 r. przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w granicach jednego województwa. Pierwszy odbył się w Chojnicach, a kolejne w różnych miejscowościach kaszubskich.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Po raz ósmy odbył się w Wejherowie Zlot Turystów Seniorów. Impreza odbywa się zawsze we wrześniu z okazji Dnia Turystyki oraz Dni Powiatu Wejherowskiego. Na uczestników czekało sporo atrakcji...

2021-09-20 09:12:34

Wielkimi krokami zbliża się IV edycja Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego. Już w najbliższą niedzielę barwna kawalkada jednośladów pojedzie do Piaśnicy aby uczcić pamięć pomordowanych w Lesie...

2021-08-30 13:18:10

Północne Kaszuby kojarzą się najczęściej z morzem i plażami. Tymczasem nasz rejon ma o wiele więcej do zaoferowania. Znajduje się tu wiele wspaniałych dworków, pałaców i rezydencji, które nie...

2021-05-27 10:16:16

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!