WAKACJE W MUZEUM

WAKACJE W MUZEUM

Dwa wakacyjne turnusy dla najmłodszych dzieci przygotowało Muzeum...
DROGÓWKA PRACUJE

DROGÓWKA PRACUJE

Minął pierwszy wakacyjny weekend i pierwszy weekend wzmożonych wyjazdów i...
ŚWIĘTO BATALIONU

ŚWIĘTO BATALIONU

W czerwcu, tradycyjnie organizowane są uroczystości Święta 18 Wojskowego...
VII BIEG SUPERBOHATERÓW

VII BIEG SUPERBOHATERÓW

Upał nie był im straszny. Kilkaset osób wzięło udział w sobotnim VII Biegu...
KONSULTACJE SPOŁECZNE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Chcesz mieć wpływ na to, jak zmieniać się będzie Wejherowo? Widzisz szanse...
29
Środa
Czerwiec 2022
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Pawła, Piotra, Salomei
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WIELKIE OTWARCIE

2022-06-21 09:57:47

Zakończyła się największa i najbardziej kosztowna inwestycja w historii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. W poniedziałek uroczyście otwarto nową siedzibę Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń, Blok Operacyjny, a także Centralną Sterylizatornię i Zakład Patomorfologii.

Inwestycja w szpitalu w Wejherowie to nowy obiekt o powierzchni blisko 9.000 m2, długość budynku to 97 metrów, szerokość 30 metrów. Kubatura to 38 tys. m3. Do budowy KCCHSiN zużyto 543 tony stali i 3.200 m3 betonu.

W ramach inwestycji szpital w Wejherowie został rozbudowany o trzykondygnacyjny budynek, w którym znalazły się m.in.: Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi oraz z 2 salami wybudzeniowymi, zawierającymi łącznie 17 stanowisk; a także Kaszubskie Centrum Chorób Serca czyli Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, cztery Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z 7 stanowiskami wzmożonego nadzoru. W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi).

Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie posiadać będzie także ultranowoczesną salę hemodynamiki, zwaną potocznie salą hybrydową. 4 sale angiograficzne wyposażone zostały w najnowocześniejszą aparaturę diagnostyczną, pozwalającą na szybką i precyzyjną diagnostykę. Salę Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wyposażono w zaawansowaną technologicznie aparaturę pomiaru funkcji życiowych pacjenta.

Na najniższym poziomie obiektu znajdują się Centralna Sterylizatornia i Zakład Patomofrologii. Pierwszy z nich wyposażono w najbardziej nowoczesne urządzenia do mycia i dezynfekcji narzędzi. Poprzez zastosowane rozwiązania proces mycia i sterylizacji jest przyjazny środowisku i zoptymalizowany na niskiej zużycie wody i prądu. Zakład Patomorfologii reprezentuje zaś technologię spotykaną w najbardziej znanych ośrodkach patomorfologicznych na świecie.

Sale operacyjne wyposażono w zintegrowane systemy do zarządzania blokami operacyjnymi oraz w najnowsze rozwiązania dotyczące klimatyzacji i wentylacji z indywidualnymi nawiewami laminarnymi. Nowoczesny sprzęt, a także lampy, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne które znajdują się na Bloku Operacyjnym, to najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne stosowane na świecie.

– Przed kilku laty przedstawiliśmy wizję i strategię rozwoju, która spotkała się z życzliwością i akceptacją zarówno ze strony Zarządu Szpitala, jak i Marszałka Województwa Pomorskiego. Przez ten czas zrobiliśmy wszystko aby nie zawieźć pokładanych w nas oczekiwań. Zaczynaliśmy jako mały oddział w zasadzie tylko zachowawczy z niewielkim budżetem, a dzisiaj budżet mamy olbrzymi i realizujemy procedury, które są zarezerwowane dla w zasadzie tylko wybranych jednostek uniwersyteckich. W nowym miejscu czeka na nas wyjątkowa infrastruktura i nowoczesny sprzęt i pragnę zapewnić, że razem z kardiochirurgami naprawdę zamierzamy z tego skorzystać i zbudować jednostkę, która w zakresie jakości oferowanych usług nie będzie ustępowała najlepszym ośrodkom w kraju i w Europie - powiedział dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej.

– Nowa inwestycja w wejherowskim szpitalu to kolejny etap rozwoju Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Gdańsku – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii. – W otwieranym dzisiaj obiekcie zyskamy sale hemodynamiczne z angiografami, a także coś, czego tu jeszcze nie było, czyli hemodynamiczną, hybrydową salę operacyjną, która będzie posiadać aparaturę do krążenia pozaustrojowego, na której wdrożymy szereg zabiegów przezskórnych, przeznaczyniowych z dostępów obwodowych, przede wszystkim w chorobach zastawek serca. My lekarze zyskamy nowoczesny warsztat pracy, nowoczesne pomieszczenia, nową aparaturę, nowy sprzęt, nowe narzędzia, a pacjenci komfort przebywania w dobrze zaprojektowanych i nowoczesnych pomieszczeniach, mając poczucie bezpieczeństwa. To będzie miejsce o dużym potencjale, stale rozwijające się. Już w tej chwili osiągnęliśmy prawie stuprocentową kompleksowość, ponieważ niewiele jest takich procedur i zabiegów, których tu nie można wykonać. I tę kompleksowość będziemy z pewnością dalej rozwijać.

Projekt został zrealizowany w ramach projektu pn. "Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie". Jego wartość to blisko 144 mln zł, dofinansowanie unijne ze środków RPO WP 2014-2020 - 71,9 mln zł, środki Samorządu Województwa Pomorskiego -  ponad 60 mln zł, środki budżetu państwa -  7,7 mln zł, wkład własny spółki Szpitale Pomorskie - 4,1 mln zł.

W dniu otwarcia, poniedziałek 20 czerwca, w godzinach 16:00 – 18:00 specjalnie dla mieszkańców zorganizowano Dzień Otwarty nowej części szpitala oraz Piknik Zdrowotny. Była to rzadka okazja aby po raz pierwszy zobaczyć szpital od środka, nie będąc jego pacjentem, tuż przed jego uruchomieniem. W czasie wydarzenia była m.in. możliwość skorzystania z porad lekarza dermatologa, fizjoterapeuty, a także bezpłatnych badań poziomu glukozy, EKG, cholesterolu i pomiaru ciśnienia.

qrator

foto: Szpitale PomorskiePrzeczytaj również
Upał nie był im straszny. Kilkaset osób wzięło udział w sobotnim VII Biegu Superbohaterów. Cel imprezy był szczytny. Wszystkie dochody z imprezy przeznaczone zostały na rzecz Uczestnicy...

2022-06-27 11:11:19

Dwa wakacyjne turnusy dla najmłodszych dzieci przygotowało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Letnie zajęcia edukacyjno-rekreacyjne odbędą się w sierpniu.

2022-06-28 10:49:40

Chcesz mieć wpływ na to, jak zmieniać się będzie Wejherowo? Widzisz szanse lub zagrożenia dla twojej najbliższej okolicy? Wiesz, co zrobić aby wszystkim żyło się lepiej? Jeśli nie jest ci to...

2022-06-27 10:12:50

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!