WAKACJE W MUZEUM

WAKACJE W MUZEUM

Dwa wakacyjne turnusy dla najmłodszych dzieci przygotowało Muzeum...
DROGÓWKA PRACUJE

DROGÓWKA PRACUJE

Minął pierwszy wakacyjny weekend i pierwszy weekend wzmożonych wyjazdów i...
ŚWIĘTO BATALIONU

ŚWIĘTO BATALIONU

W czerwcu, tradycyjnie organizowane są uroczystości Święta 18 Wojskowego...
VII BIEG SUPERBOHATERÓW

VII BIEG SUPERBOHATERÓW

Upał nie był im straszny. Kilkaset osób wzięło udział w sobotnim VII Biegu...
KONSULTACJE SPOŁECZNE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Chcesz mieć wpływ na to, jak zmieniać się będzie Wejherowo? Widzisz szanse...
28
Wtorek
Czerwiec 2022
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Florentyny, Ligii, Leona
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"PIĘĆ LAT" - WIECZÓR AUTORSKI

2022-06-16 18:35:01

We wtorek 14 czerwca br. Krzysztof Szkurłatowski – często publikowany i nagradzany poeta, prozaik, publicysta, fotograf – miał kolejne spotkanie autorskie w wejherowskiej Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Dworcowej.

Tym razem był to znowu tomik japońskiej poezji haiku pod tytułem "Pięć lat". O tyle nietypowy, że było to drugie wydanie debiutanckiego tomiku sprzed trzydziestu trzech lat, pierwotnie opublikowanego w technikum, tuż przed maturą. Spotkanie prowadziła znana wejherowska polonistka Wanda Kantecka, a sala czytelni PBPW była pełna.

Autor ze swadą opowiadał o nauce w ogromnym kompleksie zielonogórskiego technikum, o świetnych nauczycielach i wychowawcach (ze szczególnym uwzględnieniem nauczycielki języka polskiego, dzięki której w ogóle zadebiutował), o losie literackiej duszy wśród raczej technicznych talentów, o internacie, o przyrodniczych i kulinarnych walorach Zielonej Góry. Także o zainteresowaniu tą formą poezji – m.in. dzięki podobnemu postrzeganiu świata (wrażliwość na otaczającą przyrodę i na ludzkie losy) oraz spotkaniu (pod koniec komuny!) ze studiującym w tym mieście Japończykiem.

Kilkoro zaprzyjaźnionych z Biblioteką osób recytowało wybrane utwory. Zapewniony też został poczęstunek w postaci rozmaitych smakołyków popularnych w PRL-u (w tym oryginalnych win z nieistniejącej już wytwórni!) – dostępny dzięki rozdawanym przez bohatera wieczoru "kartom stołówkowym".

Na koniec prowadząca spotkanie wraz z dyrektor Biblioteki – Barbarą Gusman – wręczyła autorowi kwiaty; on obu paniom również zrewanżował się roślinnością w koszykach.

Według notki w zaproszeniu – wcześniejsze spotkania odbyły się już w Zielonej Górze i we Wrocławiu, kolejne ma się odbyć w Elblągu. Problem wydaje się jednak fakt, iż cały nakład drugiego wydania "Pięciu lat", dokonanego przez niewielkie lokalne wydawnictwo, został chyba właśnie wykupiony.

jppPrzeczytaj również
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przygotowało wystawy pokonkursowe haftu oraz złotogłowia kaszubskiego. We czwartek 30 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy.

2022-06-22 08:12:29

W ramach XXIII Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych odbędzie się recital fińskiego akordeonisty Mikko Luomy. Koncert odbędzie się we wtorek 28 czerwca w siedzibie Muzeum piśmiennictwa i Muzyki...

2022-06-24 14:16:32

W najbliższą niedzielę chór Cantores Veiherovienses wystąpi w kościele pw. Świętej Trójcy w Wejherowie z koncertem podczas którego wykona utwory chóralne współczesnych kompozytorów.

2022-06-21 10:37:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!